"Моя п’ятирічна донька обожнює мультфільми. Я купувала їй різні цікаві стрічки і не помітила, що тепер дитина просто не уявляє свого життя без телевізора. Вона постійно хоче переглядати захопливі історії про казкові країни, принцес та інше. Усі спроби вимкнути телевізор завершуються дитячою істерикою. Як мені відучити дитину від частого перегляду телевізора?" Жанна Джуран, м.Чернівці.
На лист відповідає практикуючий психолог, гештальт-терапевт Альона ГОЛОВІНА.
Частий перегляд телевізора негативно впливає на здоров’я і психіку дитини. Якщо вдуматися у зміст слів "діти і телевізор", зрозуміло стає, що діти спілкуються з неживим предметом, зробленим з пластику та багатьох деталей, який замінює їм реальну взаємодію з навколишнім світом. Серед найбільш небезпечних речей, що пов’язують дітей та телевізор, такі:
1. Дитина часто дивиться телевізор майже у весь вільний час. У такому разі нестійка психіка малюка, яка перебуває у процесі розвитку, перенасичується великою кількістю ін-
формації, вражень та образів.
2. Дитина поступово звикає до телевізора, і він стає для неї другом. Тоді вона втрачає дорогоцінне спілкування з реальними друзями та рідними.
3. Не менш важливо, що дивиться дитина, чи варто стежити за тим, які мультфільми та передачі вона любить. Важливо розрізняти "старі добрі мультики радянських часів" і нові, з великою кількістю спецефектів та головними героями, які можуть бути злими, небезпечними, жадібними та агресивними. Дитяча психіка починає заповнюватися страшними образами.
4. Пам’ятайте, чимало документальних та художніх фільмів наповнені сценами насильства. Подібні програми посилюють агресивність та тривожність дитини.
5. Особливо сильний вплив телевізійні програми мають на дітей перед сном.
Як відволікти дитину від телевізора:
Порахуйте, скільки часу проводите перед телевізором
Йдеться не лише про перегляд телепрограм та мультфільмів, але і перегляд відео. Впродовж тижня записуйте точний час початку та закінчення сеансів – результати вас здивують.
Не ставте телевізор у центрі кімнати
У дітей найчастіше виникає бажання дивитися телевізор, якщо він розташований у центрі кімнати. Спробуйте переставити телевізор ближче до дверей, щоб він менше привертав увагу дитини.
Не забудьте вимкнути телевізор
Майже 50 відсотків людей не вимикають телевізор, навіть якщо не дивляться його і займаються іншими справами.
Привчайте дітей до графіка
Забороніть дітям дивитися телевізор у визначений час. Почніть з малого – забороніть перегляд програм під час їди. Можливо, діти будуть заперечувати, але у ранньому віці вони легко погоджуються з думкою батьків.
Вигадайте цікаві заняття
Запропонуйте дитині трохи помалювати, купіть книжку-розмальовку, почитайте книгу чи розкажіть казку, зіграйте в інтерактивні ігри.
Знайдіть старі іграшки
Дітям швидко набридають нові іграшки. Також відомо, що все нове – добре забуте старе. На певний час заховайте викинуті іграшки, а потім зробіть так, щоб дитина їх помітила.
Попросіть у дитини допомоги
Маленькі діти люблять допомагати своїм батькам: мити посуд, прибирати кімнату тощо. Попросіть дитину допомогти – і вона буде задоволена, що ви їй довіряєте.
Подорожуйте
Ніщо так не змусить дитину забути про мультфільми, як захопливі мандрівки. Якщо немає змоги часто подорожувати, можна організувати просто цікаву прогулянку.
Валерія ЧОРНЕЙ
19-11-2009, 10:11
0
3 465