Автомобілі, квартири, будинки і навіть туркомплекси можна придбати нині у банків.
Чого тільки не знайдеш у базах даних виставленого на продаж майна буковинських позичальників – приміщення контори, сауна, асфальтовий каток...
Нині 27 відсотків кредитів, виданих банківськими установами області, – проблемні, повідомив начальник управління Нацбанку в області Богдан Ковч.
Позичальники подають до суду– На перше жовтня сума прострочених, сумнівних до повернення кредитів становила 1,37 мільярда гривень у банківській системі області. Ще 350 мільйонів гривень кредитів продовжено. Тобто загалом приблизно 1,7 мільярда становить проблемна заборгованість у Чернівецькій області. При цьому загальна сума зобов’язань за кредитами на перше жовтня – 5 мільярдів. Це 27 відсотків. Якби ці кошти повернулися в банківську систему, була би змога видавати нові кредити. Але ж повертати ніхто не збирається. Позичальники доходять до того, що опротестовують у суді рішення за отриманим кредитом, посилаючись на відсутність ліцензії на певні види операцій з валютою, – зазначив Б. Ковч.
За його словами, банки нині масово намагаютьcя продати майно боржників. Так, одна з банківських установ області забрала майже 300 заставних автомобілів, але продати їх за колишньою ціною нині нереально.
– Із чого починають бізнес наші підприємці? Здебільшого з купівлі в кредит машини, – розповів Б. Ковч на засіданні круглого столу з питань підприємництва. – Нещодавно викликали мене як третю особу до суду, бо підприємець купила "Тойоту Прадо" за 57 тисяч доларів у кредит. А зараз відмовляється платити, бо каже – банк не мав ліцензії...
Загалом нині в області роз-глядають у судах справ щодо кредитів на один мільярд 263 мільйони гривень.
– Попит на майно боржників є, – запевнили у відділі реалізації заставного майна чернівецької філії одного з банків. – Через деякі норми законодавства автомобілі нині простіше реалізовувати, ніж нерухомість. Машини продаємо за ринковими цінами. Є в продажу різні моделі – від розбитого "Ланоса" за п’ять тисяч гривень, у якого вцілів лише кузов, до дорогих іномарок останніх моделей.
Позичив гроші під 14 відсотків – повертаєш під 21Підприємці, у свою чергу, нарікають на свавілля керівників деяких банківських установ у районах. Так, за словами Георгія МІТРІКА, голови Асоціації приватних підприємців Сторожинця, у районі одна з банківських установ вимагає авансовий платіж зі сплати відсотків, хоч це не передбачено в кредитній угоді.
– Я взяв кредит під 14 відсотків, – розповів один із підприємців Сторожинецького району. – Машини не купував, вкладав гроші в бізнес. Потім банк підвищив мені ставку до 18 відсотків. А через рік уже сказав платити 21 відсоток річних. Тепер 20 числа маю вносити платіж із кредиту – мені краще взагалі не платити.
У таких випадках Богдан Ковч порадив платити за умовами початкової угоди і не підписувати жодних невигідних для себе документів. Адже банки не мають права збільшувати в односторонньому порядку кредитну ставку.
– Сплата відсотків і тіла кредиту відбувається в межах підписаної угоди між банком і позичальником. А наші люди не читають документів. Якщо в кредитній угоді вказувалася ставка 14 відсотків – платіть 14. А якщо є порушення – вирішуйте їх у судовому порядку, – зазначив Богдан Ковч.
Надія Макушинська
5-11-2010, 11:21
0
1 736