У понеділок набув чинності Візовий кодекс Євросоюзу. Документ, на думку туроператорів, ускладнить процес отримання Шенгенських віз для українців.
– Жодного спрощення, про яке багато говорять, цей кодекс не приніс, – каже директор турфірми Світлана МАВІДІ. – Скажімо, раніше посольство Польщі не вимагало довідку з роботи, довідку з банку для отримання візи, а з п’ятого квітня вимагає. Зараз приблизно половині людей з області, які звертаються по візу до Польщі, відмовляють.
Кодекс нібито передбачає, що тепер у посольстві повинні пояснити причину відмови, але це для них не проблема, вони відмовку знайдуть. Так само і можливість оскаржувати відмову – ну скажіть, хто піде судитися з посольством за відмову у візі?
Раніше, за словами С. Мавіді, людині, якій відмовили у візі до однієї країни Шенгенської зони, могли дати дозвіл на в’їзд до іншої країни. А зараз якщо відмовили в одному посольстві, в інше вже можна навіть не намагатися подати документи. Інформація про відмову потрапляє в базу даних, і після цього отримати Шенгенську візу стає майже нереально, навіть якщо замінити паспорт.
– Наші люди переконані, що Шенгенська віза коштує 35 євро, – каже С. Мавіді. – Насправді це лише консульський збір. А ще треба заплатити за бронювання готелю (доба проживання – мінімум 15 євро), страховку тощо. А якщо людина самостійно звертається по візу, їй доведеться витратити більше коштів на бронювання готелю, двічі їхати до посольства – щоб подати документи і забрати візу.
За словами керівника турфірми, загалом умови отримання Шенгенських віз стали більш жорсткими, посольства прискіпливіше перевіряють документи. І страждають не лише охочі поїхати на відпочинок, а й бізнесмени, які мають ділові контакти за кордоном.
Надія ВАСИЛИШИН
Нововведення кодексу
Вимога мотивувати причини при відмові громадянам третіх країн на отримання візи для в’їзду в Шенгенську зону. Отримавши на руки пояснення про відмову, особа, яка клопоче, може подати апеляцію і вимагати переглянути це рішення. Ця норма набуде чинності тільки у квітні 2011 року.
Кодекс узаконив роботу візових центрів – посередницьких компаній, що стягують з громадян додаткову плату за обробку документів. Вартість їхніх послуг обмежена 30 євро. При цьому всім громадянам має бути надано право подавати документи безпосередньо в посольство або консульство, оминувши візовий центр.
Відповідно до нових правил, для отримання дозволу на в’їзд у Шенгенську зону від громадян не потрібне обов’язкове звернення за послугами візових центрів, які фактично є комерційними структурами. Це означає, що охочі в’їхати до тієї чи іншої країни Шенгенської зони отримали альтернативу: звернутися у візовий центр або обійтися без нього.
9-04-2010, 09:54
0
5 189