RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » По дві доби не виходив з операційної

Наприкінці грудня виповниться 31 рік відтоді, як радянські війська 1979 року увійшли на територію Афганістану. Жорстока війна тривала 10 років. Але ще й досі її учасники отримують нагороди. Так, днями високу бойову нагороду 62-річному лікарю із Чернівців Олександрові Гайдученку вручив Генеральний консул Росії у Львові Євген Гузєєв.

– Маю два ордени – Червоної Зірки та "За службу Батьківщині у Збройних Силах" третього ступеня, – розповідає підполковник медслужби у відставці. – Володаря трьох останніх прирівнювали до Героя Союзу. Ще один орден Червоної Зірки мені досі не вручили. За який саме випадок на тій війні мені дали медаль, не знаю – консул не привіз представлення командування на нагородження.

Опинився колишній військовий хірург у цій країні навесні 1982 року в чині капітана.

Гранати котилися кузовом, немов картопля

– Спочатку два місяці проходив спецпідготовку в Ленінградській військовій медичній академії. Навчали нас особливостей надання медичної допомоги у горах та пустелі, – продовжує Олександр Іванович. – У Кабулі сів у кузов ЗІЛа, щоби дістатися місця служби. Коли машина рушила, раптом посеред кузова викотилося декілька гранат. У мене – мороз по спині, а солдати навіть не звернули на це увагу – звикли. Потрапив я до Кандагара. Служив у 70-й мотострілецькій бригаді. Тут відбувалися дуже важкі бої. Офіцери називали Кандагар Сталінградом, де наші війська були "німцями". Госпіталь знаходився на території місцевого аеропорту. Оперував як наших військовослужбовців, так і афганських – іноді по дві доби не виходив з операційної. Пригадую, якось привезли солдата, який потрапив під мінометний обстріл: нещасному відірвало ноги, нутрощі. Просив мене його врятувати: "Я один у батьків, був ще старший брат, але його вбили бандити!" Врятувати його було неможливо. Доводилося пізніше в гірських умовах і ноги пилою ампутовувати.

– Якось у районі Пандшеру в автоопераційній оперував. Поранених було багато. Солдати-санітари заснули надворі, притулившись до коліс машини. Вилаяв їх, бо нікому було заносити і виносити поранених, – продовжує Олександр Іванович. – Це почув якийсь військовий без погонів і зробив мені зауваження. Я у відповідь вжив міцне слівце. А невдовзі мене викликав командир полку Лев Рохлін, який пізніше командував армією в Чечні. У присутності офіцерів він насварив мене, бо військовим без погонів був якийсь генерал із політичного управління: ці політичні комісари маскувалися, щоби не загинути. А коли всі розійшлися, Рохлін мені сказав: "Правильно зробив, що "послав" цього мудака!" Але були й інші командири. Так, один із них пиячив, а я не хотів йому давати спирт. Тож він відмовився підписувати подання мене до нагороди. А нині цей підполковник носить велику зірку на погонах у російській армії.

Завдяки "Бі-Бі-Сі" потрапив у "полон"

Як розповідає Олександр Іванович, якось ця відома радіостанція передала інформацію, що під Кандагаром у полон до афганців потрапила група радянських офіцерів. До того ж, називали конкретні прізвища і чини. Серед них був і Гайдученко.

– Довідався про це від московських телевізійників, які приїхали мене знімати, щоби довести неправдивість переданої інформації, – усміхається чоловік.

Майор Гайдученко брав участь у бойових операціях, у рукопашних сутичках, одного разу навіть замінив командира батареї. А якось знищив дванадцять афганських спецназівців, які прийшли з Пакистану. Дуже влучно стріляв. А ще був спортсменом-самбістом та альпіністом. Кулі його оминали, але перехворів на жовтуху та малярію.
Василь ГРИНЮК
16-12-2010, 10:38
Коментарів 0 Переглядів 1 600

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.