Село Припруття Новоселицького району – чи не єдине місце в області, де гуртуються майстри, які плетуть вироби з лози. Свої роботи люди виставляють біля власних воріт вздовж дороги: від кошика до меблевих гарнітурів. Найбільші шанувальники їхньої майстерності – власники кафе, барів та ресторанів.
Приватний підприємець, майстер Василь КАПЧЕК працює з лозою ще з початку 1990-х. Каже, спочатку вироби з лози сприймали як якусь дивовижу, практично нічого не купували.
– Тепер повз таку красу не кожен може проїхати, – розповідає Василь Михайлович. – Зупиняються та замовляють наші роботи зазвичай або приїжджі з різних куточків України, або ж заробітчани. Люди, які побували за кордоном, знають ціну виробам ручної роботи. Окрім того, коштують наші роботи значно дешевше у порівнянні з європейськими розцінками. Купують заробітчани меблі і в подарунок та везуть наші крісла-качалки навіть до Італії.
Найчастіше замовляють комплект меблів, що складається з двох крісел, диванчика та столика. Але трапляються й оригінальні замовлення. Одного разу одеситу, який проїжджав через Припруття, спало на думку сплести стіни та стелю з лози для своєї сауни.
– Щоби виконати замовлення, нам потрібно було б везти до Одеси два "Камази" лози, – каже В. Капчек. – Вже не кажучи про обсяг самих робіт. Коли клієнт назвав нам квадратуру свого приміщення, ми, чесно кажучи, злякалися. Довелося йому відмовити.
Тепер вже нікого не здивуєш гарнітуром з лози у власній квартирі чи на балконі. Люди стали більшими естетами. Почали цінувати ручну роботу. Виробами з лози прикрашають домівки та дарують гостинці.
– Наші меблі розвозять по всій Україні, – каже майстер. – Якось довелося виготовляти 30 комплектів меблів із лози для столичного ресторану "Стара хата", де влаштовував презентацію Ілля Ноябрьов. У Чернівцях на гарнітури з лози теж неабиякий попит. Один з перших наших клієнтів – "Віденська кав’ярня", вони купували у нас меблі з лози ще 2001 року. Кафе та ресторани намагаються стилізувати приміщення, використовуючи народні вироби.
Не будь-який виріб з лози зможе виготовити чернівецький майстер. Ми працюємо із закарпатськими умільцями. Що казати, цю справу вони опановували ще 1600 року. З покоління у покоління передавали досвід плетення з лози. Нам ще довго доведеться у них вчитися. Праця ж не з легких. Щоби сплести щось із лози, треба спочатку її зібрати. Маємо кілька розсадників – один із них у Тарасівцях Новоселицького району. Лозу збираємо лише у серпні, коли вона вже без соку. Потрібно ще, щоби вона висохла та опало листя. Далі її варимо, лупимо. Знову піддаємо сушінню. Лише після цього можна й до плетення братися. Ближче до Нового року й починаємо плести.
Досі найбільшого попиту зажили плетені диванчики зі столиками. Комплект, в який входять диванчик, два крісла та стіл, коштує 1500-3100 гривень. У нас плетений стілець і за 100 гривень можна придбати. Крісла-качалки досі є актуальними – кому ж не хочеться розслабитися на такому кріслі! Його ціна в середньому 1000-1200 гривень. А ось плетені скрині та етажерки мало хто замовляє. Хоча кожна річ знаходить свого шанувальника. (А. Бабчук)
27-08-2009, 12:32
0
12 283