Вчора виписали з лікарні 37-річну чернівчанку Лілію Красовську, яка п’ять діб провела у реанімації. Жінку 27 жовтня госпіталізували до міської лікарні №3 з діагнозом "вірусна пневмонія". Чотири тижні Лілія провела у лікарні. Тепер у неї обличчя стало рум’яним. Вона вже може самостійно виходити на вулицю, дихати свіжим повітрям.
– Зараз почуваюся добре, – каже жінка. – Ніколи не думала, що зі мною таке може статися. Спочатку лікувала грип. Коли прийшла дільничний лікар, сказала зробити флюорографію. Виявили запалення. З поліклініки №2 мене "швидкою" доставили до лікарні.
Коли Лілію госпіталізували, жінка не могла нормально дихати. "Проходила метрів із десять, а потім 15 хвилин не могла віддихатися, – каже вона. – Губи мали сірий відтінок". Зараз легені пацієнтки відновлюються. Потрібен реабілітаційний період. Жінка ще відчуває слабкість, але налаштована на цілковите одужання.
"Доки рентген не в нормі, додому не відпускаємо"
Лілію одразу госпіталізували до реанімації. "Таміфлю" не призначали, адже вже розвинулася важка форма.
– Лікували препаратами "Терцеф" ("Тріаксон"), "Левофлоксацин", "Локсоф". Призначали кортикостероїди, кисневу терапію. Хвора перебувала під цілодобовим наглядом реаніматолога. Проводили серцеву та легеневу терапію, стежили за станом печінки, – розповідає Наталія Пянковська, завідувач пульмонологічного відділення. – У хворої збільшилася печінка. Лілія три доби блювала. Боялися, щоби не розвинулася жовтуха. Антибіотики призначали у комплексі з терапією для легень, серця та печінки.
Зараз у пульмонологічному відділенні одужує дедалі більше пацієнтів.
– Якщо рентген нормальний, задухи немає, всі показники у нормі, виписуємо додому. Зважаємо на такі показники, як температура тіла, пульс, частота дихання, тиск, аналізи, рентген. Доки не настає рентгенологічна норма, ми не відпускаємо хворих, – каже Наталія Василівна. – Найстрашніше те, що вірусна пневмонія спричинює смерть. У нас були такі хворі, рентген яких показав, що легені уражені майже повністю – тільки верхівки залишалися. На жаль, померли п’ятеро молодих людей. Вони поступали у вкрай важкому стані. Була хвора, яку госпіталізували з бронхітом. Наступного дня слухаємо – а там такі хрипи! Робимо знімок – половина легень з обох боків уражена запальним процесом. Але нам вдалося врятувати дівчину. Лікування "Таміфлю" дає свої результати.
На лікування пішли тисячі гривень
У людей, які перенесли вірусну пневмонію, можуть розвинутися ускладнення. Одне з них – плеврит. Також може бути ураження серця – міокардит та перикардит. Проте хто переніс це захворювання під час першої хвилі грипу, повторно ним не захворіє, кажуть медики.
– Я хворіла "іспанкою" 1957 року. Зараз місяць перебувала у епіцентрі епідемії, адже усі хворі пройшли через мене, але не захворіла. Тож у кого виробився імунітет, повторно не захворіє, – каже Наталія Пянковська. – У померлих та тих, хто переніс важку форму, як правило, або на роботі, або вдома хтось хворів.
– Так, у мене вдома захворіли всі, – каже Лілія. – І доки я за усіма доглядала, на себе вже сил не вистачило. Рідні легко перенесли захворювання, а мені дісталася важка форма.
Грошей на лікування Лілії витратили багато. "Понад п’ять тисяч гривень", – каже вона.
"Тепер більше уваги звертатиму на здоров’я"
Зараз ситуація із захворюваністю стабілізувалася.
– Спочатку поступали по десять, потім по 17-20 хворих, а у пік – до 30 осіб. Зараз ситуація пішла на спад, – каже Наталя Пянковська. – Три відділення було задіяно для госпіталізації пацієнтів. У гастроентерологічному й у ревматологічному відділеннях обладнали по 40 ліжок. Наше відділення – на 60 ліжок. У лікарні було до 150 пацієнтів із пневмонією.
Вийшовши з пульмонологічного відділення, Лілія Красовська каже, що тепер буде більше звертати уваги на своє здоров’я.
– Як і кожна жінка, більше піклувалася про рідних. Тепер буду обережніша. Лікарі дали рекомендації щодо відновлення організму. Потрібно берегтися та стежити за собою, – каже жінка. – Потрібно зміцнювати імунну систему. Лікарі рекомендують пити настоянку ехінацеї. Зараз ще з місяць-два перебуватиму вдома – відновлюватиму сили.
– Прогнозують другу хвилю грипу. Мені страшно, – зізнається Лілія. – Хвилююся більше за дітей. Я їм заборонила ходити у місця масового скупчення людей без масок.
Ольга Гнідан
до теми
За добу 24 листопада до міської лікарні №3 госпіталізовано троє осіб – двоє з пневмонією та одного з бронхітом. Цього дня виписалося десятеро, дев’ятеро з яких перехворіли на пневмонію.
В обласній клінічній лікарні ще троє перебувають у реанімації, але у них уже спостерігаються залишкові явища пневмонії.
У лікарні швидкої медичної допомоги ще один пацієнт підключений до апарату штучного дихання. З пневмонією поступило ще двоє. А за останній тиждень виписалося 32 осіб.