RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » суспільство » Готуємо сад до зимівлі

Восени в саду клопотів не менше, ніж весною чи влітку. Як підготувати сад до зими, щоб рослини добре пережили морози, розповіла науковий співробітник Придністровської дос­лід­ної станції Ольга ТИМЕНКО.
Готуючи сад до зимівлі, спо­чат­ку потрібно зібрати всю падалицю, гнилі і висохлі плоди. Якщо цього не зробити, личинки вийдуть із плодів, утворяться лялечки, а наступного року дадуть нове покоління шкідників. Зберіть і знищіть муміфіковані (засохлі) і гнилі плоди – резервацію хвороб. Якщо на деревах є ловчі пояси, їх потрібно зняти. Паперові спаліть, а виготовлені з мішковини прокип’ятіть, висушіть і складіть у сухому місці до наступного року.
Вносити азотні добрива не варто
Виріжте сухі і зламані гілки, зберіть і спаліть їх. Камедь на кісточкових обережно зріжте ножем, зрізи промийте 3% розчином оцту або щавлевої кислоти. Восени також можна лікувати зрізи та дупла. Їхні краї зачистіть гострим ножем і замастіть садовим варом, фарбою на оліфі або сумішшю глини, коров’яку з додаванням невеликої кількості дрібної вовни.
Потрібно видаляти також кореневу поросль, вирізавши пагони в основі коренів.
Багато шкідників зимує в тріщинах і під корою на стовбурах дерев. Тому їх ретельно очистіть ножем і побіліть густим розчином вапна. Це також профілактика проти сонячних опіків. Важ­ливо здійснити цю процедуру саме восени, а не навесні, як це робить більшість садівників-аматорів, коли побілка не відіграє істотної ролі й носить косметичний характер. Осіння побілка дозволяє захистити стовбури від морозу з наступним розтріскуванням і відмиранням кори. Особ­ливо часто мороз пошкоджує черешню, грушу й сливу. Причиною ураження є нагрівання темних стовбурів і розгалужень у сонячні дні кінця лютого й бе­рез­ня, що будить життєдіяльність кори й камбію. Наступні нічні морози приводять до їхнього силь­ного підмерзання й загибелі з південного боку стовбура.
У пристовбурних кругах перекопайте грунт глибиною 10-12 см, зменшуючи глибину безпосередньо біля стовбура дерева. Грудки не розбивайте. Верхній шар землі краще промерзне, що допоможе знищити шкідників, які в ньому зимували.
Для успішної зимівлі необхідно, щоб плодові дерева нагромадили достатньо поживних речовин, а тканини визріли. Тому не слід восени підживлювати їх азот­ними добривами та щедро поливати. Молоді пагони корисно прищепити, а іноді навіть підсушити грунт, для чого перекопайте пристовбурні круги.
Малину утепліть тирсою
Готуючи сад до зими, очистіть його територію від рослинних решток, щоб вони не приваблювали мишей. В окремі роки вже восени видно, що мишей буде багато, а щоби запо­біг­ти пошкодженню дерев, розкладіть принади з отрутою проти мишей. Зробіть це так, щоб вони були недоступними для птахів та домашньої птиці – краще в толевих трубках товщиною 3-4 см і довжиною 15-20 см. В них миша залізе, а для птахів принада буде недоступною.
Листя може стати резервацією шкідників, тому його треба згребти і скласти у компостну купу.
Для захисту коріння від вимерзання утепліть грунт, розклавши в пристовбурних колах та на посадках малини і смородини перегній, компост, торф чи тирсу шаром 5-6 см.
Після настання сталих морозів і при утворенні на поверхні грунту невеликої промерзлої кірки, вкрийте суницю матами, соломою, стружкою. Не слід вкривати листям яблуні, груші, вишні, у яких із суницями є спіль­ні хвороби та шкідники. Небажано використовувати як покривало також тирсу, яку навесні важко зібрати і винести за межі грядок. 
Галина МУРИНЮК

Народні рецепти
Захистіть майбутній врожай

Восени заготуйте коріння чемериці, відвари і настої з якого знищують яблуневих попелиць, малинового жука, яблуневої плодожерки, відлякують мишей та павуків.
У цей же час заготовляйте кореневища кінського щавлю та кульбаби, які можна використати для бороть­би з кліщами і попелицями. Живокость (дельфіній) – проти білана жилкуватого, золотогузка, кільчастого шовкопряда, яблуневої мідяниці та городніх шкідників. Зберіть і нанизайте на нитку чи на риболовну ліску нетоварні (але не уражені збудниками хвороб) плоди гіркого перцю, які навесні та влітку майбутнього року стануть у нагоді для боротьби з попелицями та слимаками.
13-11-2009, 10:40
Коментарів 0 Переглядів 3 006

Теги -

Дівчина вчора, 23 листопада, пішла з дому та досі не повернулася
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.