Лицарське вбрання важить 25 кілограмів, щит і меч – ще не менше п’яти. У такому бойовому спорядженні лицарі змагаються майже дві години. Коли знімають костюм, товсті вовняні підкладки мокрі від поту.
На другому фестивалі "Битва націй" у Хотині лицарі билися три дні, з 30 квітня по 3 травня. "Ми стільки днів б’ємо одне одного, аж "черствіти" починаємо. Рятують танці і спів", – зізнався учасник із Росії, перш ніж одягнути металевий шолом, і кинутися у бій. А б’ються лицарі по-справжньому – лише у перший день медики зафіксували у бійців три переломи і численні травми.
За поцілунок – смачний обідКореспонденти "МБ" побували у наметовому таборі. Між українськими наметами походжають дівчата у довгих середньовічних сукнях. Вони метушаться біля вогнища, готують для своїх лицарів обід. У казані вариться впіймана у Дністрі риба – на вояків чекає рибна юшка. На столиках у глиняному посуді – різні приправи: кориця, імбир, перець, кардамон, шафран… Дівчата кажуть, що головне у таборі – це готувати лише із натуральних продуктів.
Доки панянки пораються на кухні, лицарі готуються до битви. Важкий костюм без сторонньої допомоги не одягнути. Український лицар Євген БОЛОТНОВ каже, що на руках і ногах треба дуже міцно затягнути шкіряні ремінці.
У сусідніх наметах зустрічаємо дужих російських вояків. Вони самотужки зашивають собі вбрання. Кажуть, що ще не знайшли своїх панянок і пропонують журналістці "МБ" за один поцілунок смачний обід.
Згодом втомлені після битви лицарі повертаються до наметів. Тільки-но скидають із себе важкі обладунки, відразу падають у солому і починають жваво обговорювати деталі поєдинків: якою була тактика, хто і кого "завалив" одним ударом…
Перед танцем – міцне виноВвечері наметовий табір перетворився на центр середньовічних забав. Туристам сюди пройти не дозволяли, для них на сцені була окрема програма. Високі чоловіки пускали із рота вогонь, напівоголені танцюристки виконували танець живота, чоловіки грали на волинках, усьому цьому задавали ритм барабани.
У таборі у давній дерев’яний келих нам налили домашнього вина із десятирічною витримкою. До вина подали запечену із маком паляницю. А згодом запросили до танцю. Лише за 15 хвилин ми навчилися двох середньовічних танців. Найбільше вразив "Танець вітру" – перш ніж закрутитися у цьому танці, за традицією, ми зробити декілька ковтків міцного вина. У "Танці вітру" чоловік, замість кроків, постійно підстрибує зі своєю дамою, потім починає крутити її, доки не почне сильно паморочитися у голові. Після запального танцю знову треба випити міцного вина. Коли крутишся із лицарем у танці, починаєш розуміти людей, які кидають усе і мандрують середньовічними фестивалями – тут можна відпочити по-справжньому, як на жодній із туристичних екскурсій…
Цікаві факти1. На фестивалі була майже тисяча учасників, кожен день фестивалю збирав від однієї до трьох тисяч туристів.
2. На святі можна було придбати "пояс вірності". Він коштував 300 доларів.
3. Ціни на лицарські шоломи коливалися від 300 до 700 доларів. Їх майже всі розкупили ще першого дня фестивалю.
4. Найзбитковішим на святі був продаж карт Хотина. Продавці зізналися, що туристи кепкували над ними: "Та навіщо нам карта, якщо у Хотині, окрім фортеці, немає на що дивитися?!"
Хотинчани заробляли на кімнатах і млинцяхМешканці Хотина ловили момент і заробляли на історичному фестивалі. Майже на кожному другому будинку поблизу фортеці висіла табличка "Оренда кімнат". Кореспонденти "МБ" спробували винайняти кімнату і були вражені цінами. Старша жінка запропонувала нам кімнату свого будинку за… 500 гривень за добу! А через метрів десять від її будинку знайшли більш комфортні умови лише за 120 гривень за ліжко. Походивши ще годинку, з’ясували, що за 50 гривень можна спокійно переночувати у стареньких людей. За ці гроші вони ще й пригостять домашньою їжею.
Заробляли хотинчани і торгівлею. Біля деяких будинків мешканці районного центру обладнали невеликі торгові точки і жваво торгували морозивом та домашніми фруктами. Кому пощастило, продавав на території фортеці. Ціни – досить високі. Маленький млинець із маком коштував шість гривень, декілька маленьких картоплин "у мундирі" – сім гривень. Найбільш популярним був шашлик – сто грамів можна було купити за 15 гривень.
Цитата:
Організатор фестивалю "Битва націй" Антон ТРУБНІКОВ:
"Для проведення фестивалю Хотин обрали не випадково – це перлина усієї Європи. Моя мета – щоби через років двадцять усі знали: якщо футбол – це Англія, хокей – Канада, то історичні середньовічні бої – це Україна…"
11-05-2011, 17:31
0
2 008