Фінансові установи поступово відновлюють автокредитування. Докризового рівня досягти вдасться нескоро, але пропозиція є і клієнт вже має вибір.
– Переваги придбання авто в кредит очевидні, – пояснює директор центрального відділення ПАТ "Індекс-Банк" у Чернівцях Петро РОТАР. – Адже не треба відкладати купівлю на завтра, тривалий час збирати гроші. Наш банк пропонує хороші умови за партнерськими програмами, які маємо з офіційними імпортерами на українському ринку. Також кредитуємо придбання авто, зібраних на території України, можливо, і з пробігом. Умови автокредитування в кожному банку свої. Так, ми готові надати кредит у рамках партнерських програм навіть під нуль відсотків річних.
Жодного прихованого змісту тут немає – просто клієнт має відповідати певним умовам: для кредиту з нулем відсотків річних слід сплатити значний авансовий внесок, а термін погашення кредиту мінімальний. Максимальний термін кредитування – сім років, але у такому разі відсотки вищі.
За словами Петра Ротара, вимоги досить прості – клієнт повинен мати щомісяця достатній реальний дохід, фіктивні довідки не враховуватимуть: якщо клієнт має неофіційний дохід, він повинен логічно обгрунтувати його джерело (наявними активами тощо).
– Деякі банки, що намагаються тільки проникнути на ринок, демонструють лояльні підходи в автокредитуванні, – каже П. Ротар. – Ми вже досягли успіху в цьому секторі й вміємо досягати більшої кількості заявок, зберігаючи при цьому консервативний підхід у кредитуванні авто.
Петро Якович розповів, що за місяць відділення у Чернівцях видає приблизно десяток автокредитів. Хто саме стає клієнтом – банківська таємниця. Однак частіше авто в кредит купують не бізнесмени – зазвичай вони мають високі доходи, але неофіційні, а працівники державних служб, фірм з іноземним капіталом, банкіри.
А вимоги до доходів такі: якщо клієнт хоче придбати авто, його місячний заробіток за відліком платежу за кредитом та податком має покривати витрати на життя та на обслуговування авто.
До світової фінансової кризи в Україні в кредит продавали до 40 відсотків нових авто. Нині ця частка зменшилася до 10-12 відсотків.
– Банки значно посилили вимоги до клієнтів і надають кредити лише тим, хто має високі доходи і може платити, – розповів комерційний директор одного з чернівецьких автосалонів. – Тож серед позичальників немає представників робітничих професій, не дають кредити таксистам, хоча раніше авто для таксування часто брали саме у кредит. Банки дуже пильно вивчають кредитну історію клієнтів – якщо колись вони вже мали певні проблеми з банками, кредит не нададуть. Нині щонайменше третину кредитів отримують посадові особи з державних служб – їхні доходи є стабільними, й у начальників управлінь чи керівників установ чималі зарплати. Ще третину – підприємці, які декларують свої доходи. Кредити зараз доступні тільки заможним. Адже сплачувати чималу суму щомісяця та ще й залишати собі гроші на життя можуть не надто багато українців.
Найбільшої популярності зажили пропозиції з нулем відсотків річних. Їх найчастіше пропонують автовиробники, які мають власні фінансові установи або укладають угоди з певним банком. Особливість їхня у тому, що справді відсотки не нараховують (лише комісійний збір), але перший внесок зазвичай становить 50 відсотків вартості, а решту треба сплатити за один-два роки. Найдовший термін – сім років із меншим стартовим внеском, але така пропозиція найменш популярна. Адже у такому разі на суму кредиту доведеться сплачувати понад 20 відсотків річних. Враховуючи комісійні та обов’язкове страхування за сім років, доведеться виплатити три вартості авто.
Та, незважаючи на це, авто-кредитування поступово відновлюється. Хоч і не набагато, але щомісяця знижуються відсоткові ставки, виробники пропонують нові кредитні лінії. Наразі із зарплатою менше п’яти тисяч гривень на кредит розраховувати не варто, та умови до позичальників поступово пом’якшують.
Ігор ДОВГАНЬ