Вдосконалити кулінарні здібності, "підтягнути" англійську, знайти спільну мову з дітьми-підлітками чи просто досхочу надивитися фільмів – способів цікаво і корисно провести вільний час в період епідемії безліч. Лікарі радять уникати "тусовок" і розважальних закладів, тож доводиться обирати заняття до душі вдома чи на природі. А оскільки хвиль епідемії прогнозують декілька, то такий спосіб життя, схоже, – надовго. Тому ми поцікавилися у відомих людей і звичайних чернівчан, як вони рятуються від нудьги.
Англійську можна вчити з репетитором чи в Iнтернеті
Аби не забули вивчений у школі матеріал та підтягнули знання з іноземних мов, батьки для своїх дітей наймають репетиторів.
– Зараз маю двох учнів, для яких проводжу уроки вдома, – каже викладач англійської мови Ольга. – Двічі на тиждень даю для них приватні уроки. З введенням карантину у школярів стало менше бажання вчитися. Але ми з батьками намагаємося заохотити дітей не втрачати часу.
Натомість вчитель математики Олександра Леонідівна каже, що під час карантину її учні відмовилися від занять.
– Було б непогано проводити уроки вдома, адже за місяць школярі можуть забути нав-
чальний матеріал, – каже вчитель. – За час карантину ніхто не звертався з проханням проводити індивідуальні заняття.
У центрі іноземних мов "ASAP" повідомили, що зараз школа також не проводить занять. Навчання відбувається стаціонарно, тож додому з викладачів ніхто не ходить. Проте удосконалити англійську можна за допомогою Інтернету. Наприклад, сайт www.english-learning.narod.ru допоможе у цьому.
У карантин диски продаються значно краще
У чернівецькій мережі магазинів комп’ютерної техніки кореспондента "МБ" повідомили, що за останні декілька тижнів значно зріс попит на фільми, музику та комп’ютерні ігри.
– Нещодавно на полицях з’явилися нові гонки "Need for Speed" та стрілялки "Call of Duty". Ці дві гри наразі користуються найбільшим попитом серед геймерів, – розповів Дмитро, консультант магазину. – Для дітей можу порадити мультяшну гру "Mini Ninjas", а також "Little Big Planet".
Серед фільмів найпопулярнішими є останні кінопрем’єри – "Книга майстрів", "Гаррі Поттер і Напівкровний Принц", "Клони", а також детективні серіали "Глухар" та "Меч".
Чернівчанин Тарас опинився на карантині не з власної волі. На час епідемії його офіс закрили. Тож у дизайнера з’явилося багато вільного часу, аби завершити розпочаті проекти та випробувати нові комп’ютерні ігри.
– Зараз граю у нову версію гри "Call of Duty". Можу провести за комп’ютером хоч цілий вечір, а інколи й півночі, – каже хлопець. – Раніше грав у "Warcraft", але з часом набридло. Справді, карантин додав чимало вільного часу. Увесь день можу переглядати фільми, грати в ігри або працювати над дизайнерським проектом.
Рукоділля – для душі і здійснення мрій
Найкращий спосіб заспокоїтися та отримати позитивні емоції – це зайнятися вишиванням, переконана Одарка КУЧЕРЯВА, господиня мережі чернівецьких магазинів із продажу товарів для рукоділля. Вона також радить мамам і бабусям під час вимушених канікул навчити вишивати своїх доньок та онучок.
– Для шанувальників вчення фен-шуй ми розробили символічні схеми вишивок, що дозволять зробити власну домівку затишнішою та успішнішою. Адже майстриня ніби "зашиває" у вишивку найсокровенніші бажання і мрії, що згодом можуть стати дійсністю, – запевнила пані Одарка.
Дизайнер мережі крамниць розробляє ексклюзивні кольорові або чорно-білі схеми за будь-якими зображеннями та фотографіями. Така вишивка буде гарним подарунком для наречених чи до ювілею батьків або дітей. Термін виконання замовлення залежить від складності – від трьох до десяти днів.
