На кладовищах міста нерідко можна зустріти надгробні пам’ятники без дат смерті з фотографіями поки що живих людей. Працівники цвинтарів розповідають, що люди завчасно готують собі місця на кладовищі.
Підприємці, які виготовляють надгробки, зізнаються, що половина їхніх клієнтів – це люди, які ще за життя готують собі пам’ятники.
– Дуже багато людей замовляють собі надгробні пам’ятники ще за життя, – розповідає підприємець Володимир. – Зазвичай це ті, кому більше 60 років. Гадаю, вони просто не довіряють своїм дітям або вважають, що їхні нащадки не знайдуть гроші на це.
Виробник надмогильних плит каже, що найчастіше у нього замовляють пам’ятники з граніту. Найдешевший такий пам’ятник у пана Володимира коштує одну-півтори тисячі гривень.
Підприємець Сергій РУЛІКОВСЬКИЙ розповів, що часто до нього звертаються чернівчани, які не мають близьких родичів і переймаються тим, що нікому буде займатися їхніми похоронами.
– До мене часто із замовленнями звертаються вдівці та вдови, – каже чоловік. – Наприклад, у чоловіка померла дружина. Він хоче, щоб їхня могила була спільною. Чоловік замовляє пам’ятник своїй покійній дружини і заодно й собі. Звісно, на таких пам’ятниках нам доводиться не ставити дату смерті.
– Люди не можуть передбачити, що з ними станеться найближчим часом, – каже підприємець Юрій БУЧКО. – Часто 60-річні клієнти приходять і кажуть, що відчувають наближення смерті. Тому завчасно купують у нас ритуальну продукцію.
Офіційно "забронювати" місце для поховання на центральному міському кладовищі в Годилові, виявляється, неможливо. Про це повідомив директор міського комунального підприємства "Спецкомбінат" Віталій ЯНКЕВИЧ:
– У жодному обласному центрі України місця на кладовищах не виділяють і не продають наперед. Відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу", місця на цвинтарях виділяють безкоштовно, але тільки для тих людей, які померли і яких незабаром поховають.
Однак винятки є. Віталій Янкевич повідомив, що, згідно з рішенням міської ради, одиноким чернівчанам, у яких на цвинтарі поховано чоловіка чи дружину, поруч із могилою рідної людини виділяють місце на цвинтарі наперед. Таких місць із пам’ятниками живим людям на території годилівського цвинтаря, за словами пана Янкевича, приблизно 150.
Микола КОБИЛЮК
думка священика
Отець Iван,
священик храму Святої Параскеви Сербської:
Готувати надгробні пам’ятники заздалегідь не можна. На все воля Божа. Людина не повинна наперед готувати собі ритуальні товари. Якщо Бог захоче, людина може прожити і 110 років. Тому не варто заздалегідь готуватися до власної смерті. Справді, в буковинських селах є багато людей похилого віку, які завчасно купують собі ритуальні товари чи встановлюють на кладовищах надгробні плити зі своєю фотографією, але без дати смерті.Можливо, ці люди побоюються, що їхні родичі не матимуть можливості організувати похорон за власні кошти".
7-10-2010, 11:04
0
2 891