В Україні розроблено проект, який дозволить попереджати про коливання земної кори не за три хвилини, як є зараз, а мінімум за дві доби до лиха. Для цього необхідно запустити супутник для відстеження змін в іоносфері.
Про те, що іоносфера реагує на земні коливання, ще на початку 90-х років минулого сторіччя дізналася група українських дослідників на чолі з академіком Віктором Барьяхтаром. На реалізацію проекту потрібно було 50 мільйонів доларів. Однак тоді через недофінансування космічної галузі проект закрили.
"Ми з космічної програми на ці дослідження нічого не отримуємо. З бюджету академії наук ми отримуємо на фундаментальні дослідження тільки 7 мільйонів гривень на рік", - відзначив директор головної астрономічної обсерваторії НАН України Ярослав Яцків.
За його словами, нині проект коштує вже 300 мільйонів долларів. При цьому фінансову допомогу готовий надати Євросоюз, але за умови кооперації міжнародних вчених.
"Разом з Європою планується запустити три супутники в іоносферу і крім пошуків передвісників землетрусів вивчати саму іоносферу, бо від неї залежить все біологічне життя на землі", - розповів Яцків.
Він також відзначив, що один із супутників збере Росія, також до проекту доручиться Польща.
У той же час провідний науковий співробітник відділу сейсмічної небезпеки Інституту геофізики НАН України Тетяна Цвєткова зазначила, що в Україні неможливо повторення японського сценарію із землетрусом в 9 балів. Максимальна сейсмічна активність на території країни може досягти 6 балів. Про це повідомляє ТСН.
16-03-2011, 12:34
0
2 313