Через випромінювання антен базових станцій мобільного стільникового зв’язку мешканці вулиці Руської стверджують, що їхнє здоров’я погіршується. За підрахунками людей, на даху 10-поверхового приміщення колишнього адмінкорпусу заводу "Гравітон", а нині житлового будинку, є п’ять базових станцій. Листа з проханням розібратися в ситуації вони написали навіть до Генпрокуратури України.
"Тільки залишаю
цей район, почуваюся добре"
– Ніколи не мала проблем із тиском – тепер маю, – каже Людмила МАТВІЄНКО, мешканка будинку №238. – Спочатку була одна антена радіо-таксі, а тепер – подивіться, що робиться! Їх там стає дедалі більше. Спочатку не звертала уваги. Але до мене приходить онук, тут він погано почувається, а повертається додому на Авангардну – здорова дитина, грається.
– Постійні головні болі, – нарікає Ольга ДЕРЕНЬ. – Тільки залишаю цей район – почуваюся добре. А тут я без таблеток не можу. Хоча нам постійно кажуть, що все в межах норми.
Нещодавно за скаргою мешканців представники санітарно-епідеміологічної служби провели заміри рівнів електромагнітних випромінювань у квартирах будинків №248В та 283. Вимірювач у помешканнях на різних поверхах показав "нуль".
Такі результати не тільки не переконали мешканців Руської в безпеці антен, а викликали ще більше запитань і тверде переконання писати скарги далі.
– Хто знає, які технічні можливості цього приладу? Може, був би такий самий результат, якби прийшов із пультом від телевізора поміряти, – розмірковує Руслан ЧЕРНЕЙ, мешканець висотки. – Чистого нуля не може бути.
Заради експерименту фахівці поклали біля приладу мобільний телефон і зателефонували на нього. У перші секунди з’єднання показники вимірювача стрибнули майже до 3 мкВт/см2 (гранично допустима норма в Україні 2,5 мкВт/см2), а ще впродовж десяти секунд плавно зійшли на нуль.
Скарги на погане самопочуття – часто самонавіювання
Останніми роками до фахівців санітарно-епідеміологічної служби звертається багато людей, стурбованих негативним впливом на здоров’я базових станцій мобільного стільникового зв’язку. Проте, як переконують фахівці, за жодною зі скарг в області не було перевищення рівня електромагнітного випромінювання.
– Спочатку люди вважали, що базові станції випромінюють радіацію, так у скаргах і писали, – розповіла Людмила ЛУПАШКО, завідувач лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів обласної санітарно-епідеміологічної станції.
Людмила Василівна не заперечує, що електромагнітне випромінювання має негативний вплив на самопочуття людей, але за певних умов. Якщо людина, наприклад, перебуватиме на даху безпосередньо біля антен, де випромінювання потужне, це може негативно вплинути на неї. Але нині немає остаточних наукових даних, які підтверджували б, що малоінтенсивне випромінювання шкодить здоров’ю.
– Електромагнітне випромінювання можливе від багатьох побутових приладів, навіть від звичайної електролампочки, холодильника, мікрохвильової печі, комп’ютера, мобільного телефону тощо, – зауважує Людмила Лупашко. – Причиною скарг людей на чутливість до випромінювання від базових станцій, на думку науковців, часто є лише психологічне самонавіювання. Страх виникає через недостатню інформацію про явище, якого не можна ні торкнутися, ні понюхати, ні спробувати на смак.
Відповідно до державних санітарних норм, базові станції мобільного стільникового зв’язку нині можна встановлювати на території, призначеній для забудови, у приміщеннях житлових і громадських будинків, лікувально-профілактичних, оздоровчих, дитячих дошкільних і шкільних закладах, зонах відпочинку тощо, але рівні електромагнітного поля не повинні перевищувати гранично допустимий рівень 2,5 мкВт/см2.
ХТО КОНТРОЛЮЄ?
Окрім Державної санітарно-епідеміологічної служби, контроль за встановленням та експлуатацією базових станцій здійснюють: МНС України, Держгірпромнагляд, ДЦ "Укрчастотнагляд", Держархбудінспекція, а також місцеві ради та держадміністрації.
Запитання,
з приводу станцій
Чи можна встановлювати на одному місці більше однієї станції?
Одну й більше базових станцій дозволяється встановлювати, якщо сумарний рівень електромагнітного випромінювання не буде перевищувати гранично допустиму норму. Проводяться відповідні заміри і розрахунки, згідно з якими розробляється санітарний паспорт кожної базової станції. Щодо кількості, то раніше їх було менше, але значно потужніших. Тепер станції встановлюють густіше, щоби знизити потужність випромінювання.
Випромінювання від антен "б’є" в сусідні будинки?
За технологією побудови системи мобільного стільникового зв’язку антени завжди спрямовано так, що понад 90 відсотків енергії зосереджено в досить вузькому промені, на кшталт світла ліхтарика. І завжди спрямовано в бік від споруди, на якій розташовані базові станції. Оператори мобільного зв’язку самі не зацікавлені, щоби сигнал "опромінював" сусідні будинки, оскільки зв’язок у такому випадку не буде якісним. "Промінь" завжди спрямовано над сусідніми спорудами або між ними.
Чи можна довіряти показникам приладів вимірювання?
Вимірювач рівнів електромагнітних випромінювань ПЗ-41 нині один на область, щороку його перевіряють у Києві в "Укрметртестстандарті". Цього року прилад пройшов перевірку в квітні.
Які симптоми може викликати наднормове електромагнітне випромінювання?
Мобільний зв’язок в Україні ще молодий. Вивченням впливу випромінювань на здоров’я людини займаються багато державних і недержавних науково-дослідних установ. Але 15-річні дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) не підтвердили, що вплив радіочастотних сигналів, наприклад, викликають збільшення ризику захворювання на рак.
Марина КАРАСЬОВА
11-06-2009, 11:42
0
2 249