– У продажу також є дуже багато наборів недорогих схем вишивок для дітей. Вартість однієї – шість гривень, – розповіла Одарка Кучерява. – Найменшеньким пропонуємо вишити різних потішних звірят, зокрема котиків і собачок. Старшокласниць зацікавлять серії у стилі ретро, скажімо, "Панянки та їхні захоплення", "Танці", і монохронні пейзажі пастельних тонів. Для школярок ми також розробили серію "Письменники України", куди увійшло близько 30 портретів, зокрема Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Ольги Кобилянської. Наш дизайнер уже розробив казкову новорічну тематику – з Дідом Морозом, Снігуронькою, дітьми біля ялинки. Мами можуть вишити таку картинку і подарувати дітям на Новий рік.
Люди, яких ваблять подорожі, можуть придбати вишивки серії "Країни світу". Сюди входять схеми вишивок різних пейзажів і найкращих споруд світу. Тим, кому подобається живопис, пропонуємо вишити відому картину "Мона Ліза", натюрморт Ван Гога чи морську стихію Айвазовського. Хоча можна вибрати щось і з полотен чернівецьких майстрів, наприклад, Олександра Приходнюка і Лариси Куваєвої, де відтворено всі пори року, прекрасні карпатські пейзажі, квіти.
на замітку
За вченням фен-шуй, символом здоров’я є персик або журавлі, які бажано вишити із сосновою гілкою. Жінці, яка хоче завагітніти, потрібно вишити трьох янголят. Пара людей, тварин або птахів символізує сімейний добробут. Молодим дівчатам, які мріють одружитися, варто вишити золоті обручки на червоному тлі або єдинорога. Вишитий будиночок біля водойми сприятиме придбанню у недалекому майбутньому власного житла. Щоб досягти успіху в фінансових справах, треба вишити старовинний корабель із вітрилами і повісити його навпроти вхідних дверей. (Н. Будна)
Радить психолог
Без прогулянок
та ігор дитина стає роздратованою
Оксана РОГОЗИНСЬКА, психолог-терапевт центру практичної психології і соціальної роботи міського управління освіти:
Використайте карантин як хорошу нагоду для спілкування з дітьми, відновлення родинних зв’язків. Нерідко спілкування з сином чи донькою обмежуються запитаннями батьків про те, як справи у школі чи чим годували в садочку. Розмовляйте з дитиною про її життя та інтереси.
Під час канікул разом читайте книги, дивіться фільми й мультфільми, слухайте музику. І обов’язково обговорюйте все. Іноді батьки під час такого спілкування з подивом дізнаються, що дитині подобаються ті ж мультфільми, якими вони самі захоплювалися в дитинстві.
Під час епідемії радять обмежити спілкування дітей, але контакт з однолітками повинен зберігатися хоча б через телефонні розмови. Старші школярі самі це роблять, а молодшим номер телефону однокласників можуть дати батьки. Телефонний контакт дозволить зберегти неформальні стосунки з однолітками.
Дбаючи про духовний розвиток, не забувайте про фізичну активність. Дитині обов’язково потрібні прогулянки на свіжому повітрі, скажімо, в парку. Вдома можна влаштувати турнік, придбати спортивний куточок, скакалки чи інший інвентар. Бо якщо дитина не буде активно рухатися, енергія у неї застоюватиметься – а це небезпечно. Тоді виникає роздратування, можливі спалахи агресії. Як наслідок, батьки також дратуються. Тож заохочуйте дитину до активних ігор і прогулянок.
Скористайтеся епідемією, щоб покращити обізнаність дітей з правилами здорового способу життя. До дітей потрапляє інформація про захворюваність, про смертельні випадки. Але разом з цією інформацією вони повинні дізнатися і про свою відповідальність у збереженні здоров’я. Діти насамперед наслідують те, як поводяться батьки – чи носять маски, чи уникають масових скупчень людей тощо.
Пам’ятайте, що діти піддаються навіюванню. Якщо родичі, особливо бабусі й дідусі, надміру панікують, дитина це може сприйняти як модель поведінки. І навіть у звичайних ситуаціях згодом вона буде надто тривожною і знервованою.
19-11-2009, 11:14
0
3 006