Долина нарцисів, одна з найвідоміших туристичних принад Закарпаття, уже вкривається білим цвітом. Масове цвітіння тут очікується цими вихідними і триватиме п’ять днів.
Другого травня, коли ми відвідали долину, розцвіло не більше третини квітів. Однак дорогою природного заповідника уже стояло сотні машин, серед яких кілька весільних кортежів. Вхід до заповідника перекриває шлагбаум, а жінка в кіоску закликає усіх відвідувачів платити по п’ять гривень. Хтось платить, хтось просто проходить повз дерев’яний кіоск.
Від шлагбаума до галявини з найбільшою кількістю квітів потрібно пройти майже кілометр асфальтованою дорогою. "Можна їхати машиною, в’їзд коштує 30 гривень, але коли дуже багато відвідувачів, автомобілі не пускають", – пояснив один із лісничих. Люди у формі стоять уздовж галявини і стежать, щоби відвідувачі не переступали червоної стрічки і не топтали квіти. "А за штраф можна сфотографуватися серед квітів?" – запитує одна з жінок. Лісничий категорично заперечує. Зате розповідає, що, залежно від погоди, долина повністю зацвітає 9-14 травня. Триває це днів п’ять.
Таблички на галявині застерігають, що штраф за кожну зірвану квітку – 12 гривень. Однак уже за межами заповідника дітвора пхає букети цих же диких нарцисів у вікна машин туристів – по 10 гривень, і багато хто купує занесені до Червоної книги рослини.
Нарциси – не єдина принада цих галявин. Квітує долина з ранньої весни до осені. Спочатку вона біла від білоцвіту, потім – фіолетова від шафранів, влітку переважає жовтий колір від квітів жовтцю. Ростуть тут також так звані дикі орхідеї – зозулинець тощо.
При вході до долини можна відвідати музей нарцисів. На всю стіну музею – величезне зображення розквітлої долини. Тож у будь-яку пору року на її фоні можна зробити фото. Кажуть, раніше нарциси масово цвіли і на території багатьох навколишніх сіл, і в теперішній Долині нарцисів на всіх її 256,5 гектара.
Долина нарцисів – єдине місце у світі, де вони ростуть у природі на невеликій висоті – 180-200 метрів над рівнем моря. Зазвичай ці квіти можна зустріти лише в горах на висоті 1000-2000 метрів.
Як дістатися
Дістатися долини можна власним авто, Хустський масив Карпатського заповідника "Долина нарцисів" розташований за чотири кілометри від Хуста (на об’їзній дорозі є вказівник). До Хуста також тричі на день їздять рейсові автобуси з Чернівців (ціна – 75 гривень). Тури на Закарпаття організовують і місцеві турфірми.
ІНФРАСТРУКТУРА
При в’їзді до заповідника є кіоски і кафе (100 грамів шашлику –
15 гривень). Готель можна
замовити в Хусті.
ЩО ЩЕ ПОДИВИТИСЯ
Варто оглянути тисячолітнє місто Хуст із руїнами замку на високій горі. На околицях Хуста є страусина ферма (вхід – п’ять гривень) та оленяча ферма – на понад 50 гектарах лісу живе 120 оленів (вхід – три гривні). Також у цей час на Закарпатті є нагода помилуватися розквітлими сакурами.
СУВЕНІРИ
Листівки й інші дрібнички з зображенням нарцисів продаються при вході до заповідника. Також із Закарпаття варто привезти вироби із лози – продають їх в сувенірних крамничках, однак найбільше у селі Іза, що біля Хуста.
Надія МАКУШИНСЬКА
7-05-2009, 10:34
0
4 186