"До якої організації мені звернутися з такими питаннями:
1. Хто може показати мені межі моєї ділянки?
2. Як приватизувати земельну ділянку, якщо сусіди проти цього?
3. Чи потрібно обов’язково знімати будинок із балансу для приватизації землі?
Я зверталася в Департамент, прокуратуру, суд – усі кажуть, що межі вони не встановлюють, радять розбиратися із сусідами".
Л. Коновалова.
Ситуацію прокоментував заступник директора містобудівного комплексу й земельних відносин Віталій ЧИНЧИК.
– За старим земельним законодавством загальний двір багатоквартирного будинку ділився між власниками квартир за процентним співвідношенням. Тобто власник 60% площі будинку отримував і 60% двору. Нове законодавство передбачає тільки спільну сумісну власність, тобто двір передається всім власникам квартир. Далі вони мають визначати свої частки самостійно. Вони можуть звернутися в проектну організацію для розподілу двору, цей розподіл потім просто реєструється в нотаріуса.
Якщо між сусідами немає згоди, треба написати заяву до міської ради, яка є розпорядником землі. Рада ухвалює відмову передачі двору в спільну власність у зв’язку з відсутністю згоди між співвласниками. На підставі цього рішення мешканець може звернутися до суду. Суд може ухвалити рішення про передачу у власність земельної ділянки для обслуговування будинку. Суд має право виділити частку двору й дозволити приватизувати її.
Насправді власником землі, двору чи його частини громадянин є лише тоді, коли має державний акт на право власності або договір оренди. До отримання таких документів земля не є власністю. При цьому ділити самовільно спільні двори огорожами до отримання акту чи договору не можна.
Дуже часто трапляються ситуації, коли мешканці самовільно встановлюють огорожі, які не збігаються з межами ділянками. Тоді слід звертатися до районної ради, чиї адмінкомісії розглядають такі справи.
Вирішити конфлікти між сусідами дуже складно. Наші комісії чи комісії міської ради часто виходять на місце, але коли хтось відмовляється виконувати рішення комісії – засобів впливу ми не маємо. Тоді змусити конфліктуючі сторони дотримуватися законодавства може лише суд. Але до суду люди звертаються дуже рідко.
Для приватизації землі зняття будинку з балансу є обов’язковим. У багатоквартирних будинках, які залишаються в комунальній
власності, земля не приватизується.