RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Медаль «За відвагу» знайшла солдата

Свій армійський кітель із нашивками старшого сержанта Віктор Ковальчук, мешканець Погорілівки, що на Заставнівщині, береже й досі. На лацкані красуються декілька нагород, які свідчать про ратний шлях колишнього солдата-афганця. А нещодавно до них додалася ще одна – найвища солдатська нагорода – медаль "За відвагу".
Наші гаубиці били на відстань шістнадцять кілометрів
– В армію мене призвали 10 листопада 1986 року після закінчення Заставнівського сільськогосподарського профтехучилища, де здобув фах тракториста, – розповідає Віктор Ковальчук. – Потрапив у навчальний центр, який знаходився в Ашхабаді. Там мене зачислили в артилерійський підрозділ. З першого ж дня ми знали, що через півроку нас відправлять до Афганістану. У червні 1987 року приземлилися в Кабулі, а звідси – у місто Газні, де знаходився окремий артилерійський полк, який прикривав місцевий аеродром. На озброєнні у нас були гаубиці Д-30, які били на відстань шістнадцять кілометрів снарядами вагою 21 кілограм. На позиції їх доправляли тягачі на гусеничній основі. Служба була небезпечна – душмани обстрілювали аеродром реактивними снарядами з навколишніх гір. Причому це відбувалося вдень, коли хороша видимість. Якось від прямого попадання ереса спалахнув вертоліт, від якого вмить залишилася одна рама. На щастя, ніхто з пілотів не постраждав. Ескадрилья полетіла бомбити ворожих артилеристів, пізніше до цього долучилася і наша батарея. Знаходилися бойовики у покинутому кишлаку, куди вони час від часу сходили з гір.
"На перевалі Саланг дуже мерзли, хоча надворі було літо"
– Медаль "За відвагу" за що отримав?
– У березні 1988 року наша гармата знаходилася на "точці", залога якої становила 60 осіб, дві гармати, два міномети, два танки, не рахуючи стрілецької зброї. Надійшло повідомлення, що далеко в горах у наш бік йде великий караван душманів. На його захоплення кинули десантників, але перед тим мала "попрацювати" моя гаубиця, обслуга якої – три солдати, а я був командиром. Подавити вогневі точки ворога було складно, адже ти їх не бачиш. Однак відстань ми з хлопцями розрахували точно й завдали душманам великої шкоди.
Командир, старший лейтенант Юрій Синіцин, якого всі поважали за людяність і відвагу, похвалив нас і повідомив, що подає рапорт командуванню на нагородження чотирьох військовослужбовців – трьома медалями "За відвагу" і медаллю "За бойові заслуги". Потім почалося виведення наших військ із Афганістану, далі ще дослужував в Усурійську. А торік голова регіональної організації Спілки ветеранів Афганістану Святослав Козак направив запит до Москви. Як результат, місяць тому до Чернівців навідався російський консул зі Львова, який і вручив мені медаль та 500 гривень. Разом зі мною медаль "За бойові заслуги" отримав і ще один колишній афганець.
– Важким було виведення радянських військ з Афганістану?
– Нелегким, адже були провокації з боку душманів, наприклад, біля Кабула колону обстріляли з гранатомета. У відповідь отримали декілька снарядів від САУ. Могли підірватися й на італійських мінах з фугасами. Щоби цього не сталося, використовували танки з декількома металевими катками. А ще собак, але не всі тварини, знайшовши вибухівку, лягали біля неї, траплялося, що лягали на міну і гинули.
Ще ж була знищена вся наша техніка, яка працювала на бензині. Бо попереду був перевал Саланг, й тільки дизельні двигуни тут не підводили. На цьому перевалі ми дуже мерзли, хоча надворі було літо.
Крім нагород, Віктор Степанович привіз із чужої країни тату у вигляді глобуса, над яким палає вічний вогонь та дата служби – 1366-1368 роки (афганське літочислення). А від гарматної канонади має проблеми зі слухом. Однак Ковальчук вважає себе щасливою людиною, адже залишився живим і має гарну сім’ю: дружина Галина працює вихователем у дитсадку, дочка Наталка вчиться у педколеджі, а син Олексій ходить у шостий клас.
Василь Гринюк
24-12-2009, 12:12
Коментарів 0 Переглядів 2 214

Теги -

Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.