Поряд зі справжніми твердими і плавленими сирами на прилавках можна побачити товар під назвою "Сирний продукт". Під таким маркуванням криється не суто молочний продукт. Сирний продукт лише частково містить молоко (не менше 20 відсотків за сухими речовинами), решту складають немолочний жир і немолочний білок.
Як розповіли в управлінні захисту прав споживачів, сир і сирний продукт – два різні види товарів. Вони відрізняються як за рецептурою, так і за технологією виготовлення.
– Твердий сир підлягає обов’язковій сертифікації, – розповіла Дарія ГЕЛКА, головний спеціаліст обласного управління у справах захисту прав споживачів. – На нього продавець повинен мати прибуткові накладні з посиланням на номер сертифіката відповідності. Ці накладні продавець зобов’язаний пред’явити на першу вимогу покупця. Якщо накладних немає, це повинно викликати сумніви у якості такого сиру. Він може виявитися не справжнім твердим сиром, а лише сирним продуктом, який сертифікації не підлягає. Ще один варіант – такий сир виготовили підпільно.
За дешевшою ціною, на думку фахівця, навряд чи вдасться визначити несправжній сир. Зараз торгова націнка на продаж твердих сирів не може перевищувати 12 відсотків. На сирних продуктах реалізатор може заробляти значно більше. Тому цілком можливо, що на прилавку сир і сирний продукт коштуватимуть однаково.
Нещодавнє дослідження Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз "Тест" засвідчило, що навіть найпопулярніший твердий сир "Російський" на українських прилавках іноді є просто сирним продуктом .
– Найбільше неякісного сиру вилучаємо на ринках, – розповіла Дарія Гелка. – Чимало такої продукції бракуємо через невідповідний зовнішній вигляд – він недозрілий, на дотик не твердий, а якийсь напівплавлений, м’який, кришиться. (Н. Макушинська)
поради
Як вибрати
Звертайте увагу, що написано на упаковці головки сиру: "сир" чи "сирний продукт". Якщо "сирний продукт", отже, у ньому є домішки різних рослинних олій.
Сир не повинен бути липким та мокрим.
Сир не повинен бути гірким на смак.
Вічка повинні бути рівномірно розповсюджені по всій товщі сиру (виняток становить голландський сир, де вічка можуть бути відсутні).
Не допускаються тріщини – це свідчить, що сир не дозрів.
Колір сирного тіста повинен бути однорідним (за винятком "мармурових" сирів). Якщо всередині твердий сир світліший чи темніший, ніж з країв, – це брак.
Твердий сир не повинен бути надто м’яким чи кришитися.
3-09-2009, 10:41
0
3 189