Шукав братів і сестер у Канаді

суспільство / Новини Чернівців
2 558
0
Шукав братів і сестер у Канаді

69-річний чернівчанин Василь Палагнюк, директор Чернівецької спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву зі стрільби з лука, видав книгу про шість поколінь своєї родини. Щоби зібрати матеріали, чоловікові довелося поритися в архівах, погортати церковні книги і поїхати аж до Канади. Там він відшукав своїх двоюрідних братів і сестер, із якими не бачився та не спілкувався майже півстоліття. Авторові книги вдалося скласти родове дерево зі 150 родичів, 125 із них мешкають у Канаді, а 25 – на Буковині.

– В історії моєї родини відбилася історія всієї нашої країни, – переконаний Василь Палагнюк. – Із часом стираються в пам’яті обличчя рідних. Я вирішив зберегти згадку про мою родину в своїй книзі. Присвятив її онукам Ігореві та Олександрові, а також юним канадським родичам, відірваним від рідної землі. Щоби не забували, хто вони і звідки…

"Племінниця написала, що хоче бути українкою"

Свою "Родову книгу" Василь Палагнюк приніс до редакції. "Я сам набрав усі матеріали на комп’ютері, відредагував та упорядкував їх. Лише тверду обкладинку мені зробили в одному видавництві, – розповів чоловік. – Текст переклав ще й англійською мовою, бо не всі мої родичі в Канаді вміють читати українською. Все це обійшлося мені у 800 доларів. Видав лише 15 екземплярів книги, вісім із яких відправив за океан. Після цього отримав лист від юної племінниці, яка знає лише англійську. Вона написала, що хоче бути українкою, як її дідусь та бабуся, й обов’язково вивчить українську мову".

Родина Палагнюків походить із Кіцманя. "У моїх діда Івана і бабусі Василки було дев’ятеро дітей, – пригадує Василь Георгійович. – П’ятеро з них на початку ХХ століття виїхали до Канади. Там вони завели сім’ї, у них народилася 21 дитина, пізніше – понад 100 онуків та правнуків. Коли батьки ще були живими, брати і сестри листувалися між собою. А коли мами і тата не стало, зв’язки втратили. Ми не знали, що з ними, а вони – що з нами. Я подумав, що зникає така велика родина. А в Канаді проживають мої двоюрідні брати і сестри, яких ніколи не бачив. І я почав розшукувати їх.

Неодноразово надсилав листи за старими адресами українською та англійською мовами, але відповіді не отримував. Знайти двоюрідного брата Богдана допомогли свати мого знайомого, які мешкають у Канаді. Якось він несподівано зателефонував мені, розмовляв українською. Запросив до себе в гості. Незабаром прийшов виклик – і я поїхав. Пробув у Канаді 20 днів. Застав ще живою тітку – татову рідну сестру. Зустрівся з дев’ятьма своїми двоюрідними братами. Всі родичі живуть непогано. Мають власні будинки, машини. Брати розмовляють українською, бо відвідували українську недільну школу і спілкувалися вдома з батьками. Але їхні діти й онуки вже не знають мови своїх прадідів, лише англійську. Я зібрав у Канаді чимало матеріалів та фото. Виявилося, що в дядька Їхтемія родинне дерево налічує аж 54 особи! Повернувшись додому, вирішив видати книгу про наш родовід".

Один із Палагнюків грав за збірну Канади із хокею

На титульній сторінці книги – герб родини Палагнюків, який намалював відомий чернівецький художник Орест Криворучко. Його офіційно затвердили в Українському геральдичному товаристві. "Мої дід і прадід займалися сільським господарством. Крім того, у нашому роду дуже багато Тельців. Отож я вирішив зобразити на гербі бика, – пояснив Василь Георгійович. – А мій батько працював штельмахом, що у той час було дуже престижно. Виготовляв брички, вози, сільськогосподарський реманент. Навіть отримав офіційне право від румунської влади мати учнів і навчати їх. Звідси зображене на гербі колесо. Хоча мій тато Георгій мав лише чотири класи освіти, та був справжнім сільським винахідником. Він навіть намагався створити вічний двигун. Для цього з горища проклав жолоб, яким лилася вода і крутила колесо динамо-машини. Електричний струм батько також здобував за допомогою вітряка, який встановив на даху стодоли. Першим у Кіцмані тато створив механічний плуг, яким орав город. Та найбільшим його досягненням був чотириколісний трактор, який він виготовив самотужки".

У родині Палагнюків є робітники, медики, бізнесмени, спортсмени, викладачі вузів, фермер, пілот, хокеїст… "Мій син працює завкафедри фізкультури в ЧНУ, – розповів пан Василь. – Я займаюся підготовкою спортсменів. У Канаді Палагнюки переважно працювали на паперовій фабриці, куди я навідався під час своєї поїздки. Дехто – на металургійному заводі. Тітка Івона із чоловіком трудилися на залізниці. Дядько Їхтемій тривалий час був фермером. Один мій родич має власну фірму, яка займається бурінням колодязів. Серед онуків є і медики, і пілот. Але найбільше прославився хокеїст, який грав за збірну Канади серед юніорів". 
Надія БУДНА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

23:43
2 знаки Зодіаку, для яких весна буде сповнена романтики та пристрасті
23:26
На фронті 92 бойових зіткнення, майже третина з них - на Покровському напрямку
23:05
«Досі пишу йому, що кохаю»: історія чернівчанки, чоловік якої зник безвісти
ексклюзив
22:45
Які продукти слід їсти навесні, щоб отримати більше вітаміну E
22:24
«Бійці повинні добре поїсти та зігрітися»: на Буковині п’ятикласниці виготовляють окопні свічки
22:06
Всесвіт подарує крила щастя лише цим знакам Зодіаку
21:43
"Окупанти хотіли розстріляти, але забрали в полон": історія звільненого військового Дмитра Чучка
21:22
Перевищив норму у майже 8 разів: у Чернівцях затримали п'яного водія
20:58
Як три роки повномасштабного вторгнення вплинули на життя чернівчан - відео
20:39
Шмигаль запропонував посилити інтеграцію України до ринку Європи
20:20
Генасамблея ООН проголосувала резолюцію з засудженням РФ
19:57
В Україні додали нову причину для встановлення інвалідності
19:36
Президент відзначив захисника з Буковини орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня
19:19
НБУ випустив пам’ятну монету «Тримаймо стрій!» до річниці вторгнення РФ
18:59
Чим замінити каву: п'ять бадьорливих напоїв, які підвищать вашу енергію
18:48
За три роки в Чернівецькому перинатальному центрі народилося понад 600 дітей від переселенців
18:33
На Буковині рятувальники фіксують різке зростання пожеж на відкритих територіях
18:17
Повітряні Сили ЗСУ знищили понад 26 тисяч ворожих цілей з початку повномасштабної війни
17:59
Уряд запровадив нові правила для обслуговування гуманітарних авто ЗСУ
17:54
У Чернівцях на декількох вулицях не буде води: перелік
17:41
Росіяни 20 разів атакували позиції ЗСУ під Покровськом: яка ситуація на фронті
17:19
Масниця-2025: яке її значення, чи є релігійним святом, головні традиції та обряди
16:59
Чернівецькі каратисти здобули кубок "Malanka cup 2025"
16:47
Чернівецький кардіоцентр - лідер в Україні за кількістю кардіовтручань
16:35
Вогонь знищив автомобіль: на Буковині за добу сталося чотири пожежі
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм