Альпійська гірка – один із найпопулярніших елементів ландшафтного дизайну. Куточок дикої природи на подвір’ї можна створити власноруч, проте доведеться все-таки витратитися лише на рослини. А можна замовити цілий витвір мистецтва в дизайнерів – із водоспадами, вогняними фонтанами, кованими елементами, склом тощо.
– Ландшафтний дизайн прогресує, люди хочуть створити родзинку на своєму подвір’ї, їм вже мало того, що є в сусіда, – каже дизайнер Роман МОСКАЛЕНКО.
За словами дизайнера, в Чернівцях більшість надають перевагу класицизму, частково обирають модерн, у райцентрах і селах – етностиль.
Альпійська гірка – це не обов’язково купа каміння з рослинами. Типи альпінаріїв різноманітні: в стінах, де ніші частково заповнені грунтом, у лотках, під які можна використати стару ванну тощо. Можна зімітувати в мініатюрі гірський пейзаж, морський берег, старовинні руїни тощо.
– Дизайн насамперед залежить від того, наскільки буде самому господарю комфортно з таким ландшафтом, – каже Роман Москаленко. – Важливо також, щоби альпійська гірка підходила до загальної картини подвір’я.
Ефектно виглядає поєднання прямих чи вигнутих ліній з абстракцією, наводить приклад Роман Москаленко:
– Наприклад, розміщено доріжку чи бордюрчик, які відділяють зону насаджень. Можна штучно зробити в двох місцях "обвал", тобто частково зімітувати під старовину.
Як вибрати рослини
– Зараз в області багато людей займаються вирощуванням рослин. Наприклад, їх можна купити в Мамаївцях чи на Калинівському ринку, – розповідає Роман Москаленко. – Там же і нададуть консультацію щодо підбору рослин і догляду за ними. Якщо виникають сумніви, можна запитати поради в кількох фахівців.
Звісно, під час вибору рослин для альпійської гірки потрібно зважати не лише на те, що подобається. Важливо зважати, які з них люблять тінь, а які сонце. Світлолюбивим рослинам буде комфортно на вершині гірки, а тим, що люблять вологу, внизу. "Всі рослини, що тут продають, підходять для нас, вони завезені і вирощені тут", – зауважує пан Роман.
Можна підібрати композицію, щоби квітнення було від ранньої весни до пізньої осені – одна квітка відцвітає, інша зацвітає. Наприклад, навесні першими зацвітають примули, крокуси, влітку – гвоздики, барвінок, іриси, восени – айстри, чорнобривці. Взимку прикрашають каміння альпінарію карликові породи хвойних дерев.
Етапи альпійської гірки
Найелементарнішу альпійську гірку можна зробити власноруч, причому кошти потрібні лише на рослини. Наприклад, з лісу можна принести безсмертник, чабрець, ромашки. Каміння для альпінарію також може бути довільним (граніт, базальт, піщаник тощо), але бажано однієї породи, щоби не порушити природність вашої конструкції.
Насамперед потрібно викопати котлован глибиною від 25 до 80 сантиметрів.
Насипати в ямку дренажний шар і ретельно втоптати його. Він може бути і неглибоким, але неодмінно повинен бути, щоби не застоювалася вода і сама гірка не осідала. Для дренажу можна використати будівельне сміття – биту цеглу, каміння, гравій тощо.
Потім насипати шар землі і вкласти каміння – спочатку великі, щоби сформувати основу альпінарію.
Насамперед посадити потрібно великі рослини, наприклад, карликові дерева, кущі.
Потім викласти менші камені так, щоби у прогалини можна було засипати землю і висадити менші рослини. Після завершення гірку потрібно ретельно полити.
Марина КАРАСЬОВА
7-05-2009, 10:23
0
11 137