RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |

Населення нашого краю завжди було багатонаціональним. Наскільки змінився його склад впродовж півстоліття, починаючи з першого радянського перепису 1959 року? Про це – у книзі доктора географічних наук, професора ЧНУ Василя Джамана та кандидата географічних наук Івана Костащука "Національна структура населення етноконтактних зон", яка нещодавно вийшла у видавництві ЧНУ.

Жінок більше, ніж чоловіків
За даними перепису від 15 січня 1959 року, в області проживала 774121 особа. У сільській місцевості мешкало 561283 осіб (72,5%), із них 44,8% – чоловіки та 55,2% – жінки. У містах проживало 212838 осіб. Тут також переважали жінки (55,1%).

У національній структурі населення переважали українці – 66,94%. На другому місці були румуни (10,31%). 9,26% мешканців області становили молдовани. Найбільше їх проживало у Новоселицькому та Глибоцькому районах.

На четвертому місці були росіяни (6,62%).
Помітне місце в національній структурі населення тоді займали євреї. Їхня численність становила 42140 осіб (5,44%).
Численність поляків становила 6007 осіб (0,78%).

Українці, румуни – переважно селяни, а росіяни і євреї – міщани
Переписи населення за Союзу також проводили 1970, 1979, 1989 років. Перший Всеукраїнський перепис населення відбувся 5 грудня 2001 року. Він відобразив досить суттєві зміни у національній структурі населення та області за півстоліття.

Наразі, згідно з переписом 2001 року, найчисленнішими на території області є представники семи національних груп: українці (75%), румуни (12,7%), молдавани (7,3%), росіяни (4,1%), поляки (0,3%), білоруси (0,2%) та євреї (0,2%).

Найбільше українців проживає у Чернівцях, Кіцманському, Хотинському, Вижницькому, Заставнівському, Сторожинецькому, Кельменському, Сокирянському районах.

Румуни переважають у Герцаївському районі. Їхня частка тут становить 91,5%. Це пояснюється тим, що Герцаївський район був частиною Дорогойського повіту Румунії до 1940 року. Значна кількість румунів мешкає у Глибоцькому (45,3% від усього населення району), Сторожинецькому (36,8%) районах, а також у Чер­нівцях (4,5%).

Румуни – переважно мешканці сільської місцевості. У селах мешкає 78,6% румунів.
Молдовани є переважаючою національною групою населення у Новоселицькому районі (57,5% від усього населення району), а також у Хотинському (7%) та Сокирянському (3,4%). Молдавани теж є переважно сільськими жителями.

Росіяни – здебільшого міські жителі. 84,1% від усіх росіян області живуть у містах, найбільше – у Чернівцях та Новодністровську (73,4% від усіх росіян області).

Найбільше поляків мешкає у Сторожинецькому районі (1,5%). Переважають вони у селі Стара Красношора.

Значний виїзд єврейського населення до Ізраїлю, Німеччини, США та інших країн спричинив суттєве зменшення численності євреїв в області. Абсолютна більшість єврейської громади області зараз проживає у Чернівцях.

Отож, за даними дослідників, можна простежити таку тенденцію: кількість національних груп українців і румунів в області зростала постійно, тоді як численність євреїв і поляків постійно зменшувалася. Численність молдован зменшується з 1980-х років. А кількість росіян, яка зростала за часів Союзу, за останній міжпереписний період (1989-2001) скоротилася на 40 відсотків. (Під­готувала Г. Марків) 
8-04-2010, 13:09
Коментарів 0 Переглядів 2 436

Теги -

Триває збір коштів на деталі до них, закликаємо всіх небайдужих долучитися

Організаторка виставки запрошує охочих на Фестиваль писанкарства, який відбудеться в суботу, 20 квітня, в Центрі культури "Вернісаж"

Ярослав Чала здобув перемогу в таких дисциплінах як присідання (з вагою 160 кг) і станова тяга (205 кг)
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Організаторка виставки запрошує охочих на Фестиваль писанкарства, який відбудеться в суботу, 20 квітня, в Центрі культури "Вернісаж"


Вирок суду – читати класику. Блог Юлії Пацаранюк
Чоловіка, який обікрав сестру, зобов'язали прочитати "Кайдашеву сім’ю" І.Нечуя-Левицького
“Красиве, спокійне, проєвропейське місто”. Блог Галини Олійник
Віталій Кім поділився враженнями від Чернівців та поміркував, на що зараз слід витрачати бюджетні кошти.
Кому дісталися гуманітарні швидкі допомоги – секрет: чому посадовці на Буковині не готові це розказати
Державні відомства приховали інформацію про отримувачів дорогих авто з Італії під приводом "обмеженого доступу"
ВІДЕО Переглянути все відео

До церкви приходьте на всю Великодню службу, щоби відчути велич свята, радить єпископ Феогност

Міжнародна програма з ефектом особистої присутності за участі європейських артистів цирку та героїчного артиста, що отримав поранення під Бахмутом.

Alterra School – це територія іншого навчання. Тут поєднуються академічні студії з проєктною діяльністю. Цінностями школи є демократичний підхід, екологічність та практичність. Тьютори школи здійснюють індивідуальний супровід кожної дитини. Допомагають школярам ставити цілі та досягати їх. Сприяють розвитку емоційного інтелекту та формуванню так званих soft skills у дітей.

У "Магістраль" ви будете навчатися з висококваліфікованими інструкторами, які підготують вас до будь-яких дорожніх ситуацій. Наші автомобілі відповідають найвищим стандартам безпеки, а навчання проводиться за сучасними методиками, що забезпечує вам не лише отримання водійського посвідчення, але й практичні навички, необхідні для безпечного водіння.