Як уже повідомляв "МБ", новим директором Державного історико-архітектурного заповідника "Хотинська фортеця" призначено відомого науковця-археолога, доктора історичних наук Любомира МИХАЙЛИНУ. Новий керівник планує у заповіднику здійснити низку змін, а також важливі наукові дослідження.
Серед перших практичних планів – дослідження вежі XV-XVII століть. Також заплановано зняти всі зовнішні електроопори і прокласти мережі під землею. А вже 2011 року вийде науково-популярне видання про цікаві факти з історії Хотина. Це будуть розповіді про перебування різних діячів у Хотині, наприклад, графа Потьомкіна.
"Про фортецю немає ні банерів, ні вказівників"
Наразі Любомир Михайлина вивчає стан заповідника.
– Ми повинні підняти на якісно новий рівень наукове забезпечення фортеці, – каже директор. – Наразі необхідно створити науковий відділ із трьох-чотирьох експертів. Окрім того, звертатимемося до науковців Чернівецького національного університету, щоби вони взяли участь у розробці різних проектів. Також створимо наукову раду.
– Науковий напрям – дуже важливий. Відомо, що у заповіднику створили експозиції за кошти, які надійшли від гранту. Нині закінчують роботи у комендантському корпусі, але там є певні проблеми, – каже Любомир Михайлина.
– Формувати експозицію повинен науковий колектив. Багато чого в експозиції треба поправити.
Окрім наукового напряму, планують розвивати туризм.
– Заповідник залежатиме від туристичного бізнесу, а туристичний бізнес – від нас, – зауважує Любомир Павлович. – Якщо ми вдало побудуємо роботу заповідника, тут буде багато туристів. Кошти, які вноситимуть відвідувачі, можна буде витрачати на наукові дослідження, на реставрацію, на усе, що стосується фортеці…
На жаль, мушу визнати, що також реклама фортеці перебуває на початковому рівні. Я переглядав сайти і помітив дуже бідненьку інформацію про заповідник. А останніми днями їжджу маршрутом "Хотин – Чернівці" й не бачу ні банерів, ні вказівників… Така пам’ятка заслуговує значно більшої уваги. Плануємо розвивати біля заповідника зелений туризм. З цього матимуть користь і хотинчани, які захочуть відкрити садиби зеленого туризму.
Археологи шукатимуть позиції військ часів Хотинської битвиПро нові дослідження у фортеці розповідає археолог Сергій ПИВОВАРОВ:
– Ми плануємо дослідити вежу XV-XVII століть. Також заплановано у заповіднику зняти всі зовнішні електроопори і прокласти мережу під землею. Усі ці траншеї і колодязі проходитимуть культурним шаром і місцями давніх будівель. Ось ми й плануємо здійснити дослідження, і будемо прокладати мережі. Гадаю, цей проект завершиться під час літньої археологічної практики. Як тільки сніг зійде, ми будемо виїжджати на розкопки.
Найбільші плани – це обстеження навколо Хотинської фортеці. Ми хочемо з’ясувати, де саме відбувалася Хотинська війна, 390-ліття якої відзначатимемо. Нас цікавить, де розміщувалися позиції козаків, поляків, турецького війська і де стояло шатро султана Османа ІІ. У польських архівах є плани битви, і розкопками потрібно підтвердити ці плани. Зараз ця територія забудована. Але було би гарно між будинками встановити знак про те, що тут була передова позиція козаків.
Валерія ЧОРНЕЙ
16-12-2010, 12:14
0
2 202