RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » За десять років – півтори сотні унікальних будівель

"Йозеф Главка – хто ви? Архітектор. Його рейтинг у черзі творців ніхто не визначав. Народжений у Чехословаччині, підданий Австро-Угорської монархії, вихованець Віденської архітектурної школи, автор геніального шедевра, зведеного на Буковині. Маестро, схоже, і сам визнавав, що чернівецький витвір – вершина його творчого внеску в світову архітектурну спадщину…"

Так про Йозефа Главку відгукнувся доктор архітектури, академік Української академії архітектури Юрій Рєпін. 15 лютого виповнюється 180 років від дня народження майстра.

Чеський архітектор, будівельник і меценат Йозеф Главка прикрасив Чернівці двома шедеврами – ансамблем Резиденції митрополитів і Вірменською церквою. Також він розробив проект сеймового будинку, який так і не було зведено.

У Чернівцях архітектор жив від 1864 до 1873 року. За цей період він і прикрасив місто архітектурними шедеврами. Загалом архітектор створив понад 170 споруд у Празі, Відні, Чернівцях і чеських Лужанах.

Резиденцію будували 14 років

"У моїй пам’яті осінь 1944 року – перші дні перебування у Чернівцях. Ще тривала війна. Мене, тоді ще 10-річного підлітка, вразило місто – абсолютно ціле, незруйноване і безлюдне. Поодинокі перехожі, порожні будинки – займай першу-кращу квартиру. І моя родина оселилася на вулиці Українській, 48, – йдеться у спогадах Юрія Рєпіна. – Пам’ятаю осінню негоду: тепло і волого… І понад тим усім – щось вражаюче: ансамбль Резиденції митрополитів – споруда, не схожа ні на що відоме.

– Щоразу відвідуючи Чернівці, приходжу на побачення до цього великого творіння і бесідую з маестро, – пише Юрій Рєпін. – В юності, студіюючи основи професії у Чернівецькому будівельному технікумі, я вперше зустрів Йосифа Главку – в саду Резиденції. Бородатий дядько глянув на мене з постаменту, а я дивився на нього. Сидів біля постаменту і малював його унікальний витвір. І навіть свій радикуліт заробив тут, сидячи на холодних камінцях".

Хто потрапляє до резиденції, у саду обов’язково має змогу побачити бюст Йозефа Главки.
Проект резиденції Главка створив, коли йому було 30 років – тоді він вже був визнаним майстром і обіймав посаду архітектора Відня. Відомий історик Чернівців Ігор Чеховський дослідив, що на всі роботи архітектора було витрачено 1 мільйон 750 тисяч флоринів.

Будівництвом Резиденції Йозеф Главка займався 14 років. Для втілення своїх грандіозних планів змушений був навіть створити ремісничі школи. Було відкрито також три заводи. Один із них "випікав" черепицю, два інші – цеглу. За добу майстри мали право викласти не більше сотні таких цеглин. Архітектор найняв для спорудження Резиденції 30 найкращих майстрів із західних районів Австрії.

Краєзнавці переконані, що в архітектурі Резиденції Йозеф Главка "заховав" певні символи. Подейкують, що архітектор ще за тих часів, поєднуючи західні та візантійські мотиви, зображав єдність християнської церкви.

Інший витвір Йозефа Главки – Вірменська церква. За проектом майстра на вулиці Українській виник храм, зовнішні стіни якого оздоблено червоним клінкером, а вхід прикрашено вишуканими вхідними вежами.

Є ще один цікавий факт. Коли архітектор працював у Чернівцях, до нього звернулося керівництво Буковинського крайового сейму з проханням розробити проект сеймового будинку. Знаменитий чех замовлення виконав, але кошторис виявився надто великим, і сейм відмовився від реалізації проекту.

Дев’ять років фанатичної праці

У житті Йосифа Главки є вражаючий період. За неповні дев’ять років він спорудив 142 будівлі, які вирізняються авторським стилем.

– Він перебував понад десять років в інтелектуальному і фізичному виснаженні. За висловом біографа Паула Райса, він стає "фанатичним отроком праці, і просто виконує кредо Едісона, що спати чотири години є необхідністю, п’ять годин – розкіш, а більше – не дозволено", – пише у своєму дослідженні науковець ЧНУ імені Юрія Федьковича Оксана ІВАСЮК. – Такий ритм життя, постійні переїзди з Відня, Праги, Чернівців, вимогливість до себе позначилися на здоров’ї Главки, і він змушений був переїхати до власного, успадкованого від матері маєтку в Чехії – замку Лужани. Тут була спокійна атмосфера, оточення приятелів, а також музика і листування. Відомий чеський композитор Антонін Дворжак належав до близьких друзів, часто гостював у Лужанах, інколи писав твори на замовлення дружини Главки. Завдяки наполегливому догляду Главка переміг хворобу, яка на певний час прикувала до інвалідного візка. Майстер знову повернувся до інтенсивної праці…
Валерія Чорней

Факти з життя
Йозефа Главки


 Народився 15 січня 1831 року в місті Пршжештіце за 200 кілометрів від Праги. Виріс у родині державного чиновника. Змалку любив малювати, креслити.

 У Віденській академії мистецтв брав уроки у відомого архітектора Франтішка Шебка.

 Розробив проект Народного театру в Празі й отримав заохочувальну стипендію на подорож містами з красивою архітектурою.

 Перша велика будівля – костел Діви Марії при монастирі лазаристів, потім – епохальне спорудження Віденського оперного театру.

 Займався реконструкцією історичних пам’яток Чехії. Серед них – Карловий міст, місто-фортеця Карлштейн, храм святої Варвари.

 Помер 11 березня 1908 року у віці 77 років. Поховали його у селі Лужани під Прагою у родовому маєтку.
10-02-2011, 12:41
Коментарів 0 Переглядів 2 590

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.