Забезпечити свій будинок безкоштовною електроенергією планує 65-річний чернівчанин Василь Лук’ян. Чоловік уже п’ять років працює над створенням вітряка. Майже готовий пристрій знаходиться на його подвір’ї.
– Мрія створити вітряк, який подавав би електроенергію до мого помешкання, не покидає мене вже декілька років, – каже Василь Євгенович. – Однак постійно виникали труднощі з деталями. Їх нині важко знайти. Спочатку планував доробити цей пристрій до 600-річчя Чернівців. На вітряк навіть ювілейну табличку повісив. Однак через поганий стан здоров’я процес трохи затримався. Проте, гадаю, до літа встигну доробити вітряк.
Корпус генератора зробив із пилососаМайстер використав 15 відсотків матеріалів для вітряка з тих, що були в господарстві. Наприклад, корпус генератора він зробив із… пилососа. Решту деталей довелося докуповувати. Про будову вітряка пан Василь дізнавався з технічної літератури. Також консультувався з фахівцями.
– В установку вбудований генератор, який передає енергію до акумулятора, – каже пан Василь. – Навіть якщо акумулятор зарядиться повністю, енергія не зникне. Сам же генератор може бути автомобільний чи тракторний. Нині завдяки йому мій вітряк робить 750 обертів за хвилину. За кордоном уже скрізь генерують електрику за допомогою вітряків.
Василь Євгенович ще не встиг доробити своє "диво техніки", але вже хоче його удосконалити.
– Такий вітряк – уже вчорашній день. Якщо моє "дітище" для роботи хоче вітру силою 4-5 м/сек, то нові, фірмові вітряки працюють в умовах 3, а іноді і 2 м/сек. Тому ще працюватиму над його удосконаленням, – пояснює Василь Лук’ян.
Пенсіонер вважає, що енергію слід використовувати природну, а електрику – заощаджувати. "Якщо постійно використовувати такий вітряк, за місяць можна заощаджувати щонайменше 100-150 кВт/год!" – стверджує Василь Євгенович.
Ентузіаст шукає однодумцівКрім вітряка, Василь Лук’ян планує зробити і сонячні батареї. За допомогою них ентузіаст хоче забезпечити своє помешкання гарячою водою.
– Нині всі, як правило, купують бойлери, але це дуже неекономно, – пояснює чоловік. – Скажімо, ввечері на Роші, де я проживаю, напруга нестабільна. А завдяки сонячним батареям гаряча вода в мене буде постійно. І сплачувати за її нагрівання не потрібно.
Експериментувати з технікою Василь Євгенович почав ще замолоду. Лише під час служби в армії чоловік отримав 11 відпусток за розробки різних технічних деталей. Однак однодумців-технарів у місті пан Василь не має.
– Шкода, що люди нині цікавляться лише готовими електроприладами. Я ж отримую задоволення лише від того, що створив власноруч. Хотів би познайомитися з чернівчанами, які мають подібні захоплення, – підсумовує Василь Лук’ян.
Микола КОБИЛЮК
Вітряк окупиться за два роки"Перед купівлею вітряка потрібно порадитися
з фахівцем, – розповідає підприємець Дмитро АСТАШИН. – Купувати слід лише такий вітряк, на який дають гарантію не менше, ніж три роки.
В Україні є два заводи, які виготовляють вітряки, – у Харкові та Одесі. Харків’яни самі виготовляють ці пристрої, а одеські розробники переробляють вітряки з тих, які надходять до них із-за кордону. Нині такі вітчизняні пристрої коштують від шести тисяч гривень. Ціни залежать від потужності вітряка. Популярні нині "маленькі" вітряки потужністю 3 та 5 кВт. А вітряки потужністю 10 кВт дуже громіздкі. І хоч за вітряк доведеться заплатити чимало грошей, він окупиться за два роки. Ми вже півтора року продаємо вітряки та сонячні батареї на Буковині. Серед наших покупців – звичайні люди, які хочуть заощаджувати електроенергію, а також берегти природу. В Європі уже досить давно люди використовують вітряки для вироблення електроенергії". n
3-02-2011, 11:31
0
9 386