У Чернівцях вкотре намагаються відновити пам’ятник "Чорний орел", присвячений воїнам 41-го Буковинського піхотного полку імені архікнязя Євгена, що знаходився на розі нинішніх вулиць Головної і Червоноармійської. Його знищили 1949 року.
– Ми написали звернення до міського голови Миколи Федорука. Під ним підписалися майже 20 відомих чернівчан. А також подарували йому книжку, яка вийшла лише у трьох примірниках. У ній я зібрав усі матеріали, які вдалося відшукати про "Чорного орла", – розповів голова фонду відновлення пам’ятника Василь ПАЛАГНЮК. – Ще 1991 року міськвиконком прийняв рішення про відновлення пам’ятника "Чорний орел". Виготовили проектну документацію. Відкрили банківський рахунок. Перший внесок – п’ять тисяч карбованців – зробила міська влада. А потім усе затихло. Ще двічі робили спроби відновити пам’ятник – до його століття та 600-ліття Чернівців. На жаль, нічого не вдалося. Ми вимагаємо, щоби відновили "Чорного орла". І бажано в його первісному вигляді. Адже цей монумент був одним із найкращих на Буковині та вдало завершував архітектурний ансамбль центральної частини Чернівців. Нині на цьому місці стоять дерев’яний хрест і кам’яні брили, що залишилися від колишнього пам’ятника, – як нагадування про вандалізм ХХ століття. Не можна, щоби все так залишилося.
– 2007 року ми оголосили конкурс на проект відновлення пам’ятника "Чорний орел". У ньому взяло участь шестеро чернівецьких архітекторів, – розповів головний архітектор міста Сергій ГОМОНОВИЧ. – Усі проекти ми винесли на обговорення громадськості, та жоден із них не отримав підтримки. До того ж, на відновлення пам’ятника не було коштів. Немає їх і нині. Ніхто з міських керівників не проти відновлення "Чорного орла". Якщо фонд збере хоча би 50 відсотків від необхідної суми, міська влада долучиться до відновлення пам’ятника.
Надія БУДНА
з історії
Пам’ятник полеглим воїнам-буковинцям 41-го піхотного полку, відомий як "Чорний орел", встановлено за кошти міської громади 1902 року. У цьому полку служили солдати різних національностей: українці, молдовани, євреї.
У 41-му піхотному полку служив Юрій Федькович, який пізніше описав трагічну долю побратимів-солдатів у своїх жовнірських віршах та оповіданнях. Десятиметровий
обеліск із бронзовою фігурою орла на верхівці виготовили в Празі. Написи на ньому викарбували трьома мовами: українською, німецькою і румунською.
Автор проекту – відомий австрійський архітектор, чернівчанин за походженням, Оскар Ласке. Пам’ятник простояв протягом двох світових воєн. І був таємно знесений грудневої ночі 1949 року.
28-12-2010, 10:13
0
3 865