Використовувати лоджію тільки для зберігання зайвих речей – непрактично. Якщо є можливість утеплити її та об’єднати з кімнатою, можна збільшити житловий простір.
Лоджію візуально можна об’єднати з кімнатою в одну зону або створити контраст. Залежно від того, до якої кімнати лоджія приєднана, тут можна обладнати робочий кабінет, гостьову, бібліотеку, обідню зону...
– Найчастіше у лоджії облаштовують робочий кабінет, ставлять стіл і комп’ютер, для яких в наших квартирах часто знайти вільне місце непросто, – каже майстер Петро ДОВГАН. – За рахунок об’єднання в помешканні з’являється додаткова корисна площа, кімната видовжується. Також у приміщенні стає світліше, особливо у темних кімнатах "хрущовок" та "київок".
Вартість перепланування – індивідуальна, залежить і від розмірів лоджії, і від якості матеріалів. Наприклад, металопластикове вікно можна купити за 300 доларів, а кращої якості – за 500. У середньому витрати на хороші матеріали і оплату роботи майстрів становитимуть півтори тисячі доларів.
Облаштування лоджії під житлове приміщення складається з кількох етапів: демонтажу дверей, утеплення, встановлення склопакета, встановлення опалення, декору.
Замість дверей – арка
У прорізі, що з’єднував кімнату і лоджію в одне ціле, можна змонтувати арку, причому не обов’язково округлої форми. Залежно від проекту будинку в одних випадках проріз можна трохи розширити за рахунок бічних стін, в інших – доведеться обмежитися існуючим прорізом.
Для того, щоби кімната вийшла повноцінною, сюди проводять електрику.
Батареї – не менше 10 секцій
Утеплення – найвідповідальніший етап. Петро Довган розповідає, що є випадки, коли через погано утеплену лоджію в квартирі взимку було холодно, а господарі, щойно з’єднавши приміщення, знову їх роз’єднували. Якщо ж все зробити правильно, різниця температур буде майже невідчутною. Наприклад, якщо в кімнаті буде 25 градусів тепла, в лоджії – 23-24.
Утеплюють і стелю, і підлогу, і стіни. Якщо для зовнішнього утеплення використовуєте пінопласт, завтовшки він повинен бути не менше п’яти сантиметрів.
Крім того, на лоджії встановлюють батарею не менше десяти ребер. "Причому батареї потрібні як у лоджії, так і в кімнаті, тобто щонайменше їх потрібно дві", – зауважує П. Довган.
Якщо є можливість, у лоджії замість батареї можна змонтувати теплу підлогу і накрити її керамічною плиткою.
Вікна купуйте з двокамерним склопакетом
– Дуже важливий момент – встановлення вікон, – каже Петро Іванович. – Вони повинні бути якісними, з двокамерним склопакетом (три скла), оскільки проріз вікна дуже великий і з однокамерним склопакетом може бути холодно.
Крім того, при об’єднанні лоджії з кімнатою фахівці не радять використовувати розсувні фасадні системи (працюють за принципом розсувних дверей). Як правило, вони не зберігають достатньо тепла. Так само не рекомендують захоплюватися панорамними вікнами – через великі розміри можуть виникнути незручності під час експлуатації.
Марина КАРАСЬОВА
Коментар
Дозвіл дадуть, якщо не змінювати розмір лоджії
Володимир ГЕДЗЬ,
головний спеціаліст управління житлового господарства Першотравневої райради:
– Розширити кімнату за рахунок лоджії в більшості випадків можна, якщо власники не змінюють розміри лоджії, а йдеться тільки про утеплення і внутрішні роботи.
Дозвіл не дадуть, якщо це перший поверх багатопо-
верхівки, а замість балкона господарі хочуть звести цілу добудову. Також є обмеження в панельних будинках, де потрібне узгодження, що перепланування технічно
можливе і не вплине негативно на конструкцію всього будинку.
Легально перепланування квартири можна починати тоді, коли господар має всі дозвільні документи на руках.
Етапи оформлення документів:
написати заяву в районній раді;
зробити проектну документацію;
узгодити проект з чималою кількістю відомств;
отримати дозвіл на здійснення робіт;
після ремонту отримати акт комісії про введення в експлуатацію;
отримати новий техпаспорт і звернутися з ним до БТІ.
Ходіння всіма інстанціями може зайняти від кількох місяців до року.
Якщо перепланування зроблено самостійно, його доведеться згодом узаконювати, тобто платити штраф і все одно ходити всіма дозвільними колами.
Якщо самовільні зміни в проекті квартири вийшли за рамки розумного, власника можуть змусити повернути квартиру в первинний вигляд і навіть подати на нього до суду.