Одне з перших місць у системі МВС із розкриття злочинів, пов’язаних із хабарництвом, займає управління міліції у Чернівецькій області. Заслуга у цьому, насамперед, співробітників відділу протидії хабарництву відділу державної служби боротьби з економічною злочинністю. Очолює цей підрозділ, в якому працюють десять молодих офіцерів, майор міліції Олег Степенюк. У міліції він із 2002 року.
Сума хабарів становить 603 тисячі гривень
- Пане Олеже, який соціальний склад нинішніх хабарників?
- Серед них - державні службовці, викладачі вузів, господарники, працівники інших сфер. Причому є тенденція до збільшення таких фактів. Це пояснюється не лише людським фактором, але й економічними негараздами. За 68 злочинами, що стосуються хабарництва, порушено 21 кримінальну справу. Загальна сума хабарів становить 603 тисячі гривень. Частину з них вже розглянуто в судах. Деякі справи ще розслідуються.
Вимагав дві тисячі гривень у бідного студента
- Розкажіть про найрезонансніші з них.
- Наприклад, колишній директор Хотинського держспецлісгоспу АПК отримав 1200 доларів за те, що виписував клієнтам високоякісну деревину. Споживач платив одну суму в касу підприємства, а ще одну давав у руки керівнику. Цікаво, перед цим він уже був затриманий за аналогічний злочин, однак знову взявся за своє.
Вимагав хабара й заступник директора одного з чернівецьких училищ. Чоловік поважного віку пообіцяв студентові випускного четвертого курсу, що того не відрахують, якщо принесе дві тисячі гривень. Хлопець родом із Новодністровська, походив із бідної сім’ї, ледве перебивався й таких грошей не мав. Тому й звернувся до міліції.
А заступник декана одного з факультетів ЧНУ у другокурсника вимагав 300 доларів, але попався на “гарячому”. У нього виявили ще майже сім тисяч гривень. Найімовірніше, це була "плата" студентів за складання іспитів. Однак довести це ми не змогли.
Цікаву схему для збагачення вигадав заступник начальника одного з райвідділів МНС: створив фіктивну фірму, яка нібито займалася встановленням сигналізації на підприємствах і продавала засоби гасіння. Знаходячи причини для того, щоби підприємець отримав дозвіл на роботу цеху, чиновник називав рахунок фіктивної фірми і вимагав перерахувати 15 тисяч гривень. Так він “назбирав” понад 50 тисяч гривень.
А ось працівниця санепідемстанції вимагала тисячу гривень хабара від підприємця, який орендував їдальню одного з навчальних закладів міста.
Затримали на гарячому й декількох працівників державної виконавчої служби. Один із них вимагав і отримав 15 тисяч гривень за те, що обіцяв закрити виконавче провадження по боргових зобов’язаннях перед фірмою одному з підприємців.
В іншому випадку в клієнта працівник виконавчої служби спочатку взяв п’ять тисяч гривень за те, що допоможе клієнту, щоби той не позбувся майна, яке через суд вимагав банк. Другий транш хабара – чотири тисячі євро – інспектор отримав у себе на квартирі. Коли ми заглянули туди, то господар, а мешкає він у центрі, викинув гроші у відчинене вікно. Перехожі з подивом спостерігали, як на них опускається валютний "дощ".
Василь Гринюк