Понад тисячу мешканців будинків на вулиці Хотинській можуть залишитися без електроенергії, яку нині отримують через вкрай аварійне устаткування й мережі колишнього цукрового заводу. Вирішити це питання в місті не можуть від 2001 року, хоча було проведено безліч нарад і переговорів. Попереду – холоди, ситуація з кожним місяцем ускладнюється, а шанси цілого житлового масиву залишитися без світла збільшуються. Енергетики почали бити на сполох: вирішувати проблему потрібно негайно.
Нині підприємство охороняють досить умовно. Ми проникли на територію заводу. Щоби зробити кілька фотографій і показати, наскільки небезпечна ситуація і в яких умовах перебувають діючі енергоустановки, фотографу довелося буквально відбивати фотоапарат.
Приміщення заводу напівзруйновані, виглядають, як після військового бомбардування. У таких умовах розташоване енергоустаткування. Наприклад, щитки низьковольтного розподільника відчинені навстіж, а в приміщенні, де він розташований, навіть згадки про вікна й двері не залишилося. Помітно, що сюди потрапляє волога. "Нині тут немає офіційно відповідальної особи за енергоустановки. А це означає, що експлуатувати такі мережі не можна" – зазначив О. Харабара.
"Якщо хтось постраждає, хто буде відповідати?" – зауважує Олександр ХАРАБАРА, начальник чернівецького РЕМу.
Взимку мережа може
не витримати напруги
Як розповів один із колишніх працівників підприємства, фірма "АМГ Агро" готова була навіть виділити понад 200 тисяч гривень на будівництво підстанції для житлового масиву.
Після того, як сесія міської ради не дозволила збудувати на території колишнього цукрозаводу підприємство з виробництва біоетанолу, вирішили звести житловий масив. Навіть розробили проектну документацію.
Минулого року приміщення цукрового заводу, збудовані ще на початку минулого століття, почали зносити. Зруйнували наполовину, але підстанції для забезпечення електроенергією 300 помешкань так і не збудували.
Територію заводу нині охороняють досить умовно, і якщо до електрообладнання проникне побавитися дитина або мисливець за кольоровими металами, то може статися трагедія, і загинуть люди.
Крім того, зараз під загрозою надійність енергозабезпечення житлового масиву на вулиці Хотинській через аварійний стан устаткування.
– Нині подача електроенергії на житловий масив, де мешкають понад тисячу людей, відбувається тільки по одній кабельній мережі, – розповідає Олександр Харабара. – Попереду осінньо-зимовий період, устаткування ніхто не обслуговує, не готує до сезону. Восени-взимку навантаження зростає, аварійна мережа може не витримати.
Приміщення підприємства – напівзруйновані, і якщо на устаткування потрапить волога, лише однієї краплі достатньо, щоби трапилося коротке замикання, обладнання почало горіти й відбулося автоматичне вимкнення подачі електроенергії.
Гроші за світло зібрали,
а платити нікому
Як розповідає Олександр Харабара, підприємство "АМГ Агро" від травня не сплачує за використану електроенергію. Саме з цією фірмою обленерго уклало договір на постачання електроенергії, і цей документ чинний до грудня цього року. Борги фірми, а відповідно і мешканців будинків, які розраховуються з "АМГ Агро", вже становлять триста тисяч гривень.
Директор Західної філії ТОВ "АМГ Агрохолдинг", яка приймала платежі від населення та якій тепер належить майно цукрозаводу, повідомив, що за територією підприємство наглядає й підтримує у належному стані. Мовляв, двоє електриків стежать за роботою підстанції та справністю мереж. На території працює троє охоронців.
– Із липня ми припинили отримувати платежі від населення. Отримували по 10-12 тисяч гривень на місяць від населення за спожиту електроенергію. Люди розраховувалися на 82 відсотки, – сказав Микола ІВАЩУК, директор Західної філії ТОВ "АМГ Агрохолдинг". – Ми повністю перераховували кошти обленерго. Вважаю, що тепер платежі від населення повинно приймати "Чернівціобленерго".
– До кінця червня за електроенергію ми платили "АМГ-Агро", – розповіла Інна, мешканка вулиці Хотинської. – Коли пішла платити, за липень грошей не взяли, сказавши, що зараз вирішується питання з обленерго, куди платити. Усі будинки, які колись належали цукровому заводу, зараз належать ЖРЕПу. Винятком є тільки наш будинок, що на Хотинській, 4Д. Там ми створили будинковий комітет, підписали прямі договори з водоканалом, "Чернівціспецкомунтрансом", газівниками. Невирішеним залишається тільки питання з проплатою за електроенергію.
Також Інна запевнила, що всі комунальні платежі здійснюють вчасно: "Гроші ми зібрали, але не маємо кому їх заплатити. Побоюємося, що всі 137 мешканців, серед яких чимало дітей, залишаться без світла".
Також від підстанцій на цукровому заводі живлення отримує дитячий садок, у якому перебуває 117 дітей. Перебої зі світлом тут уже зараз не рідкість. "Минулого тижня у нас півдня не було світла, ми не знали, що робити, всі продукти порозмерзалися", – розповідає виконувач обов’язків директора дитячого садка "Дзвіночок" Інна КОЦЮБАН.
Марина КАРАСЬОВА, Ольга ГНІДАН
Перспектива
Справа йде до суду
За словами Миколи Іващука, повинна відбутися нарада, на якій мають вирішити питання подальшої долі цукрозаводу.
– Питання власності колишнього цукрозаводу тягнеться ще з 2001 року. Спочатку міська рада дала дозвіл на будівництво заводу з виробництва біоетанолу, а потім цей дозвіл забрала. Претензії до ситуації, яка зараз склалася, повинні бути до міської ради та обленерго, – прокоментував Микола ІВАЩУК.
– Гадаю, справа йде до суду. Обленерго має судитися з цукрозаводом, – припускає перший заступник, начальник управління обліку, використання та приватизації майна департаменту економіки Людмила ВОЛКОВА.
– Ще на початку 2009 року ми на нараді винесли свою пропозицію, що потрібно зробити для того, щоб обленерго забрало устаткування на свій баланс, – розповідає Олександр ХАРАБАРА. – Але відтоді палець об палець ніхто так і не вдарив. Обладнання повинно бути у відповідному стані, щоби його можна було експлуатувати. Тільки за таких умов ми згідні. Нині це питання до власників заводу й влади міста.
Щоби навести лад з енергопостачанням будинків, на думку енергетиків, потрібно вкласти півтора мільйона гривень: побудувати нові низьковольтні і високовольтні мережі, підстанції, змінити систему обліку використаної електроенергії у кожній квартирі, провести відповідні внутрішньобудинкові мережі тощо.
27-08-2009, 12:03
0
4 565