Усі чоловіки у сім’ї Райляну – 35-річний батько Іван і двоє його синів: шестирічний Іванко і чотирирічний Єгор – захоплюються автокросом.
Вперше я зустріла Івана Райляну зі старшим сином на мототрасі під час змагань на Кубок Автомобільної федерації України, де обидва здобули перемогу на автомобілях "багі".
Привітати переможців прийшли дружина, бабуся, обидва дідусі, численні родичі. "Уся родина підтримує наше захоплення автоспортом, – запевнив Іван Аурелович в редакції "МБ", куди прийшов зі своїм тренером Андрієм Ротарем. – Дружина постійно ходить із нами на тренування, тримає в одній руці бинт і йод (хоча ще жодного разу їх не використала), в іншій – термос із гарячим чаєм чи кавою. Бабуся шиє для нас з Іванком спортивні костюми. І якщо інші сім’ї їздять на шашлики, то наша – на тренування та змагання. Це святе".
Іван Райляну займається підприємництвом. Уперше спортивну машину "багі" побачив сім років тому на плакаті, де було також вказано телефон тренера. "Ним виявився Андрій Ротар, завдяки якому я захопився автоспортом, – розповів Іван. – Мене давно приваблювала швидка їзда – міг розігнати свою машину до 200 кілометрів на годину. Спочатку спробував їздити на спортивному автомобілі, а потім вибрав "багі". Страху ніколи не відчував. Коли почав на трасах обганяти інших спортсменів, з’явився азарт".
Наш земляк був першим українцем, який потрапив до десятки найсильніших спортсменів-автогонщиків Європи на чемпіонаті у Чехії. Там він зібрав для себе нову "багі". "Майже півроку складав автомобіль, який відповідає міжнародним стандартам. Мені допомагали чеські майстри. За кузовом їздив аж до Франції. Довелося пожертвувати своїм мотоциклом, який розібрав і взяв звідти двигун та всю електроніку", – зізнався Іван.
У Чехії Іван придбав також "міні-багі" для шестирічного сина за чотири тисячі євро. "Ці кошти я досить вигідно вкладаю у свою сім’ю, – запевнив спортсмен. – Адже мої сини зайняті чимось корисним, не будуть тинятися вулицею. Якщо у майбутньому не стануть професійними спортсменами, то хоча би навчаться їздити. До того ж, виростуть справжніми чоловіками".
Першу "міні-багі" для Іванка батько купив тоді, коли тому було лише п’ять років. Уже тоді хлопчик розганявся до 65 кілометрів на годину. "Якось із нами трапився кумедний випадок, – пригадав Іван Райляну. – Я дозволив синові сісти за кермо своєї машини, а сам вмостився поруч. Він почав обганяти на дорозі інші авто, і нас зупинив інспектор ДАІ. Побачивши, хто сидить за кермом, аж занімів від подиву. Після довгих пояснень інспектор нас все-таки відпустив. А пізніше прийшов на змагання, де пересвідчився, як Іванко ганяє по трасі. Це йому так сподобалося, що він пообіцяв привести свого сина".
Дивлячись на брата, молодший Єгор теж захопився "багі". Йому дісталася у спадок стара Іванкова машинка. Наступного року хлопчик вже зможе брати участь у Чемпіонаті України. "Зараз ми тренуємося на мототрасі втрьох, – каже Іван. – Я вчу синів поважати суперників і не намагатися нашкодити їм заради своєї перемоги. Це дуже важливо".
Іван Райляну хоче вкласти свої кошти у створення професійного клубу для любителів їзди на "багі". "Будемо приймати туди дорослих і дітей, причому не лише чоловіків та хлопчиків, а й жінок та дівчаток, – поділився Іван своїми планами".
Надія БУДНА
12-11-2009, 09:45
0
1 508