Пенсіонерка Євгенія ТИМЧУК отримує субсидії на житлово-комунальні послуги з 1996 року. Вона зізнається, що зараз оформити державну допомогу стало набагато простіше. Якщо колись доводилося вистоювати у довгих чергах, то тепер пані Євгенія отримує талон, де зазначено дату і час, коли прийти до спеціаліста.
– Щороку приходжу на початку листопада, – розповідає пенсіонерка. – Це період, коли доводиться оформляти субсидії на тепло. Цього року помер чоловік, залишилася сама і тому всі документи доводиться переоформляти. Починаючи з переоформлення квартири і закінчуючи паперами за комунальні платежі. Спеціалісти дивитимуться, скільки я витрачаю та які доходи отримую. Потрібно пройти чотири чи п’ять кабінетів. Пенсію отримую 740 гривень. Цих грошей не вистачає, і без субсидії не обійтися.
У квартирі Євгенії Тимчук після смерті чоловіка з’явилася "понаднормова площа". При розрахунку субсидій на одну людину норма – 31,5 кв. метра, а квартира пенсіонерки має 42 кв. метри. Тобто на понаднормових 10,5 кв. метра субсидії жінка не зможе отримати.
Відвідувачів приймають за записом, тому черг немає
Черг у відділеннях, де оформлюють субсидії, насправді немає, відвідувачі приходять до спеціалістів за записом.
– Щодня ми приймаємо в середньому 25 осіб, – говорить Світлана НАГОРНЯК, головний спеціаліст управління праці та соціального захисту населення Шевченківського району. – Існує журнал попереднього запису, згідно з яким відвідувачі приходять у визначений для кожного час. Тому черг немає.
Та й загалом претендентів на державну допомогу в оплаті житлово-комунальних послуг – небагато. Навіть незважаючи на те, що з початком опалювального сезону кількість людей, які хочуть отримувати субсидії, завжди збільшується. Від 2000 року чернівчан, які не можуть без підтримки держави оплатити за "комуналку", стало в десять разів менше.
– Головною умовою призначення субсидії є те, що всі працездатні члени сім’ї повинні працювати або навчатися – у школах, професійно-технічних училищах на денних відділеннях вищих навчальних закладів, – пояснює Тетяна КОЗМЕК, заступник начальника управління праці та соціального захисту Шевченківської райради. – Пенсіонери – поза цією категорією. Вони мають право на субсидію, адже їхнім доходом вважається нарахована пенсія. Якщо серед зареєстрованих осіб є хоча б одна, яка не має доходів, тоді субсидію не призначають.
Субсидію призначають власникові житла, який зареєстрований у квартирі чи будинку і на якого відкритий особовий рахунок. Допомогу розраховують на всіх зареєстрованих у помешканні мешканців. Зараз у Шевченківському районі приблизно тисяча сімей має діючі субсидії. Допомогу призначають раз на шість місяців. В опалювальний сезон призначається з початку опалювального сезону – з жовтня по квітень включно.
Розмір компенсації залежить від сукупного доходу сім’її
Пенсіонерам і непрацездатним громадянам субсидію призначають виходячи з 15 відсотків їхнього середньомісячного сукупного доходу. Наприклад, якщо пенсіонер отримує 700 гривень пенсії, то 15 відсотків від цієї суми – 105 гривень. Платежі у межах норм споживання становлять 200 гривень. Тобто 200 – 105 = 95 гривень. Саме цю суму сплачуватиме пенсіонер.
Так само вираховують субсидію для непрацездатних громадян – інвалідів та дітей віком до 18 років.
Для решти малозабезпечених громадян субсидію вираховують, виходячи з 20 відсотків їхнього середньомісячного сукупного доходу. Якщо один з батьків має групу інвалідності, а дитині до 18 років, субсидія становитиме 15 відсотків. Якщо з ними проживає особа, яка працює, то допомогу нараховуватимуть, виходячи з 20 відсотків. Але якщо дохід на кожного члена сім’ї менший, ніж межа малозабезпеченості, то такій сім’ї може бути нарахована субсидія, виходячи з 15 відсотків.
Ольга Гнідан, Михайло Салітра
Коментар
Тільки чотири відсотки сімей мають субсидії
Аліна КРУГЛЕЦЬКА,
начальник управління праці та соціального захисту населення міськради:
– Якщо 2000 року в Чернівцях субсидії отримувало 38685 сімей, то цього року (за даними трьох районів міста) – 3738 сімей. Вимоги до претендентів не стали жорсткішими, але субсидії як джерело підтримки використовують лише 4,1% родин. Отримувачів субсидій стало значно менше насамперед через зростання рівня наших доходів, зокрема пенсій та допомоги. Також збільшилася кількість пільговиків, більшість із яких втрачає право на отримання субсидій. Наприклад, раніше не було пільг у дітей війни, тепер вони мають пільги 25 відсотків на оплату комунальних послуг. А дітей війни в місті загалом 18 тисяч. Наступного року також до пільгової категорії зарахують і багатодітні сім’ї. І кількість людей, які отримуватимуть субсидії, ще зменшиться. Нині соціальну дорогу на оплату житлово-комунальних послуг у Чернівцях отримують різні родини, але чим менша сім’я, тим більша ймовірність отримати субсидії. (М. Карасьова)
Хто має право?
Право на субсидію мають мешканці, в яких доходи нижчі за суму житлово-комунальних послуг у межах норм споживання та нормативів. Це пенсіонери, мами, які перебувають у відпустках з догляду за дитиною, люди працездатного віку із мінімальною заробітною платою.
Наприклад, якщо пенсіонер один мешкає у трикімнатній квартирі і з пенсії 700 гривень повинен сплачувати за комунальні послуги 400 гривень, субсидію будуть нараховувати тільки на 31,5 кв. м, а не на всю площу квартири. Якщо у трикімнатній квартирі зареєстровані бабуся та двоє онуків дошкільного віку, які не мають доходів, то субсидію розрахують на усю житлову площу. На одну людину норма –
31,5 кв. м площі плюс 10,5 кв. м – на кожного члена сім’ї.
Чи отримують
відшкодування пільговики?
Учасникам війни нараховується субсидія, навіть якщо вони користуються пільгою у 50 відсотків на оплату житлово-комунальних послуг. Якщо за сукупним доходом такі категорії громадян мають право на отримання субсидії, вони будуть одночасно отримувати і пільги, і субсидію. n
Соціальна допомога
не "світить", якщо:
сім’я має більше двох автомобілів;
купували нерухомість протягом останнього року;
один із працездатних членів сім’ї не працює і не має доходів;
порушували законодавство щодо працевлаштування, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості.
Доходи перевіряють
Головною умовою призначення субсидії є відсутність заборгованості за житлово-комунальні послуги. Хто має заборгованість, повинен укласти угоди на поступове погашення боргу або одразу повністю розрахуватися. Якщо сім’я отримує субсидію і не сплачує свою обов’язкову частку за надані послуги, субсидію можуть скасувати.
Субсидія є безповоротною. Можна продати, подарувати, обміняти квартиру, але родина ніколи не буде повертати субсидію, яку отримала. Тільки у разі, якщо спеціалісти знайдуть неправдиві дані. Доходи громадян перевіряють через податкову службу, зокрема і наявність автотранспортних засобів та нерухомості. Якщо виявляться порушення, сім’я буде змушена повернути до бюджету незаконно отриману компенсацію.