Уже друга група волонтерів всесвітньої організації "СВІТ-Україна" з понеділка прибирає єврейське кладовище у Чернівцях. Чотирнадцять добровольців із Німеччини, Норвегії, США, Японії, Польщі, Австрії, Фінляндії, Швейцарії вже очистили близько тридцяти надгробків від заростей.
– Коли ми сюди прийшли, тут усе було, як у джунглях, – ділиться враженнями член волонтерської організації, харків’янка Тетяна ШЛЯХОВА. – Гадали, що зможемо прибрати лише один ряд могил за день. Але до кінця тижня змогли очистити від дерев значну ділянку. Тепер, коли бачимо результати своєї роботи, відчуваємо задоволення та гордість. Тут дуже багато давніх пам’ятників. Не усі могили у хорошому стані. Тому потрібно ще докласти чимало зусиль для відновлення нагробків.
Дехто з іноземців прибирає вже вдруге
Волонтери перебуватимуть у місті ще тиждень і сподіваються очистити ще більшу площу єврейського кладовища. Працюють із 9.00 до 16.00. Дехто з волонтерів прибирає цвинтар уже вдруге. Це німкеня Сара та американка Шенон.
– Хоч робота не з легких, але мені подобається тут працювати. Процес – надзвичайно захоплюючий. Коли очищуєш надгробки від купи гілок, бачиш їхню красу. Це надихає на подальшу роботу, – каже Шенон. – Торік ми очищували сквер неподалік. Тепер бачимо, скільки роботи ми виконали.
– Для нас це важка робота, – ділиться Сара. – Інколи доводиться волочити дуже великі гілляки. Рослин дуже багато, і всі вони височенні. Проте ми тримаємося разом.
Більшість волонтерів – дівчата. Лише троє чоловіків допомагають їм.
– Чоловіків могло би бути більше, але двох наших хлопців із Азербайджану затримали в аеропорту. Не пояснили причини, добу протримали, а потім депортували, – каже Таня.
У Чернівцях волонтерів єврейська громада міста розмістила у гуртожитку, що на вулиці маршала Жукова, 24А. У вихідні волонтери не працюють – ходять на екскурсії містом.
На майбутнє вивісять заохочувальний плакат
Лише одна людина з Чернівців приєдналася до волонтерів. Це 20-річна студентка економічного факультету Марина Герман. Дівчина уже вдруге допомагає тут.
– Мені подобається займатися цією справою. Шенон вже стала моєю хорошою подругою. Це краще, ніж сидіти в Інтернеті. А так можна ще й мову безкоштовно підучити, – говорить Марина. – Іноземці прибирають цвинтар безкоштовно. Ці люди готові працювати у спеку та носити величезні гілляки. Шкода, що ніхто з чернівчан не хоче цього робити. Я не єврейка. Я православна. Але для мене така робота має велике значення, адже євреї творили історію нашого міста. Перед Другою Світовою війною половину населення Чернівців становили євреї. Вони були і мерами, і банкірами. Більшу частину міста побудовано за їхній рахунок. Гадаю, що таким чином їх можна вшанувати.
– Я пропонувала своїм друзям приєднатися до волонтерів. Проте – хто на морі, хто на зборі урожаю. Інші відмовляються. Дивно, коли людина із Японії летить до Чернівців, щоби прибрати цвинтар, а чернівчани не хочуть ступити декілька кроків, – каже дівчина.
– На майбутнє ми плануємо вивісити тут плакат з оголошенням про те, що запрошуємо усіх охочих долучитися до акції, – додає Тетяна Шляхова.
Ольга ГНІДАН
14-08-2009, 10:14
0
2 031