У кожного з нас свій професійний шлях. І чим раніше ми зможемо знайти себе, тим більше шансів на успіх. Однак часто батьки, друзі і суспільна думка збивають нас із справжнього шляху. Тому, коли дитина закінчує школу, потрібно допомогти їй зробити правильний вибір.
Насамперед зверніть увагу на те, чим вашій дитині найбільше подобається займатися, від чого у неї "загораються" очі. Якщо у школяра є заняття, завдяки якому він забуває про час, правильним буде обрати професію, наближену до улюбленої справи.
Усі підлітки дуже вразливі. Це пов’язано з гормональною перебудовою в організмі. Побачивши рок-музиканта на концерті чи бізнес-вумен у кіно, вони тут же намагаються копіювати свого кумира. У цьому немає нічого поганого, однак варто провести невеликий тест. Познайомте підлітка з людьми, які працюють у цікавій для нього сфері або тісно пов’язані з нею. Нехай професіонали розкажуть про всі плюси й мінуси своєї роботи. Якщо після щирої розмови бажання підлітка стати тим, ким мріє, не зникне, варто ризикнути.
Часто діти обирають модну професію, а не ту, яка їм насправді до душі. Батьки ж намагаються підштовхнути дитину у бік найперспективнішого напрямку. Однак обидва варіанти сумнівні. Те, що модно й актуально нині, за кілька років може втратити свою затребуваність.
І все-таки найголовніше – дозволити старшокласникові зробити кінцевий вибір самостійно. Якщо ви змусите дитину вчитися, скажімо, на лікаря, тому що це престижно чи сімейна традиція, вона може стане поганим спеціалістом.
Думка студента
Дмитро Минзак, студент першого курсу БДМУ:
– Задоволений своїм професійним вибором. Вважаю, що основний чинник, який впливає на вибір майбутньої професії, – пошук того, що вам подобається. Потрібно для цього потрапити в середовище професії, поспілкуватися й пожити в ньому, вивчити професію з усіх боків. Батьки повинні допомогти своїй дитині, якщо її зацікавила якась професія, знайти можливість їй це показати. Представник кожної професії із задоволенням розповість й покаже все зацікавленому майбутньому фахівцю.
Думка психолога
Марина ТимофIєва,
практикуючий психолог, директор Медико-психологічного центру, доцент кафедри психології та соціології БДМУ:
– Професійне самовизначення людини – дуже непростий і важливий етап, оскільки від правильного вибору професії залежить майбутнє людини, її самореалізація, задоволення життям.
Старшокласникові важливо пізнати себе, відповісти на питання: "Хто я?", "Ким я буду?"
Як відбувається вибір професії?Професійне самовизначення старшокласника відбувається з урахуванням життєвих цінностей особистості. Якщо головний для нього суспільний престиж, визнання, то професію він обирає, орієнтуючись на існуючу в суспільстві моду щодо професій. Під час вибору професії зважають і на соціальні, матеріальні вигоди (соціальний статус, заробітну плату тощо). На вибір професії впливають і думки інших людей: інтереси, поради батьків, товаришів.
Як допомогти старшокласникові обрати професію?Батьки повинні бути активні: розповідати про особливості різних професії, наводити приклади, ділитися досвідом.
Важливий чинник – співробітництво класного керівника з батьками. Тому вчителі, батьки й старшокласники повинні організовути в школі більше творчих вечорів, бесід, тематичних зустрічей.
Основні напрями роботи з учнями щодо вибору професії:
професійна просвіта – надання інформації про різні професії;
професійна психодіагностика; n вивчення психічних особливостей школяра;
професійна консультація – встановлення відповідності індивідуально-психологічних особливостей старшокласника тій або іншій професії;
розвиток інтересів, здібностей до різних видів діяльності.
Основні фактори, які визначають професійний вибір: позиція родини, позиція однолітків, позиція шкільного педагогічного колективу (учителі, класні керівники тощо), особисті професійні й життєві плани, здібності та їхні вияви, домагання суспільного визнання, інформованість про ту чи іншу професійну діяльність, схильності, темперамент, характер.
Впливають на вибір професії й об’єктивні фактори: рівень підготовки (успішності), стан здоров’я.
У разі неспроможності самостійного професійного визначення зверніться до практикуючого психолога по допомогу.
17-12-2010, 10:23
0
3 926