Дивом залишилися живими журналісти, які вирушили до Туреччини висвітлювати заходи програми "Стамбул – культурна столиця Європи-2010". Серед них були і чернівецькі телевізійники. Повертаючись додому з журналістами на борту судно "Каледонія" судноплавної компанії "Укрферрі" ледь втрималося на плаву під час сильного шторму.
За ліжко трималися обома руками, щоби не впасти
– У Туреччині нас тримали півтори доби в затоці Босфор. Однак судноплавна компанія дала вказівку виходити у відкрите море під час шторму, – розповідає оператор ТРК "Чернівці" Микола ОСТАФІЙ. – Ніхто ж із пасажирів і припустити не міг, яка небезпека чатує на них. Лише одна жінка з Росії цілу ніч молилася у власній каюті, передчуваючи щось недобре.
– Погода зіпсувалася, ще коли ми були у Стамбулі, – продовжує Микола. – Був сильний вітер, йшов дощ. На борту зі ста пасажирів більшість ніколи раніше взагалі не плавали. Я такий шторм бачив лише у фільмах жахів. Тільки ми вийшли із затоки, як нас почало гойдати. Нас попередили зібрати у каютах усі речі й прикріпити їх. На поручнях ліжок періодично змінювали пакети для тих, кому було зле. За 15 хвилин пакети закінчувалися. Команда теплохода ні про що нас не повідомляла.
Нас жахливо гойдало півтори доби. Зі ста пасажирів лише п’ятнадцятеро виходили до кімнати відпочинку, щоби перекусити. З їжі були лише бутерброди. Люди не те, щоби про їжу думати, вони й з ліжок не могли підвестися. Трималися тільки бувалі пасажири, які вже не раз виходили в море. Бармен намагався зробили чашку гарячого чаю та вже другу з окропом вилив на себе. Навіть у каюті на ліжку потрібно було триматися обома руками, щоби не впасти.
Удруге народилися на Андрія
– У кімнаті відпочинку збиралися пасажири, щоби поділитися бідою, – каже Микола Остафій. – Було образливо, що хтось пожертвував безпекою півтори сотні людей, невідомо заради чого.
У день святого Андрія нам все-таки вдалося врятуватися. Капітан привітав нас із другим днем народження й сказав запам’ятати назавжди цю дату. Ніхто б і не зміг забути ті дні. Гадаю, що наш корабель втримався на плаву лише завдяки випадковому збігу обставин. Троє пасажирів повантажили на судно свої автомобілі, які важили близько п’яти тонн. А ще дехто віз із Туреччини баули з товаром. Хтозна, якби не це, чи врятувалися б ми... Ми пережили десятибальний шторм! Досі в голові не вкладається.
– На судні першої ж ночі відмовив генератор, і ми залишилися без опалення та теплої їжі, – каже редактор телеканалу ТРК "Чернівці" Лариса СЕРГЄЄВА. – У каютах було дуже холодно, 9-14 градусів. Пересуватися коридором було дуже складно. Я набила собі чимало синців. Гойдало так, що в ілюмінаторі бачили або лише воду, або край неба.
Коли все минулося, капітан повідомив: "Три хвилі були такими, що наш корабель був за один градус від перевертання". А такий сильний шторм за його тридцятирічну практику трапився вдруге.
Замість 36 годин мандрівники були у морі 52 години. Близько півночі 15 грудня вони прибули до Одеси. На щастя, все закінчилося добре.
Антоніна БАБЧУК
коментар
Олександр КУЛЬКИН,
Капітан-наставник суднохідної компанії "Укрферрі":
Чи виходити в море, капітан вирішує самостійно, зваживши всі за і проти. Капітан "Каледонії", врахувавши кілька метеорологічних прогнозів, наданих Болгарією, Туреччиною та Україною, вирішив вийти в плавання. За прогнозами синоптиків кількох країн, арктичний циклон зміщувався в район Сочі. Теплохід "Каледонія" потрапив у шторм через три-чотири години після виходу в море. Він потрапив у семибальний шторм. Завдяки тому, що судно було завантажене, зменшилося качання на судні.
Це надійне судно й команда на ньому професійна. Якби можна було передбачити, що "Каледонія" потрапить в епіцентр шторму, ніхто би судно у відкрите море не випустив. Ні життями пасажирів ніхто б не ризикував, ні дорогим теплоходом".
22-12-2009, 10:29
0
2 662