23-річна чернівчанка Олександра їхала тролейбусом №2 на базар, що на вулиці Зеленій, і відчула, що до неї ззаду хтось дуже тісно притискається. Це виглядало підозріло, бо тролейбус не був переповнений, і у ньому всі пасажири могли вільно розміститися. Олександра оглянулася і побачила підстаркуватого чоловіка, який відводив погляд. "Мабуть, старенькому важко триматися на ногах, звільню йому більше місця", – подумала дівчина і відійшла. Але помітила, що дідусь також пішов за нею і знову дихає їй у потилицю! І почалося: Олександра відходить, старий підходить. Дівчина перелякалася і на зупинці вистрибнула з тролейбуса. Оглянулася – чоловіка не було.
У схожій ситуації опинилася і 22-річна Алла. Але, відчувши, що до неї у тролейбусі надто притискається якийсь чолов’яга, не розгубилася і вдарила його сумкою. А ще натиснула кнопку виклику і домоглася, щоби чоловіка вивели з тролейбуса.
А чернівчанка Надія у тролейбусі стала свідком того, як чоловік, чіпляючись до якоїсь пасажирки, розстібнув ширінку.
– Я їхала з малою донькою, – розповідає Надія. – Тож намагалася заступити дитині цю огидну картину, щоби не травмувати її.
Такі випадки трапляються часто. Особливо активізуються ці чоловіки з настанням тепла.
– Коли чоловік зазнає сексуального збудження від того, що притискається і треться об повністю вдягнену жінку в громадському місці (ліфті, тролейбусі, автобусі, метро, черзі), це називається фротеризмом (англ. frotteurism), – пояснює доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології державного медичного університету, лікар-психотерапевт вищої категорії, сексопатолог Роман РУДНИЦЬКИЙ. – А таких чоловіків називають фротерами. Часто контакт здається ненавмисним, жінка може не звернути на нього увагу. Короткі, миттєві контакти у людних місцях дозволяють фротерам зазнавати сексуального задоволення у безпечній, на їхню думку, незагрозливій формі. Або пізніше вони використовують ці моменти у сексуальних фантазіях під час мастурбації. Часто фротери – нереалізовані особистості, боязкі та невпевнені у собі, яких мучить відчуття соціальної чи сексуальної неадекватності. Більшість таких чоловіків одружені чи були одруженими. За своїми особистісними відмінностями фротери близькі до ексгібіціоністів (тих, які отримують сексуальне задоволення, демонструючи свої статеві органи у публічних місцях). І фротери, і ексгібіціоністи не становлять загрози для суспільства. Вони не нападають. Єдина шкода від них – моральна. Якщо ви відчуваєте, що до вас у громадському місці надто притискаються, не варто терпіти. Фротери – люди боязкі, і уникають скандалів. Можете голосно сказати "заберіть руки", відійти, у крайньому разі, вдарити по руках чи боляче наступити йому на ногу. Щодо ексгібіціоністів, то чим емоційнішою буде реакція жінок на їхнє оголення, тим більший кайф вони отримують. Тому не бійтеся їх і не звертайте на них увагу.
За словами представників правоохоронних органів, дії ексгібіціоністів та фротерів зазвичай не караються. Максимум, що можуть "вліпити" таким чоловікам, – це дрібне хуліганство, яке передбачає арешт до 15 діб або штраф від 51 до 119 гривень. Та й то за умови, що такі люди порушували громадський порядок – лаялися тощо. Річ у тім, що дуже складно довести, що ви справді стали жертвою фротера. Та все ж таки можна спробувати поскаржитися за телефоном 102.
Галина МАРКІВ