На застілля потрібно приходити вчасно. Вважають, що гості, які запізнилися, виявляють неповагу до господарів та інших гостей, затримуючи їх.
За стіл гостей запрошують звичайно не пізніше, ніж за 30 хвилин після призначеного часу, навіть якщо не всі ще зібралися.
Чоловіки сідають за стіл тільки після того, як сядуть усі жінки. Супроводжуючи жінку до столу, варто запропонувати їй праву руку.
Обравши у ресторані стіл, чоловік повинен посадити жінку, відповідно відсунувши й підсунувши стілець, сісти ліворуч від неї, а якщо стіл невеликий – навпроти.
Сідаючи за стіл, чоловік подає жінці меню й дає їй можливість обрати страву. Потім вже вирішує, що обрати особисто для себе. Однак жінка може дозволити чоловікові обрати страви і для неї. Замовляти ж страви в офіціанта і для себе, і для жінки повинен завжди чоловік.
Насамперед скуштувати страву пропонують жінці, яка сидить праворуч від господаря (почесному гостеві), потім – гостеві, який сидить ліворуч і т. д. Якщо серед тих, хто зібрався, присутня лише одна жінка, страву підносять, у першу чергу, саме їй, а в останню – господареві.
Не слід братися до їжі, доки всім гостям не запропонують страву. Коли принесуть наступні страви, вже не обов’язково чекати, доки наповняться тарілки інших. Чоловіки повинні зачекати, доки не почнуть їсти жінки, які сидять поруч.
Починати пити алкогольні напої можна лише після загального тосту. Наливати вино жінці, яка сидить праворуч, потрібно лівою рукою, трохи повернувшись праворуч. Якщо пляшку щойно відкоркували, чоловік спочатку повинен небагато вина налити собі, а потім – жінці.
Найбільша помилка, гірше якої може бути лише колупання виделкою в зубах, – їсти з ножа. Столову ложку не кладуть у рот повністю. Якщо суп закінчується, потрібно нахилити край тарілки від себе і ложкою зібрати залишки.
Якщо ви господар, ніколи не доїдайте свою страву першим. Зачекайте, доки закінчать їсти гості. Це особливо важливо, коли подали останню страву. Не слід їжу накладати на виделку за допомогою ножа. На виделку потрібно покласти стільки їжі, скільки на неї поміститься без особливих зусиль.
Якщо ви потрапили у незручну ситуацію (ненавмисно вилили або впустили щось), не кидайтеся одразу ж виправляти свою помилку. Скатертину витирайте тільки серветкою, при цьому крихти не змітайте на підлогу, а збирайте на серветку. Якщо шматочки їжі або краплі ненавмисно потрапили на ваш одяг, намагайтеся непомітно зчистити їх носовою хустинкою.
Користуватися гребінцем для волосся за столом неприпустимо, користуватися пудрою та підфарбовувати губи можна лише після закінчення трапези.
За столом жінка може сидіти в капелюсі, але рукавички повинна обов’язково зняти. Нетактовно без потреби виходити з-за столу до закінчення трапези.
Розмовляючи із сусідом по столу, не варто повертатися до нього всім корпусом, адже таким чином сидітимете спиною до іншого. Не рекомендують розмовляти з ким-небудь через сусіда.
Встаючи з-за столу, не забудьте подякувати господарям. Після закінчення обіду або вечері поспішати додому не треба, але й надто затримуватися теж не рекомендують.
Неввічливо робити будь-які зауваження щодо подавання страви, а також критикувати те, що подають до столу.
Після того, як підвелися жінки, чоловікам варто також підвестися й стояти, доки жінки не вийдуть із кімнати. Після цього можна сісти знову.
Олеся ЛИТВИНОВА
28-08-2009, 10:28
0
9 965