RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Незважаючи на кризу, нелегальний ринок праці на Буковині процвітає. В області діє кілька підпільних бірж праці. Безробітні вдосвіта збираються і чекають на роботодавців. Ті під’їжджають й обирають робітників. "Біржі" є в районі цегельного заводу на Кармелюка у Чернівцях, у Волоці на Глибоччині, Маршинцях Новоселицького району.

"На парниках
у Тарасівцях заробите 120 гривень"


У Маршинцях з року в рік неподалік зупинки на трасі щоранку збираються люди в очікуванні роботодавців. Заводимо розмову з двома жінками.

– Зараз розпочався сезон сапання, – каже одна з них. – Платять 120 гривень на день.
Ми представляємося студентами з міста, які вже здали сесію і шукають заробітку.

– Заробити можна, – каже одна з жінок. – Робота є різна: від помічника майстра на будівництві до прибиральника.
Ви можете влаштуватися носити чи мішати цемент. За це платять 150 гривень на день. На парниках у Тарасівцях заробите 120. Так само платять за прибирання подвір’я.

Зважаючи на те, що ми з Чернівців, жінка порадила влаштуватися на вахтову роботу.

"Для чого ви будете щодня рано прокидатися, витрачати гроші на дорогу? Йдіть на вахтову роботу на ферму, – каже жінка.
–Тиждень працюєш – тиждень вдома. Дають де спати і годують. За тиждень отримаєте 600 гривень".
Схожа "біржа" для безробітних діє й у Волоці. Тут у центрі теж люди збираються.

42-річного Петра з Волоки забирали на роботу і до Вадула, і до Глибоки. Чоловік каже, що нині роботодавців, як і працівників, значно поменшало. Шість років тому, коли вперше вийшов у найми, заробив 40 гривень. Нині мінімум – 130 гривень.

– Раніше тут було значно більше людей, – пригадує чоловік. – Років три тому на зупинці збиралося 60-100 людей. Багато хто приходив із сусідніх сіл. Робітників забирали бусами. Тільки на будівництві весільного салону в центрі села працювало осіб 50. Нині менше людей сюди приходить, бо село забудувалося. Та й у сусідніх селах робота залишилася переважно на городах.
"Сьогодні тут тільки Петро з товаришем, – каже чоловік. – Жінки вдосвіта пішли на роботи в полі".

За словами Петра, нині в селі теж можна знайти роботу, але тільки на городах.
"Моркву сапати? Та нехай її жінки сапають!" – обурюється чоловік.

У сільраді Волоки, яка знаходиться за кількасот метрів від "біржі", вдали, що про неї не знають. Кажуть, люди там на автобус чекають.

А ось у Новоселицькому районі про існування "біржі праці" у Маршинцях знають. Місцеві чиновники давно міркують над тим, як її легалізувати.

Вихід – обслуговувальні кооперативи

– Ми вже замислювалися про цю проблему, – каже перший заступник голови Новоселицької РДА Георгій ПАРПАУЦ. – Потрібно знайти компромісне рішення, щоб люди не втратили можливість заробляти і водночас працювали легально. Виходом тут могло би стати створення обслуговувальних кооперативів на місцях.

Проте, за словами Георгія Івановича, не кожна людина проміняє одноденний заробіток у 100 гривень і більше на фіксовану зарплату.

У Чернівецькому обласному центрі зайнятості вважають, що люди на "сірих" роботах недостатньо усвідомлюють усі ризики, пов’язані з ними.

– Йдучи на нелегальний підзаробіток, людина не усвідомлює, що при настанні страхового ризику вона залишається незахищеною, – розповідає директор центру Галина ЧУПІНА. – Наприклад, дехто за місяць заробить кілька тисяч гривень, а потім півроку буде без роботи. Але в такому разі про належне пенсійне забезпечення не йдеться. Проте кожна людина обирає сама. Безперечно, з офіційним працевлаштуванням теж є певні труднощі. Нині на одне місце претендують десятеро безробітних. "Тіньова" зайнятість позбавляє соціального захисту працівників, насамперед у виплаті лікарняних, призначенні щорічних відпусток, у разі настання каліцтва на роботі, зменшує їхній загальний трудовий стаж і розмір допомоги з безробіття, а також право на майбутню пенсію.
Михайло Салітра

Пропозиції на неофіційних ринках праці (грн/день):
 прибирання – 120;
 роботи на городі – 120-130;
 роботи в теплицях – 130-140;
 будівництво – 120-180.
30-05-2011, 10:01
Коментарів 0 Переглядів 1 648

Теги -


На ці бюджетні кошти мали закупити зимовий одяг військовим

У жителів села Біла наприкінці 2023 року через підвищення напруги перегоріли електроприлади. Василь Шокостюк подав до суду та домігся компенсації від "Чернівціобленерго". "МБ" розпитав у чоловіка, як йому це вдалося.

Сергій Цюга воює майже три роки, отримав орден "За мужність" III ступеня.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.