Домашня ковбаса власного виробництва стала атрибутом святкових столів більшості мешканців сіл Буковини. Через низьку якість м’ясної продукції фірм-виробників і її подорожчання вони виготовляють ковбаси та шинку вдома.
За словами підприємця Ніни КРИВКО, яка разом із чоловіком утримує свиноферму в Нових Бросківцях, що на Сторожинеччині, майже усі її односельчани вирощують свиней, тому самі виготовляють ковбаси та шинку.
– Орієнтуємося зазвичай на покупців із райцентру, – зізнається жінка. – Більшість із них не має можливості виготовити ковбасу вдома. Адже, якщо ти живеш у квартирі – де зможеш коптити м’ясо і ковбаси? Як правило, з однієї зарізаної свині виготовляють 5-6 кілограмів ковбаси, решту м’яса теж коптять.
– Деякі люди, хто зарізав порося і виготовляє ковбасу, спеціально докуповують яловичину, – розповідає підприємець. – Без неї ковбаса буде надто жирною. Свиню теж не варто вигодовувати два-три роки – по-перше, це економічно невигідно, по-друге, з молодого поросяти (до року) ковбаси смачніші. Під час приготування допускається дотримання пропорцій м’яса свинини та яловичини – 50/50. Але ми переконалися з власного досвіду: ковбаса буде кращою, якщо вміст свинини становитиме 60-75 відсотків. При цьому м’ясо відбираємо трішки із салом, щоби ковбаса була не дуже "забита" і суха.
Пані Ніна не схвалює додавання зайвих добавок та спецій. Тільки сіль, перець та часник.
– Скільки до м’яса додавати солі, перцю та часнику, залежить від смакових уподобань споживачів, – зауважує технолог із приготування м’ясної продукції Петро ГАВРИЛЮК. – Так, деякі наші замовники для майбутніх хрестин чи весілля просять приготувати ніжні м’які ковбаси, інші – гостріші.
– Свинячі кишки, які начиняємо м’ясом, можна придбати як у спеціалізованому магазині, так і на ринках, – розповідає чоловік Ніни, підприємець Іван КРИВКО. – Закуповую їх у чернівецькому магазині – на вулиці Південно-Кільцевій. Пучок довжиною приблизно 100 метрів коштує 70 гривень. Менші пучки не продають.
Виробники домашніх ковбас зауважують: на відміну від копченого м’яса, їх слід коптити двічі (!). Причому на дровах, а не на вугіллі.
Крім затрат на м’ясо, охочим спробувати домашні ковбаси власного виробництва слід пам’ятати – щоби їх виготовити, потрібно витратити весь день.
За словами Ніни Кривко, попит на ковбаси вже є. Покупці почали запасатися м’ясною продукцію ще з минулого тижня. Деякі замовляли ковбаси та копчене м’ясо за тиждень-два наперед, щоби придбати до Великодня найсвіжіші.
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
19-04-2011, 17:52
0
5 085