RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Студент четвертого курсу інженерно-технічного факультету ЧНУ Павло Рябий з осені навчатиметься в чеському університеті в місті Оломоуц. Він уже отримав відповідь із Чехії, збирає необхідні документи. Павло навчатиметься в магістратурі два роки.

Якщо добре себе зарекомендує, отримає можливість продовжити навчання і залишитися в Чехії жити й працювати.
Грант із відповідною можливістю безкоштовно навчатися в чеському університеті отримали двоє студентів факультету – вони одні з найперспективніших.

І хоча Павло вважає, що перспективи є і в Україні, але зізнається: якщо буде можливість залишитися в Чехії, він нею, найімовірніше, скористається. У нього буде два роки, щоби порівняти життя тут і там та визначитися. "Зважаючи на сучасний стан нашої країни, всі хочуть втекти подалі", – описує Павло Рябий настрій, який нині панує серед студентів.

І причина не лише в можливості більше заробляти, а власне в надії на гідне життя й працевлаштування.

– Був період певної економічної активності, коли більшість молоді вважала, що влаштується тут. Більше того, їх уже з 3-4 курсу "хапали" і працевлаштовували в банках, страхових компаніях тощо. Тоді таких виражених настроїв не було, – каже Ярослав КИРПУШКО, виконавчий директор Буковинського центру реконструкції і розвитку, який також викладає в ЧНУ й ЧТЕІ КНТЕУ. – Нині вони емоційно налаштовані, щоби бути не в Чернівцях і не в Україні.

Країну покидатимуть студенти й підприємці

Експерти б’ють на сполох: на Україну чекає ще одна хвиля трудової міграції. Причому за кордон виїжджатимуть молоді перспективні люди. І мета в них буде не стільки заробити, скільки залишитися там назавжди.

На думку Любові МАКСИМОВИЧ, голови Західноукраїнського центру "Жіночі перспективи", перші вияви цієї хвилі міграції вже помітні. "На жаль, виїжджають найбільш перспективні люди, які хочуть щось зробити, але тут не можуть", – каже експерт.
Це вже не ті заробітчани, які їхали заробити на навчання дітей, будівництво будинку тощо на "чорних" роботах, а потім повернутися додому. У новій хвилі будуть молоді люди, які не бачать себе в Україні.

– Перша категорія в новій хвилі міграції – молодь, яка закінчила вищий навчальний заклад, має добрі знання за спеціальністю і володіє іноземною мовою. Друга категорія – підприємці, які мають невеликий бізнес. Це, як правило, енергійні люди з вищою освітою, які вважають, що їхня робота цій державі не потрібна, – описує портрет нового трудового мігранта пані Любов.

Я. Кирпушко переконаний, якщо можливостей для легальної міграції буде більше, спочатку почнуть виїжджати студенти й випускники шкіл. "Українські вузи конкуруватимуть із навчальними закладами європейських країн, – пояснює експерт. – Наприклад, нині в Польщі навчатися на деяких факультетах дешевше, ніж в Україні. Студенти, які поїдуть до Європи і отримають освіту та підготовку з іноземних мов, на ринку праці будуть не доглядальницями і не прибиральницями, а займуть кваліфіковані місця".

"Хочу, щоби в дитини було майбутнє"

– Моя мама вже 10 років на заробітках в Італії, – розповідає випускниця філфаку ЧНУ Наталя Григоришин. – Раніше вона й чути не хотіла, щоби я їхала на заробітки. Казала, що я навіть уявлення не маю, наскільки це важко. Цього року вона вперше промовчала, коли я знову завела розмову про те, що хочу за кордон…

Наталя спробувала себе в освіті: працювала вихователькою в дитсадку, згодом відкрила невеликий бізнес із продажу квітів. У неї на руках шестирічна донька, яка вже має "букет" хронічних хвороб. "Хочу, щоби в моєї дитини було нормальне майбутнє", – каже Наталя. Почати вона готова з "чорної" роботи, а потім навчатися і докласти всіх зусиль, щоби влаштувати своє життя й життя своєї доньки в Європі. Таке бажання в неї виникло саме після розповідей мами про інше суспільство та менталітет європейців.

– Люди вже не хочуть їхати просто на заробітки, це хвиля, так би мовити, в один бік, – зазначає Любов Максимович. – Насамперед причина в ситуації, яка нині склалася в країні. Зокрема це і так звані реформи – податкова, пенсійна та інші, які планують. На мою думку, цілком відсутня державна політика щодо підтримки малого й середнього бізнесу. А в розвинених країнах усе навпаки. І ті люди, які нині закривають свій бізнес, як правило, вже не бачать перспективи тут.

Серед основних причин трудової міграції експерти називають насамперед нееквівалентний продаж робочої сили. У Європі свою працю можна "продати" в 5-10 разів дорожче. Крім того, люди тікають до Європи, оскільки прагнуть стабільності, хоча би відносної. Хочуть й іншого ставлення до себе з боку роботодавців. "Без тих жахів ринку найманої праці, який нині існує в Україні, – пояснює Ярослав Кирпушко. – Наш сучасний працівник попри нібито складе законодавство про працю – безправний". А Л. Максимович не виключає, що виїжджатимуть і з політичних міркувань.

– Ситуація досить загрозлива. Але це загроза для країни, а для особи, навпаки, відкриваються нові можливості, – підсумовує Ярослав Кирпушко. – Проте коли молодь звідси виїде, тоді з ким і для кого майбутнє?
Марина Карасьова
13-05-2011, 11:45
Коментарів 0 Переглядів 2 099

Теги -

Рішення ухвалили після нещодавнього скандалу на похороні військового


На ці бюджетні кошти мали закупити зимовий одяг військовим
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.