Приблизно 80 сімей, які мешкають у селі Їжівці, що на Сторожинеччині, завели у своєму господарстві голубів. Більшість доглядає за ними як за декоративними птахами, а понад двадцятеро займаються голубівництвом професійно.
Серед мешканців Їжівців багато переможців змагань. Так, Костянтин Тірон двічі ставав "золотим" призером конкурсу серед голубівників області. А цього року Костянтин Георгійович посів третє місце за підсумками чотирьох польотів серед молодняку.
Не відстає від нього і сільський голова Анатолій Піцул. Він доглядає за понад 60 голубами, щоразу виставляючи їх на змагання.
340 кілометрів
за 4 години для голубів не проблемаОдин із "найстаріших" голубівників Їжівців – колишній учитель румунської мови та літератури Василь Марікуца. Нині чоловік перебуває на пенсії. Пернатих улюбленців у нього – понад півсотні.
– Іноді дружина Модеста Валеріївна дорікає мені, що про голубів дбаю більше, ніж про неї, – зізнається Василь Іванович. – Але бачить мій ентузіазм і мусить миритися. Поділяють моє хобі двоє онуків та дочка з Румунії, яка постійно передає наукову літературу з голубівництва.
– Щоби стати призерами конкурсів, треба доглядати мінімум за 60-70 птахами, – ділиться Василь Іванович. – Деякі з тих, які беруть участь у змаганнях, не повертаються до домівок господарів. Як правило, це найслабші "спортсмени". Щоби виростити справжніх чемпіонів, треба спарювати тільки найкращих голубів. Колись – 10-11 років тому – цього не дотримувалися, і "голубині перегони" тривали кілька діб, адже птахи не могли знайти шлях додому. Нині голуби стали розумнішими. Тепер відстань 340 кілометрів голуби долають лише за 4 години (!).
Участь у "голубиних перегонах" –
не з дешевихУчасть у конкурсах влітає в копійку.
– Щороку ми повинні платити членам клубу приблизно 400 гривень за клітку, в якій голубів перевозитимуть на 11 конкурсів – польотів із різних куточків України, – розповідає чоловік. – Клітка розрахована на 40 птахів. Якщо голубівники хочуть виставляти на змаганнях менше голубів, вони можуть придбати одну клітку на двох або заплатити за кожного улюбленця по дві (якщо відстань польоту 200-300 км) або по три гривні (500 км). Всього представники клубу перевозять по 60-70 кліток.
Для того, щоби дізнатися, який із голубів прилетів першим, використовують три методи. Найпростіший і найдешевший – повідомити про прибуття птаха представників клубу телефоном. При цьому треба назвати номер кільця на кінцівці птаха, яке йому одягають одразу після народження, та оригінальної "контрольки", яку чіпляють до голуба.
– Другий спосіб дізнатися про переможця – за допомогою спеціального механічного годинника, – додає Василь Іванович. – Такий прилад нині коштує від 60 умовних одиниць і до 1000 гривень.
Третій спосіб – найшвидший і найсучасніший. Біля входу в голуб’ятник розміщують електронну дошку з чіпом, який сам фіксує прибуття птаха через дотик його лап. Такий прилад коштує приблизно 400 євро.
В іноземців ставки – сотні доларів чи… автомобіль– Колись переможець польоту отримував 300 у. о., "срібний" призер – 200 у. о., "бронзовий" – 100 у. о., – пригадує Василь Іванович. – Ті, які посіли місця до 10 включно, отримували по 20 доларів. Нині ж переможця нагороджують премією 2000 гривень.
У змаганнях, які проводять щоліта в Україні, часто беруть участь і голубівники з інших країн. Іноді вони навіть роблять ставки на перемогу конкретного голуба. Це можуть бути як кілька сотень доларів, так і легковий чи вантажний автомобіль. Буковинським голубівникам доводилося і самим бачити, як болгари запускали з Житомира своїх голубів. Більшість птахів поверталася додому. Кілька років тому голубівники з Кам’янки Глибоцького району випустили майже двохсот голубів у Греції. Тільки один із них прилетів до свого власника Ігоря Воробця. А ще, оскільки мешканці Їжівців живуть поблизу українсько-румунського кордону, вони часто бачать, як голуби долають тисячі кілометрів до Румунії з Польщі. Причому літають однією повітряною траєкторією. Мабуть, відчувають дорогу навпростець…
– Як голуби знаходять повітряний шлях додому, ніхто не знає, – зізнається Василь Іванович. – Знаємо тільки, що ці птахи орієнтуються за руслами річок, лініями електропередач, залізничними та автомобільними дорогами.
Вистачає часу на сімох дітей і 65 голубів34-річний Володимир Мущак – багатодітний батько. З дружиною Оленою виховує чотирьох синів і трьох дочок. На дітей батько покладає великі надії – вони мають успадкувати його господарство. Серед іншого – майже 65 голубів.
– Якщо правильно розподілити час, його вистачить на все, – ділиться Володимир. – А коли їду на заробітки в Москву, пернатих улюбленців залишаю на дружину й дітей.
– У березні-квітні з’являються молоді голуб’ята, – розповідає Володимир. – Як правило, голубка сидить на яйцях 17-18 днів і висиджує по 6-7 пташок. Далеко не всі вони здатні до спортивного лету.
– Спочатку отримував від голубів естетичне задоволення, потім у мене з’явився спортивний інтерес, – каже чоловік. – 2002 року вступив до клубу голубівництва. Відтоді беру участь у різних конкурсах. А 2007-го увійшов до десятки найкращих в області власників молодняку.
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
10-02-2011, 14:11
0
6 110