Сороміцькі оповідки від народних гумористів, гуцульські танці та співанки, пригощання найбільшою в Україні кулешею та багато іншого запропонував гостям XVІІІ Міжнародний гуцульський фестиваль. Він відбувся 29-30 серпня у Вижниці.
"Родзинкою" свята стало встановлення рекорду України з приготування найбільшої кулеші. Смачну страву зварили у великому казані. На приготування кулеші вижницькі газди витратили 140 літрів води, понад 35 кілограмів кукурудзяного борошна. У результаті вийшло більше тисячі порцій, які гості фестивалю з’їли за якихось півгодини. Під час приготування кулешу величезним макогоном перемішували декілька чоловіків. Рекорд із приготування найбільшої кулеші зафіксував спеціально запрошений на свято представник Книги рекордів України.
Відразу після пригощання кулешею на річці Черемош сплавили дарабу (дерев’яний пліт). Востаннє цим маршрутом дарабу сплавляли 30 років тому. Окрім плотогонів, на дарабі пропливли губернатор Володимир Куліш, керівництво Вижниччини та спонсори фестивалю.
Розпочався Гуцульський фестиваль святковою ходою делегацій з Буковинської, Галицької і Закарпатської Гуцульщини, Росії, Румунії. Колектив з Мурманська вигукував "Слава Україні!". Гуцули із села Шешори на Івано-Франківщині їхали містом у кінному екіпажі і по-гуцульські славили людей: "На гарних дівчат – гурра! На Вижницький край та його господарів – гурра!". Попереду святкової колони з прапорами гуцульського фестивалю їхали вершники на породистих конях.
Уся делегація – понад 1600 учасників – зібралася на стадіоні, де відбулося урочисте відкриття свята. Захоплювали не лише гуцульські танці та пісні, але й народний театр. Так, гостям свята сподобалися сценки "Єрмарок" від народного колективу "Молодички-жартівнички" із села Чорногузи на Вижниччині. За сюжетом, через кризу жінки вирішили продати чоловіка. А народна гумористка Ганна Ковалюк із села Надвірна Івано-Франківської області отримала Гран-прі фестивалю. Жінка гуцульською говіркою розповіла оповідку про те, як вона намагалася схуднути. Ганна Степанівна зізналася, що напередодні виступу репетирувати їй допомогла народна артиста України Раїса Недашківська.
Завітав на свято міністр культури і туризму України Василь Вовкун. Він вийшов до гостей свята у народному гуцульському одязі, в капелюсі та з топірцем і заспівав гуцульську пісню "Катерина". Услід за міністром пісню почав співати багатотисячний натовп.
Чималий ажіотаж викликала на фестивалі поява мольфара з Івано-Франківщини Михайла Нечая. Дідусь – організатор колективу дримбарів – прибув на свято із верховинською делегацією гуцулів. Навколо Михайла Михайловича відразу зібрався чималий натовп. Усі вітали його зі святом і цікавилися враженнями.
– Цьогорічний Гуцульський фестиваль дуже особливий, – зауважив верховинський мольфар Михайло НЕЧАЙ. – Зауважу, що гуцульська культура має дуже сильну енергетику, вона славна з давніх часів. Доки є такі фестивалі, люди берегтимуть цю культуру. Зараз відбувається духовне піднесення, українська культура розвивається. Справді, це розквіт нашої культури. На жаль, після такого розквіту настане страшний занепад культури. Буде дуже сумно і скрутно. Однак після занепаду культура переживатиме найбільший за всі часи розвиток. Це буде "золотий" час.
Валерія ЧОРНЕЙ
1-09-2009, 13:38
0
2 538