Один із найбільших в Європі заказників унікального ягідного тису розкинувся на понад 200 гектарах Коломийського району. Княждвірські ліси на правому березі Пруту належали свого часу володарям Австро-Угорщини і Польщі. Зараз це не просто лісовий масив із рідкісними деревами та прекрасними краєвидами. На території облаштували місця для відпочинку туристів з альтанками і мангалами, працює музей природи, а поруч – у селі Княждвір є садиби зеленого туризму.
Державний заказник "Княждвір" створено в 1970-х роках, а вже за часів незалежності територію відреставрували: впорядкували джерела (вода тут має цілющі властивості), облаштували альтанки, прикрасили маршрут вирізьбленими з дерева фігурами тварин, висадили екзотичні магнолії, смереку канадську, самшит.
Вхід до заказника безкоштовний. Якщо домовитися з наглядачами території, щоби відчинили ворота, можна проїхати машиною, дорога тут гравійна. Оглядини природознавчого музею, збудованого в гуцульському стилі, коштують лише дві гривні. Біля опудал тварин і птахів відпочивальники фотографуються з особливим захопленням.
Колись експозиція музею природи складалася лише з опудал дрібних тварин. Нині це три зали з різноманітними експонатами. Наприклад, можна побачити, як виглядають велетенські зубри, лані, вовки, рисі, дикі кабани, яструби тощо.
Як доїхати
Автобусом або потягом потрібно дістатися до Коломиї (дорога займе 1-1,5 години), а потім скористатися маршруткою "Коломия – Княждвір" або таксі (їхати 20 хвилин).
ДОВІДКА
Хвоя тиса отруйна, а ягоди – корисні
Тис ягідний – рідкісне дерево, росте дуже повільно, але доживає до 4000 років. Окремі екземпляри сягають висоти 25 метрів. Деревина рослини має унікальні властивості, надзвичайно міцна і майже не гниє. Деревина, корені, голки тиса містять отруйний токсин. А ось червоні тисові ягоди – солодкі і отрути не містять. Їх їдять птахи, а місцеві селяни варять із них компот.
Марина КАРАСЬОВА
3-09-2009, 10:47
0
2 156