Вчора святкували одне з найбільших християнських свят – Покрову Пресвятої Богородиці. Кореспондент "МБ" побувала в церквах міста.
Перед кафедральним собором виникла черга за свічкамиУ кафедральному соборі Святого Духа, що на Соборній площі, людей було, як на Велик-день. А охочі придбати свічку вишикувалися у чергу ще від самих воріт. Пунктів продажу свічок у соборі було кілька: один на подвір’ї, а три в приміщенні церкви. Проте й їх виявилося замало. Свічки вже не було куди ставити. Підсвічники були заповнені. Тому дехто запалену свічку тримав у руках.
При вході до церкви помітила, що і пройти нікуди. Найбільший натовп був біля ікон Богородиці. Дівчата та молодиці товпилися біля образів, щоби покрити їх хустиною та попросити у Богородиці особистого щастя.
– Цього року вирішила покрити образ Богородиці білою хустиною, – розповіла чернівчанка Оксана. – Зробила це для того, щоби мати добру долю. Адже, наскільки знаю, Покрова оберігає дівчат від лиха та дарує щастя в особистому житті.
Про звичай покривати образ хусткою Оксані розповіла бабуся. Вона також прийшла з онучкою до церкви. Каже, що не варто жінкам пропускати цей день. Адже на Покрову можна загадати будь-яке бажання, і воно, як стверджує жінка, обов’язково здійсниться.
– Приблизно півстоліття тому, коли я ще дівувала, пішла до церкви на свято Покрови, – розповідає бабуся Оксани Марія КОСАР. – Цікаво, що того самого року мене засватав хороший хлопець. І до наступної Покрови я вже була молодицею. Тому й онучок навчаю ходити до церкви та просити Божу Матір про заступництво.
Пані Марія каже, що Пресвята Діва також допомагає й одруженим жінкам. Варто тільки щорічно покривати її образ на Покрову. До церкви жінка принесла корзину квітів і поклала її біля найбільшого образа Пресвятій Богородиці на знак віри та вдячності.
– Пресвята Богородиця оберігає всіх віруючих християн, – розповів священик кафедрального собору Святого Духа отець Георгій. – Усім, хто звертається до неї, вона допомагає. Нагадаю, свого часу Господь вручив усе людство в образі Іоана Богослова під покровительство Божої Матері. А покривати на Покрову ікону святої – означає приносити жертву за все те, чого ми чекаємо від неї і за що молимося. Богородиця ж покриває нас своїм невидимим покровом і стає заступницею від бід та невдач.
"Прийшла з дитиною попросити заступництва у Божої Матері"У церкві Святої Параскеви, що на вулиці Заньковецької, людей так само було багато. А чернівчанка Марія АНТОНОВА прийшла ще й із немовлям у візочку. Жінка розповіла, що дитину взяла для того, щоби помолитися Богородиці за її щасливе майбутнє.
– Хочу, щоби Божа Матір оберігала моє маля від лиха та стала його заступницею на все життя, – каже чернівчанка. – А дитина сидить спокійно у візочку. Значить, і їй подобається.
Священик храму Святої Параскеви отець Володимир ТОКАРЮК розповів, що перед тим, як покрити ікону Пресвятої Богородиці, треба промовити молитву, попросивши Божу Матір про заступництво та добру долю.
Марина КОРПАН
З історії свята
Свято Покрови Пресвятої Богородиці ввели у християнство в Х столітті. Пов’язане воно з легендою чи то подією, яка відбулася в Царгороді (Константинополі). Місто було оточене чужинцями (за різними джерелами – то могли бути як давні руси (скити) на чолі з князем Аскольдом, так і агаряни (магометани – араби або турки). А Божа Матір начебто покрила своїм омофором городян, які молилися на всенішній службі у Влахерській церкві.
Це побачив святий Андрій: під церковним склепінням з’явилася Пресвята Богородиця в оточенні ангелiв, пророкiв i апостолiв і накрила своїм омофором православних. Це було провістям перемоги. Так і сталося. Невдовзі воїни зняли облогу міста.
Тобто християнське свято Покрови Святої Богородиці запровадили у Візантії на згадку про чудесне визволення Константинополя від нападників.
15-10-2010, 09:37
0
10 451