«Великодня писанка – це домашній оберіг»

у номері / суспільство
6 012
0
Майже п’ять годин писанкарка із Заставни Лідія Остапченко проводила у четвер безкоштовний майстер-клас просто на вулиці – біля Краєзнавчого музею, що на вулиці О. Кобилянської. Усі охочі навчалися писати Великодні писанки. Можна було також придбати готові писанки по 10-15 гривень.

Біля майстрині зупинялися перехожі та із захопленням спостерігали за процесом творення писанки. Дехто брав у руки писачок і сам пробував виводити різні орнаменти. Майстриня принесла із собою все необхідне: курячі яйця, свічку, харчові фарби. "Хочу, щоби в кожній хаті писали писанки і щоби кожна жінка вміла це робити, – висловила бажання Лідія Остапченко. – Писанка – це домашній оберіг, тому має бути в кожній оселі".

"Вмиваюся у воді з писанками, щоби бути гарною"

– Дуже хочу навчитися писати писанки, – сказала трирічна Настуся, яка довго стояла біля писанкарки. – Моя бабуся вміє це робити й обіцяла, що, коли я трохи підросту, навчить мене. На Великдень ми з мамою й татом їдемо в село, йдемо до церкви святити паску. У мене є маленький кошичок. Щороку бабуся дарує мені писанку і каже, щоби я її зберігала, бо вона принесе мені щастя. А ще каже, щоби я поклала освячену писанку у воду, а потім вмилася нею. Тоді я буду дуже гарною.

– Писанки пишу сам уже багато років, – зізнався 72-річний Василь Дмитрович, роздивляючись писанки Лідії Остапченко. – Навчився у своєї прабабусі. На цей Великдень теж буду писати для дітей та внуків. Також даруватиму сусідам та знайомим.

Писанковий знак – на американському доларі

Лідія Остапченко – колишній журналіст. У 40 років тяжко захворіла й отримала групу інвалідності. "Довелося багато часу проводити вдома, тому треба було знайти для себе якесь заняття, – пригадує жінка. – Навчилася шити, в’язати, робити прикраси з бісеру та писати писанки. Це допомогло мені видужати. У мене зберігається писанка, яку моя бабуся подарувала мамі. Їй уже понад 40 років. Дитинство я провела у Ворохті, що на Івано-Франківщині. Шестирічним дівчам могла годинами спостерігати, як моя сусідка писала писанки. Це захоплення я зберегла на все життя".

Лідія Іванівна принесла із собою 200 писанок, які написала разом із невісткою Надією. "За своє життя створила декілька сотень писанок, – запевняє майстриня. – Найкращі передала Краєзнавчому музею у Чернівцях. Там їх можуть побачити багато людей".
Пані Лідія показує писанки і розповідає: "Солярні знаки на писанці дуже давні – ще дохристиянські. Люди вважали, що вони мають магічну силу. Кожен із них має символічне значення. Наприклад, безкінечник – це вічність життя та безсмертя людської душі. Він захищає від усього поганого. Тому в хаті обов’язково має бути писанка з безкінечником. Писанки бувають чоловічі та жіночі. На чоловічій зображують гілочку дуба. Вона символізує довговічність чоловічої сили. Жіночі – це зірка або "Берегиня". Є писанки, які оберігають дітей або сприяють щасливому заміжжю. А цей знак вічності, який здавна зображують на буковинських писанках, можна побачити на американському доларі (у формі S). Навіть не знаю, хто в кого вкрав (сміється, – авт.). А ці баранячі ріжки знаменують достаток. Тому що вівця колись і годувала, і одягала всю сім’ю. На писанці зображають і бджолині соти, і грабельки, і вербові гілки, і виноград, і квіточки. Але всі знаки обов’язково повинні бути повернені за сонцем".

– Мама навчила мене писати писанки, за що я їй дуже вдячна, – розповідає невістка майстрині Надія. – Перед Великоднем сідаємо вдвох і пишемо. За роботою відчуваю велику радість та душевний спокій. При цьому забуваю про все на світі.

– Колись писанки писали в Чистий четвер, – каже пані Лідія. – Жінки милися, одягали білі сорочки, молилися – і лише після цього починали писати писанки. Щоби бути вродливими, дівчата вмивалися у воді з освяченими писанками. Шкаралупу писанок не можна викидати. Її слід закопувати на городі, бажано на межі. 
Надія БУДНА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують
"Є загроза моєму життю": волонтер із Чернівців поскаржився Зеленському і Малюку
Чи скоротять на Буковині комендантську годину: у Чернівецькій ОВА дали пояснення
"Впливала на рішення ВЛК": на Буковині силовики затримали депутатку міськради
На Буковині викрили батька та сина, які переправляли чоловіків за кордон
Може щось трапилося у школі: мати зниклої юної буковинки розповіла, що та спланувала втечу
160 тисяч гривень штрафу: проти ФК "Буковина" застосують серйозну санкцію
У Чернівцях рятувальники евакуювали 28 людей під час пожежі у багатоповерхівці
Затримання депутатки міськради та пожежа в багатоповерхівці: головні новини минулої доби
Надзвичайно потужна магнітна буря: науковці попередили, коли сильний спалах на Сонці спровокує значний геомагнітний шторм
У Чернівцях через ремонтні роботи тимчасово припинять водопостачання

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм