"Десять років тому в мене почали кровоточити ясна. Спочатку не звертав на це увагу, гадав, що минеться. Однак коли виник біль, сіли ясна, розхиталися зуби, зрозумів, що відбувається щось недобре. Мені поставили діагноз "пародонтоз". Нині лікарі кажуть, що зубів вистачить мені ще на сім років, а потім вони випадуть, – каже 50-річний Віктор КУЧИН. – У мого однокласника теж така проблема. Він лікується. Щоправда, коштує це досить дорого. Однак таким чином йому вдалося призупинити хворобу".
– Раніше вважали, що скорочення ясен – це їхнє зношення. Тому з’явилася назва "пародонтоз". Однак правильно називати хворобу "парадонтит", – говорить Наталя ДАЦЕНКО, стоматолог-парадонтолог міської стоматологічної поліклініки. – Пародонтит викликає повільний руйнування зубного апарату. При ньому руйнуються волокна, тканина і кістка навколо зуба. Зовні це виявляється в осіданні ясен та "подовшанні" зубів. Якщо хворобу не лікувати вчасно, це може викликати руйнування кісткової структури – аж до випадіння зубів.
"Зубна щітка не може впоратися із забруденням"
Як правило, ретельний догляд допомагає уникнути проблем із яснами та зубами. Однак якщо бактерії проникають у зубно-ясеневі кишені, це спричинює поглиблення цих кишень. Внаслідок цього зубна щітка не може впоратися із забрудненням. Бактерії утворюють зубний наліт у формі бляшки на корені. На бляшці з часом утворюється зубний камінь, який для бактерій є чудовим середовищем.
За словами Наталії Вікторівни, бактерії в зубно-ясеневих кишенях постійно викликають запалення. Якщо вражені всі зуби, загальна площа запалення дорівнює площі долоні руки. Така "рана" не лише загрожує зубам, але й всьому організму людини.
"Головне –
не затягувати"
Нині парадонтит лікують швидко та безболісно – просто видаляють бактерії із зубно-ясеневої кишені.
– Головне – не затягувати з цією проблемою. За допомогою сучасних технологій зубний камінь, наліт і бактерії вичищають так ретельно, що у подальшому організм людини самостійно контролюватиме запалення і "лікуватиме" його, – пояснює Наталя Даценко. – Лише в окремих випадках, коли захворювання має різко виражений характер або активно прогресує, потрібно призначати антибіотики або хірургічним способом "відкривати" ясна, щоби видалити ці бактерії.
За словами лікаря, старанно почистити зуби під яснами може лише стоматолог-ортодонт.
– Після ретельного огляду та попереднього лікування здійснюється безпосереднє лікування парадонтиту, – каже Наталя Вікторівна. – За допомогою нового Vektor-методу застосовуються надзвичайно точні інструменти, які обережно працюють з поверхнею зуба. Ультразвукові інструменти, поліруючий засіб, рідина для ополіскування м’яко очищують чутливі зубні корені без їхнього шкрябання та пошкодження. Після лікування, як правило, не виникає ускладнень. Через короткий проміжок часу можна вільно їсти.
Найважливіше після лікування – ретельно доглядати за зубами та час від часу (від двох до шести разів на рік) відвідувати лікаря. В окремих випадках деякі місця потрібно почистити ще раз.
Леся Токарюк