Туристичний маршрут у вихідні історичними і духовними святинями можна знайти не лише за кордоном, а й на Буковині. Пропонуємо кілька цікавих маршрутів.
У вихідні кореспондент "МБ" побувала в Успенському храмі села Біла Криниця на Глибоччині. Під’їжджаючи до села, побачила візерункові куполи собору, який збудували 1908 року. Не знищили його ні Перша світова війна, ні Друга. На будівництво храму свого часу використали півмільйона золотих рублів. Для бідної Буковини часів Австрійської імперії це була астрономічна сума. У храмі можна побачити унікальний іконостас.
Біля собору є сільська церква Козьми і Доміана. У ній знаходиться унікальний іконостас у дев’ять рядів.
Поляна, Глибоцький район. Тут знаходиться Свято-Миколаївська церква, яку збували ще… 1829 року! Найбільша цінність святині у тому, що стіни зовні збереглися без змін: нашарування колод, замазка, дерев’яні цвяхи, вікна та скло. А всередині храму зберігаються цінні хрести, чаша, старовинні книги. До храму ви потрапите, пройшовши нижній ярус дерев’яної дзвіниці. Її стіни складаються зі стовпів, які встановлено у глибокі підвалини. 390-літня дзвіниця, яка розташована окремо від храму, має і другий ярус. Тут розміщено два дзвони. Їхній гучний передзвін чути на всю сільську округу. Дзвони є давніми – їх виготовлено 1880 та 1903 років. Давня церква має вигляд корабля.
Галиця, Сокирянський район. Тут знаходиться унікальна пам’ятка – печерний монастир. Нині цей монастир відроджений, тут знову з’явилися ченці, правлять служби. Монастир названо на честь Святого Миколая через одну дивовижну подію. Село Непоротове зараз затоплене, проте воно раніше розкидалося майже до монастиря. І якось місцеві рибалки у ніч з 21 на 22 травня, саме тоді, коли церква святкує день Святого Миколая, побачили в небі, як зірки зібралися над монастирем у формі хреста. Було дуже багато очевидців цього дива. Інформацію про це можна знайти в Чернівецькому обласному архіві. 1943 року останніх ченців монастиря, за розповідями очевидців, розстріляли на Дністрі. Їх було тоді 12. Врятувався лише один, якого не було у той час на місці. Він прожив до 1965 року і встиг розповісти про ті події.
Виженка, Вижницький район. Тут знаходиться історична пам’ятка – Свято-Миколаївська дерев’яна церква. Це найдавніший дерев’яний храм в етнографічній зоні Буковинської Гуцульщини. Церкву будували від 1792 до 1798 року. У храмі збереглися старовинні двері, на яких зображено Святого Миколая. Нині люди з різних країн приходять сюди до Бога з проханням здоров’я, допомоги.
Лужани, Кіцманський район. Тут знаходиться найдавніша святиня Буковини – Свято-Вознесенська церква. Храм засновано приблизно 1453-1455 років. Є тут й унікальний іконостас у стилі українського бароко. Спочатку іконостас був покритий сріблом, але метал окислився, тому зверху його вже кілька разів перезолочували. А образи іконостасу щонайменше чотири рази перемальовували зі старих ікон. На царських воротах церкви – раритетна старовинна різьба, на якій зображено сон пророка Ісаї.
Валерія ЧОРНЕЙ
21-10-2010, 10:27
0
1 962