Шкільна форма з технічної тканини чи олівці з важкими металами з прилавків не зникли. Однак загалом товари для школярів стали значно якіснішими через збільшення вибору вітчизняної продукції, стверджують фахівці обласного управління у справах захисту прав споживачів.
– Останніми роками з’явилося багато продукції вітчизняного виробника, якої не було ще п’ять років тому, – розповідає Надія КУТИНІНА, головний спеціаліст обласного управління у справах захисту прав споживачів. – Також багато добротної продукції пропонують турецькі та польські виробники. Якщо раніше я не могла батькам порекомендувати, в якому магазині чи де на ринку купити хороші речі, то тепер можу це зробити. Причому зібрати дитину до школи можна цілком якісно і не дуже дорого.
Нерідко про погану якість свідчить ціна – так, фахівці виявляли костюми для хлопців по 70 гривень, де тканина просто іскрилася під руками. У ній не було жодної натуральної нитки, і призначена ця тканина була для технічних потреб, а не для одягу. Причому на костюмах не було жодних ярликів з інформацією про склад тканини, назву виробника – такий одяг може навіть зашкодити здоров’ю дитини.
– Перша ознака якості – ярлик з даними про склад продукції, властивості і обов’язково з назвою та повною юридичною адресою виробника, – зауважує Надія Кутиніна.
Щодо взуття, то обов’язкова вимога, щоби внутрішню частину було виготовлено з натуральних матеріалів, а виробник зазначає гарантійний термін експлуатації, не менше 30 днів. Особливо ретельно слід обирати спортивне взуття для школяра. Скажімо, на експертизу до споживзахисту нещодавно потрапили кеди, в яких п’ятка розміщена на півтора сантиметра нижче за носок.
Наразі вітчизняного взуття для школярів на нашому ринку ще небагато, а канцелярських товарів більшість. На канцтоварах також повинні зазначати назву і адресу виробника (олівці, ручки, клей тощо повинні супроводжуватися висновками санітарно-гігієнічної експертизи, а зошити – мати сертифікат відповідності). І якщо канцтовари іноземного виробництва, а перекладу українською мовою немає – це контрабандна продукція.
– Звертаю увагу, щоби одяг був виготовлений із натуральної тканини, адже дитина ходитиме в ньому майже щодня, – каже чернівчанка Наталя, мама двох донечок. – Ручки, олівці, зошити купую переважно вітчизняного виробництва.
– Щороку ми збираємо батьків майбутніх першокласників і даємо поради, як краще підготувати дітей до школи, – розповіла Олена ГАЛАН, заступник директора з навчально-виховної роботи початкових класів ЗОШ №27. – Наприклад, радимо, яка ручка зручніша для пальчиків. Розповідаємо, що зошити краще купувати без малюнків, щоб не відволікали увагу дитини. І взагалі якість товарів повинна відповідати санітарно-гігієнічним вимогам.
Як розповідає Надія Кутиніна, чернівчани до управління зі скаргами на якість шкільної продукції не зверталися, але інколи виникають проблеми з обміном речей, які не підійшли. Тому завжди потрібно брати товарний чек, тільки в такому разі можна допомогти. (М. Карасьова)
21-08-2009, 09:49
0
1 736