У День міста на площі Турецької Криниці відбулося шоу, в якому глядачі могли побачити середньовічні бої вікінгів. Організував виставу Чернівецький клуб історичної реконструкції "Берсерк". Один із його членів Ростислав
Канюченко розповів про своє захоплення:
– Ми з друзями обрали для себе час, який нас цікавить. Це Скандинавія, епоха вікінгів ІХ-ХІ ст. Почали з того, що зайнялися вивченням епохи – історії, археологічних даних, саг і легенд про вікінгів. У себе в клубі відтворюємо побут, костюми, тренуємося зі зброєю. Нещодавно виїхали на природу і спробували пожити два дні, як жили люди за тих часів – готували тодішню їжу тощо.
– Зброя і спорядження повністю відповідають тим часам?– Ми за описами та зображеннями відтворюємо оригінали. Ось на мені одяг, пояс, а також кольчуга, меч, щит, шолом схожі на ті, які використовували вікінги.
– Виготовили їх власноруч?– Усе спорядження виготовляємо самі – пояси, одяг, кольчуга з кілець – це місяць вечорів із плоскогубцями в руках. А ось мечі доводиться замовляти, бо у клубі поки що немає коваля. У мене в руках турнірний меч "каролінг". Відрізняється від справжнього тим, що він не заточений, щоб уникнути важких травм.
– Спорядження обходиться у чималу суму?– Воно не дешеве. Турнірний меч коштує 800 гривень. Тренувальні мечі простіші й коштують по 300 гривень. Кольчуга – 800-900 гривень, але їх ми виготовляємо самі.
– Важко бути вікінгом?– Досить важко. Я ось у постановці на площі виступав хвилину, але відчутно втомився і з полегшенням "помер", щоби перепочити. Адже кольчуга важить 15 кілограмів, півтора – меч, також щит, шолом. Бойове спорядження ще важче. Отож потрібно мати хорошу фізичну форму, щоби бути вікінгом.
– Маєте однодумців у інших містах?– В Україні існує чимало клубів історичної реконструкції, але вони переважно займаються пізнішими періодами – відтворюють Європу лицарських часів чи Русь епохи татаро-монголів. Таких, як ми, небагато.
– Вікінги прославилися і як мореплавці. Чи не плануєте зробили їхній корабель?– Із часом обов’язково збудуємо і човен вікінгів. Це буде так званий "малий човен із Гокстеда" – у цьому норвезькому місті було розкопано корабель короля в ідеальному стані.
– Ким у звичайний час працюють "вікінги"?– Я – програміст. Серед моїх однодумців – лікарі, юристи, менеджери, студенти. Нас об’єднав інтерес до певного періоду історії. У клубі є й дівчата. Вони стріляють із лука, вивчають танці, а під час нашого дводенного походу готували їжу вікінгів. Трохи займаються з мечем.
– Новачків беремо. Для цього потрібне лише бажання. Ось тільки членом клубу може стати лише повнолітній. Бо справа досить важка, можливі травми. Зазвичай проводимо два тренування на тиждень. Перед виступом на День міста три тижні тренувалися щодня. Крім тренувань, збираємо інформацію, готуємо одяг, елементи спорядження.
Ігор ДОВГАНЬ
З історіїБерсерки (берсеркери) – воїни скандинаво-германського світу, здатні у стані безконтрольної люті бездумно нищити все на своєму шляху. Перед боєм навмисно доводили себе до такого стану. Початкове значення слова — "перевертень", "людина-ведмідь". У IX-XI століттях берсерки складали основу війська вікінгів (племен, які населяли північ Європи і здійснили завойовницькі походи до Чорного і Середземного морів).
7-10-2010, 10:46
0
2 906