RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Які межі дитячої свободи?

Дитина дорослішає, іде до школи, заводить друзів… Час поступово привчати її до самостійності. Але із чого почати?
У житті усіх батьків рано чи пізно постає це важливе питання, від якого залежать усі подальші стосунки з дитиною. Як вберегти дитину від життєвих небезпек і при цьому навчити самостійності? Постійно тримати його у полі зору, біля маминої спідниці – не вихід. Одного разу йому все одно доведеться стати на шлях самостійного життя. Але і переборщити зі свободою не можна: у дітей просто талант шукати пригоди, часом небезпечні. Як же підійти до цього важкого питання?

Дорога до школи

Дитячі психологи запевняють, що школярі молодших класів можуть самостійно діставатися школи і повертатися з неї. Тому намагайтеся обрати для своєї дитини такий навчальний заклад, який знаходиться неподалік дому і до нього не потрібно їздити транс­портом. Спочатку кілька разів проведіть свого школярика, а потім нехай він покаже вам шлях до школи. Як тільки ви переконаєтеся, що дитина знає правильну дорогу, не бійтеся від­пускати її. Якщо є можливість, придбайте школяреві мобільний телефон, щоб він завжди був на зв’язку.

Особистий час

Починаючи з п’ятирічного віку, намагайтеся час від часу залишати дитину наодинці. Спочатку в сусідній кімнаті і не більше, ніж на 10-15 хвилин. Після цього починайте поступово збільшувати час "самостійності": півгодини, година… Як тільки переконаєтеся, що малюк адекватно поводиться, залишаючись наодинці (не відчиняє вікна, не вмикає газ, не грається із сірниками тощо), можете спокійно залишати його одного вдома. Однак не раптово: спочатку залишіть його на годину-півтори (на час перегляду мульт­­фільму, наприклад), а потім збільшуйте час на 30-40 хвилин.

Навіщо це потрібно?

Дослідження швейцарських психологів показали, що діти, яких у дитинстві не привчали до самостійності, виростають закомплексованими й невпевненими у собі. Можлива й інша крайність: вирвавшись на свободу, вони тут же "пускаються берега", шкодячи власному здоров’ю. Тому пам’ятайте: як би не було важко й страшно, привчайте малюка до самостійності! (Г. Муринюк)

Коментар
Альона ГоловIна,
практикуючий психолог, психотерапевт, дійсний член Української спілки психотерапевтів:
– Для формування уявлень про рамки свободи важливо дотримуватися золотої середини: не надто тиснути (адже тоді ми пригнічуємо свободу й вияви самостійності дитини та виховуємо покірне, залякане створіння) і не дозволяти малюку все, що завгодно (у такому разі є ризик виховати капризну, байдужу до всього, окрім своїх бажань, людину).
Перші уявлення про обмеження дитина отримує ще в перші роки активної взаємодії з мамою та під час дослідження довкілля. Так, мама цілком має право з любов’ю забороняти малюкові кусати груди під час годування грудьми, обережно забирати ручку, яка стискає шию чи будь-яким способом робить боляче. Дитина ще не розуміє сили та значення своїх рухів, проте саме мама показує малюкові межі своєї терплячості. Окрім того, "не ловити кота, вогонь, гаряче тощо" – це теж перші соціальні правила. І тут важливо не сварити, не кричати чи, тим більше, бити малюка, а відволікати його від небезпечних місць.
З часом у житті дитини з’являється дедалі більше правил: лягати спати о 21.00, чистити зуби тощо. Дуже важливо, щоби правила були реалістичні, послідовні, щоби їх дотримувалися всі члени родини. Намагайтеся обговорити спільні правила саме вашої родини, яких мають дотримуватися усі (і бабусі з дідусями теж).
У підлітковому віці правила особливо важливі. З одного боку, ваша дитина вимагає більше свободи, з іншого – відсутність чітких і зрозумілих правил посилює розгубленість, тривогу, регрес (повернення до ранніх способів взаємодії зі світом) та призводить до образ і немотивованої агресивності щодо батьків. 
22-10-2010, 11:49
Коментарів 0 Переглядів 1 593

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.