Серед ночі через відчинену кватирку до помешкання чернівчанки на дев’ятому поверсі будинку, що на вулиці Головній, 281А, залетіла зграя кажанів. Нічних гостей господарі виявили лише вранці, коли відчинили двері зачиненої кімнати. З переляку не знали, де шукати допомогу.
"Ми навіть не знали, чи вони небезпечні"
– Кімната була зачинена, тітки Віри вдома вночі не було, – розповідає мешканка квартири Марина. – Я чула якісь дивні звуки, що доносилися із зачиненої кімнати, чула, як щось билося у стіни і пищало. Та гадала, що це залетів якийсь птах. Коли вранці повернулася тітка й відчинила двері, ми жахнулися. У кімнату налетіло близько сотні кажанів. Тітка Віра до сусідів по допомогу пішла, дочці почала телефонувати. Але нам порадили, що краще до рятувальників звернутися. Один кажан вже якось у нас у квартирі гостював, але щоб їх було стільки... Ми навіть не знали, чи вони небезпечні. Страшно. Тепер вікна на ніч не залишаємо відчиненими, лише вранці провітрюємо.
Як повідомили у центрі пропаганди Головного управління МНС в області, рятувальники виявили у помешканні чернівчанки на вулиці Головній, 281А, 74 кажанів. Летючі миші позабивалися за віконну раму та шафу. За викликом прибули бійці аварійно-рятувального загону. Вони зібрали тваринок у військовий речовий мішок, вивезли за місто та випустили в лісі.
Рятувальники запевняють, що вилучення з помешкань тварин та комах – не їхня функція. Цим повинні опікуватися комунальні служби. А відгукнулися на прохання чернівчанки, бо важко знайти крайніх у такій ситуації, а людині потрібна реальна допомога.
"Кажани зробили зупинку, щоб перепочити"
– Це дуже цікавий випадок. Такої великої кількості кажанів у одній зграї ми ще не фіксували, – розповідає завідувач відділу природи Чернівецького краєзнавчого музею, провідний орнітолог Буковини Ігор СКІЛЬСЬКИЙ. – На відео, яке транслювали на телебаченні, важко було детально розгледіти кажанів. Припускаю, що ці летючі миші належать до виду або "вечірниця руда", або "нетопир лісовий". Як сховища вони використовують дупла дерев. Ці летючі миші утворюють колонії, мігруючи на південь. Перелітаючи на південь, вони можуть робити зупинки, щоб перепочити. Як це і сталося у випадку на вулиці Головній. Через день-два кажани знову вирушили б у дорогу.
– Це звичайні види летючих мишей для нашого краю. Хоча всіх їх занесено до Червоної книги України, – зауважує Ігор Скільський. – Цікавим є і той факт, що характерний період для їхньої міграції вересень – середина жовтня. Можливо, що на такий пізній переліт вплинув фактор глобального потепління. Загалом слід віддати належне і рятувальникам, і власникам квартири. Всі вони діяли дуже грамотно. І кажанам не дали загинути, і самі не постраждали. Хоча летючі миші сказ не переносять, але до них чіпляється чимало паразитів: кліщі, блохи... Саме паразити можуть переносити різноманітні інфекції. Добре, що рятувальники працювали у рукавицях. Окрім того, кажани можуть і покусати. Господарі квартири – молодці, що звернулися до фахівців. Хоча й не слід лякатися кажанів, просто треба знати, як діяти в такій ситуації.
Антоніна БАБЧУК
24-11-2009, 10:16
0
6 790