Допустити порушення Правил дорожнього руху через неуважність чи з інших причин може практично кожен. Наприклад, до "МБ" звернувся мешканець Глибоччини Юрій ГИЩУК, якого в листопаді 2009 року двічі оштрафували за перевищення швидкості. Чоловік стверджує, що про необхідність сплачувати штрафи дізнався лише нещодавно – майже через рік.
На оскарження протоколу – 10 днів– У постановах написано, що я рухався зі швидкістю 82-84 км/год, а я швидкість ніколи не перевищую, – запевняє Юрій Гищук. – У протоколі йдеться, що копії я одержав у день їхнього написання. І, згідно із законодавством, мав 10 днів на оскарження. Але дізнався про порушення лише зараз.
Автор листа переконаний, що обидва протоколи було складено з порушеннями всіх норм і правил, а фіксація порушення водієм відбулася ще до дії заборонного знака.
Ситуацію коментує старший інспектор УДАІ області Іван ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ.
– Кожен водій може мати свою думку і не погоджуватися з рішенням інспектора ДАІ. Тому й чинним законодавством передбачено 10 днів на оскарження протоколу.
За словами І. Добровольського, якщо водій не згоден із діями інспектора, він може звернутися до ДАІ за цілодобовим телефоном довіри у Чернівцях 550-513 або безпосередньо у місцевий відділ. Тоді керівництвом буде здійснено перевірку дій інспектора.
Оформлення постанови про адмінпорушення на місці теж має певні вимоги. Так, якщо водій визнає факт порушення, то підписує документ, складений інспектором, і отримує копію. Водій має право не визнавати своє порушення і відмовитися від копії постанови. Тоді інспектор ДАІ зобов’язаний знайти двох свідків, які підпишуть протокол.
– У цьому випадку громадянин не оскаржив вчасно постанову, тож доведеться сплатити штраф, – сказав Іван Добровольський. – При цьому штраф зріс удвічі – згідно з чинним законодавством, постанова набуває законної сили через 10 днів. А в разі несплати протягом 15 днів державна виконавча служба стягує штраф у подвійному розмірі. Рано чи пізно заплатити все-таки доведеться. Адже інформація про порушення знаходиться у нашій базі даних.
Водночас навіть у міліції визнають, що далеко не завжди їхні працівники мають рацію та дотримуються всіх процедур і вимог. Тому громадянам слід знати свої права та із самого початку контакту з інспектором поводитися так, щоб унеможливити якісь порушення.
В інспектора попросіть посвідчення– Насамперед водії мають знати, що зупинити авто інспектор ДАІ має право лише з певних причин, – розповідає заступник директора юридичної компанії Павло БОДНАР. – Перевірка документів не є підставою для зупинки. Якщо ж ідеться про порушення Правил дорожнього руху, то слід дочекатися інспектора в авто, не виходити з машини і спілкуватися через опущене скло. Слід попросити в інспектора посвідчення і записати собі його звання і прізвище. Коли водій не згоден з порушенням, обов’язково треба записати у відповідній графі "З протоколом не згоден, буду оскаржувати в суді". Зазвичай такий протокол далі автомобіля інспектора не йде.
Павло Боднар також нагадує: на оскарження протоколу про порушення дають 10 днів, якими й треба скористатися. Після цього оскаржити штраф уже складніше. Тобто про захист своїх прав треба дбати одразу, найкраще – під час спілкування з інспектором.
Ігор ДОВГАНЬ
28-10-2010, 10:43
0
2 920