RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Багатозонний лічильник зекономить світло вночі

Одним із можливих способів зекономити кошти на платі за електроенергію може стати багатозонний (багатотарифний) лічильник. Він дозволяє вночі менше платити за світло. Річ у тім, що в Україні є величезний надлишок електроенергії, яку неможливо вигідно продати через велику різницю між денним і нічним споживанням. Тому задля більш раціонального її використання держава стимулює більше споживання електроенергії вночі.

– Перейти на двозонний лічильник може кожен споживач, якщо має для цього бажання та відповідні кошти, – розповів начальник Чернівецького міськРЕМу Олександр ХАРАБАРА. – Адже лічильник доведеться придбати за власні кошти. Умови прості – написати нам заяву, придбати лічильник і принести в обленерго на первинну повірку. Повірку проводять для того, щоби перевірити відсутність вмонтованих пристроїв, які можуть впливати на роботу самого лічильника. Треба зазначити, що такі електронні "жучки" досить поширені, тому й перевіряємо. Замінюємо звичайний лічильник на багатозонний безкоштовно. Потім складаємо відповідні документи та вносимо зміни в базу даних. Встановити багатозонний лічильник можна і за умови трифазного живлення – лише придбати треба відповідний, розрахований на три фази.

Допускаємо використання лічильників з класом точності не вищим за другий. Олександр Харабара спростував поширену думку, що різні лічильники можуть неоднаково обліковувати світло, тобто один більше "накручує", інший – менше. Фахівець запевнив, що різниця між показниками приладів класу точності 1 чи 2 незначна і на розрахунки практично не впливає.

Нічні коефіцієнти менші

Такий лічильник може працювати у режимі дво- і тризонного.

Двозонний ділить добу на дві частини – від 07.00 до 23.00 обліковує спожиту електроенергію за тарифом з коефіцієнтом 1 (тобто за звичайною ціною), а від 23.00 до 07.00 – з коефіцієнтом 0,7 (тобто на 30% дешевше).

Тризонний ділить добу на три частини – у години-пік (08.00-11.00 та 20.00-22.00) рахує з коефіцієнтом 1,5 (у півтора разу дорожче), 07.00-8.00, 11.00-20.00 та 22.00-23.00 – з коефіцієнтом 1, а 23.00-07.00 – з коефіцієнтом 0,4 (дешевше на 60%). Тобто "спалене" вночі світло буде дешевшим, ніж удень.

Обленерго все одно, за якими саме тарифами розраховується споживач – нижчу ціну електроенергії вночі підприємству компенсує держава. Тому обл­енерго і не заохочує до встановлення багатозонних лічильників, але і не чинить у цьому перешкод.

На перший погляд, такий лічильник дозволить чимало зекономити. Однак варто все ж уважно проаналізувати, як саме ви споживаєте світло. Насамперед, чи варто витрачатися на лічильник і чи повернуться ці гроші завдяки економії. Адже однофазний прилад коштує 450-500 гривень, трифазний (залежно від параметрів) – 950-1500 грн.

– Особливо уважно треба аналізувати тим, хто має намір перейти на три зони, – радить Олександр Харабара. – Коефіцієнт 0,4 вночі виглядає дуже привабливим, але 1,5 у години пікового навантаження може "з’їсти" всю нічну економію. У нас були випадки, коли люди переходили на тризонний лічильник, але через кілька місяців відмовлялися від нього. З двозонним простіше, тут виграш очевидний – більше за звичайний тариф вдень він не нарахує, тож зменшена нічна плата рано чи пізно окупить лічильник.

Вигідно – з двома котлами

Пересічний споживач завдяки багатозонному лічильнику зекономить не надто багато. Адже вночі в оселі споживається мало світла – цілодобово працює лише холодильник, більша економія буде для тих, хто полюбляє засиджуватися допізна. Також можна запускати пральні машини-автомати після 23.00 – але у багатоквартирних будинках це може заважати сусідам. Найбільш вигідним буде дво- чи тризонний тариф там, де працює електричне опалення.

Чернівчанин Петро зводить собі будинок за містом. Він відразу вирішив встановити два опалювальні котли – на газі та на світлі.

– Планую вдень вмикати газовий котел, а вночі – електричний, – каже чоловік. – Тому встановив двозонний лічильник. І світло, і газ нині дорогі, тарифи постійно зростають. Я порахував, що завдяки поєднанню двох видів обігріву та дешевшого світла вночі загалом менше платитиму за опалення.
З цього приводу Олександр Харабара нагадав, що встановлення котла, який працює на електроенергії, потребує відповідного дозволу обленерго. Адже спочатку треба перевірити, чи мережі розраховані на велике навантаження. При цьому використовувати електроконвектор можна і без дозволу, бо його вважають побутовим приладом.

Наразі побутових споживачів, які перейшли на зонні тарифи, небагато. У Чернівцях, за даними міськРЕМу, налічується майже 80 тисяч побутових споживачів. З них двозонні лічильники встановили лише 215 абонентів, тризонні – 239 абонентів.

У магазинах кажуть, що попит на багатозонні лічильники поки що незначний, але останнім часом після підвищення тарифів на світло люди почали більше розпитувати про ці прилади.

Задача на багато дій

Точно порахувати, наскільки саме зменшиться оплата за місяць при переході на зонний тариф, дуже складно. Адже нині існує пільга на 150 кВт/год на місяць, за які населення платить менше. Тож порахувати суму до сплати за місяць для двозонного – це задача на вісім дій, а для тризонного – на 15 дій. І це за умови, що споживач не має пільг. Якщо ж пільги є, розрахунок ще складніший. Тому споживачів, які користуються багатозонними лічильниками, обслуговують контролери, які приносять рахунки з сумою до сплати. Суми нараховує спеціальна програма в комп’ютері РЕМу.

На багатозонні лічильники у Чернівцях перейшли чимало підприємств, які можуть організувати у себе виробництво у нічний час, та вуличне освітлення. Адже підприємства платять за світло більше, ніж населення, й обсяги споживання у них значно більші. Тож завдяки нижчому нічному тарифу можна зекономити на сплаті за світло чимало. 
Ігор ДОВГАНЬ
17-02-2011, 11:02
Коментарів 0 Переглядів 19 200

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.